Przepuklina nadbrzuszna, przepuklina kresy białej

Przepuklina nadbrzuszna, czyli przepuklina kresy białej pojawia się pomiędzy 20. a 50. rokiem życia i trzykrotnie częściej występuje u mężczyzn niż kobiet. Kresa biała, inaczej linia biała, to miejsce, w którym dochodzi do złączenia mięśni obu stron brzucha. Można ją znaleźć między mostkiem a spojeniem łonowym. Kresę białą tworzą krzyżujące się ze sobą włókna ścięgien mięśni skośnych oraz poprzecznych brzucha.

Objawy

Najczęstszy objaw tej przepukliny to guzek, znajdujący się w linii środkowej ciała powyżej pępka. Poza tym mogą jej towarzyszyć bóle o różnym nasileniu. Będzie to łagodny ból w nadbrzuszu albo silny promieniujący ból do pleców i w dół brzucha. Ponad to czasami bólowi mogą towarzyszyć wzdęcia, nudności i wymioty. Objawy najczęściej pojawiają się po obfitym posiłku.

Przyczyny

Przyczyną przepukliny nadbrzusznej jest głównie osłabienie mięśni w obrębie kresy, czyli to będzie, np. osłabienie powięzi poprzecznej, zwiększenie naporu na powięzi. Poza tym do powstawania tej przepukliny przyczyniają się choroby:

- mające wpływ na wzrost ciśnienia w jamie brzusznej, np. zaparcia, problemy z prostatą

- zaburzenia w metabolizmie kolagenu, które to prowadzą do osłabienia całych włókien.

Diagnostyka

Niestety nie zawsze od razu udaje się rozpoznać przepuklinę kresy białej, ponieważ niektóre objawy są niejednoznaczne i często mylone z objawami innych chorób. Lekarz podczas badania palpacyjnego wzdłuż kresy białej może wyczuć przepuklinę.

Leczenie

Leczenie jest przeważnie operacyjne, a ma ono na celu naprawić i wzmocnić uszkodzoną ścianę jamy brzusznej. Są to głównie zabiegi laparoskopowe. Podczas takiego zabiegu wstawia się element z tworzywa sztucznego, który będzie zamykał otwór dla przepukliny.

Profilaktyka i badania

Na pojawienie się przepukliny najbardziej narażone są osoby starsze i otyłe, przeważnie mężczyźni, ale w grupie ryzyka znajdują się również kobiety w ciąży. Dotyczyć będzie także osób, które pracują ciężko fizycznie i młodych osób, które są aktywne fizycznie, a przeważnie sportowcy. Może też występować u dzieci już od urodzenia. Trudno jest zapobiegać pojawieniu się przepukliny, ponieważ może ją powodować wszystko to, co zwiększa nacisk w okolicach brzucha, czyli otyłość, podnoszenie ciężkich przedmiotów, biegunka, zatwardzenie, a nawet długotrwały kaszel lub kichanie.

 

Bibliografia

Encyklopedia Zdrowia, t. 2, pod red. Witolda S. Gomułki i Wojciecha Rewerskiego, wyd. Naukowe PWN, Warszawa 2001, s.1494.

 

Przyznane oceny
0.0

0 wszystkich ocen
Zaloguj

Województwa
Miasta
Specjalizacje
Województwa
Miasta
Specjalizacje

Najnowsze aktualności ze świata medycyny