Nowe odkrycia przyspieszą rozwój szczepionki przeciw paciorkowcowi grupy A

Naukowcy odkryli, w jaki sposób przeciwciała chronią przed zakażeniami bakteryjnymi wywołanymi przez paciorkowca grupy A, w tym popularnym anginą paciorkowcową. Wyniki badań, prowadzonych przez Murdoch Children's Research Institute (MCRI), Monash University oraz University of Auckland, przyczyniają się do przyspieszenia prac nad szczepionką przeciwko tej bakterii.

Odpowiedź immunologiczna na paciorkowca grupy A

Badanie opublikowane w Nature Communications wykorzystało unikalny model eksperymentalny, w którym zdrowi dorośli zostali celowo wystawieni na niewielką ilość paciorkowca grupy A w kontrolowanych warunkach. Umożliwiło to analizę odpowiedzi immunologicznej i ocenę, jakie przeciwciała są wytwarzane przed oraz po zakażeniu.

– Nasze badanie pokazało, że wcześniejsza ekspozycja na paciorkowca grupy A ma wpływ na przebieg infekcji. U niektórych uczestników już istniejące przeciwciała chroniły ich przed rozwinięciem objawów anginy paciorkowcowej – wyjaśnia dr Joshua Osowicki z MCRI.

Nawet jeśli u części osób doszło do zakażenia i pojawiły się objawy, takie jak ból gardła i gorączka, to ich odpowiedź immunologiczna znacząco wpływała na nasilenie choroby.

Badacze podkreślają, że reakcja układu odpornościowego u dorosłych uczestników badania przypomina tę obserwowaną u dzieci, które będą główną grupą docelową przyszłej szczepionki.

Wyzwania w opracowaniu skutecznej szczepionki

Opracowanie skutecznej szczepionki przeciwko paciorkowcowi grupy A było dotychczas trudne, ponieważ brakowało pełnego zrozumienia mechanizmów ochronnych organizmu.

– Większość badań nad tą bakterią prowadzono na modelach zwierzęcych, ale tylko ludzie są jej naturalnym gospodarzem – zaznacza dr Osowicki. – Nasze badanie dostarcza kluczowych informacji dla twórców szczepionek i potwierdza, że możemy wykorzystać ten model do testowania nowych kandydatów na szczepionkę.

W ramach dalszych badań zespół naukowców otrzymał grant w wysokości 10 milionów dolarów od organizacji Wellcome na wykorzystanie modelu eksperymentalnego do przyspieszenia prac nad szczepionką.

Paciorkowiec grupy A – globalne zagrożenie zdrowotne

Zakażenia wywołane przez paciorkowca grupy A są niezwykle powszechne. Każdego roku dotyczą około 750 milionów osób na całym świecie i powodują ponad 500 tysięcy zgonów – więcej niż grypa, dur brzuszny czy krztusiec.

Bakteria ta może prowadzić nie tylko do anginy paciorkowcowej, ale również do groźnych powikłań, takich jak zespół wstrząsu toksycznego, martwicze zapalenie powięzi („flesh-eating disease”), a także schorzeń postinfekcyjnych, w tym gorączki reumatycznej, chorób serca oraz niewydolności nerek.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wskazała badania nad szczepionką jako kluczowy element globalnej strategii walki z gorączką reumatyczną i chorobami serca spowodowanymi paciorkowcem grupy A.

Przyszłość badań nad szczepionką

Dzięki przyznanemu grantowi zespół badawczy pod kierownictwem dr. Osowickiego, dr. Hannah Frost i prof. Andrew Steera przeprowadzi kolejne badania we współpracy z instytutami z Australii, Gambii, Wielkiej Brytanii i Nowej Zelandii. W projekt zaangażowano także międzynarodowych producentów szczepionek, którzy będą pełnić funkcję doradczą.

– Zbudowaliśmy jedyny na świecie model badawczy paciorkowca grupy A, który radykalnie zmienia sposób prowadzenia badań nad szczepionką – podkreśla dr Frost. – Dzięki wsparciu Wellcome będziemy mogli odpowiedzieć na kluczowe pytania dotyczące mechanizmów ochronnych i szybciej doprowadzić do opracowania skutecznej szczepionki.

Prof. Steer dodaje, że szczepionka ta może nie tylko zmniejszyć liczbę zakażeń paciorkowcem grupy A, ale również ograniczyć globalne występowanie gorączki reumatycznej i chorób serca, które pozostają poważnym problemem zdrowotnym w wielu krajach.

– Istnieje ogromna potrzeba stworzenia skutecznej szczepionki i jesteśmy dumni, że nasze badania prowadzą do przełomu w tej dziedzinie – podsumowuje prof. Steer.

 

Źródło: news-medical.net

Grafiki

Przyznane oceny
0.0

0 wszystkich ocen
Zaloguj