Kamica układu moczowego

Kamica układu moczowego występuje dość często, a polega na tworzeniu się złogów w świetle dróg moczowych. Złogi te powstają ze składników, które występują w moczu. Na rozwój tej choroby wpływa wiele czynników, do których zalicza się czynniki wewnętrzne, np. wiek i genetyka, a także czynniki zewnętrzne, np. dieta bogatobiałkowa czy picie wody wysokozmineralizowanej.

Objawy

Kamica układu moczowego bardzo często daje niecharakterystyczne objawy albo nie pojawiają się żadne dolegliwości, a złogi zostają wykryte podczas rutynowych badań. Rodzaj i nasilenie tych objawów zależy głównie od umiejscowienia złogów w układzie moczowym, dlatego wyróżnia się  kamicę nerkową i kamicę moczowodowa.

U niektórych osób pojawiają się dolegliwości bólowe, a dzieje się tak, gdy zostanie zablokowany odpływ moczu z nerki przez złóg, który znajduje się w miedniczce nerkowej albo w moczowodzie. Pojawia się ból o charakterze kolki, który jest zlokalizowany w okolicy lędźwiowej i promieniuje do innych części ciała. Bardzo często występują też nudności, wymioty i wzdęcia. Poza tym mogą pojawić się zaburzenia mikcji oraz parcie na mocz. Osoba chora staje się niespokojna i trudno jej znaleźć wygodną pozycję. Podczas badania przedmiotowego nerka jest bolesna, a objaw Goldflama dodatni.

Przyczyny

Mechanizm powstawania kamieni nerkowych nie został do tej pory dokładnie wyjaśniony. Jednak niektórzy uważają, że na ten mechanizm składa się proces przesycenia moczu składnikami, z których będą powstawały złogi, ale też faza formowania się jądra, czyli nukleacja.

Diagnostyka

Najpierw lekarz zbiera wywiad i bada pacjenta, a do tego zleca wykonanie badań diagnostycznych:
• badania laboratoryjne krwi – morfologia i badanie biochemiczne: mocznik, kreatynina, elektrolity;
• badanie ogólne i posiew moczu oraz oznaczenie stężenia soli wapnia, fosforanów i kwasu moczowego w moczu z dobowej zbiórki;
• badania obrazowe – przeglądowe zdjęcie RTG jamy brzusznej, USG układu moczowego, urografia, scyntygrafia dynamiczna nerek oraz tomografia komputerowa (TK) spiralna.

Leczenie

W leczeniu kamicy układu moczowego bardzo ważne znaczenie ma leczenie doraźne, które ma na celu opanowanie bólu. Istotne znaczenie ma też leczenie wspomagające, które polega na nawodnieniu dożylnym lub doustnym, ale też liczy się aktywność ruchowa. W niektórych sytuacjach konieczne jest odprowadzenie moczu z nerek poprzez wytworzenie przetoki nerkowej przez nakłucie przezskórne, ale też można wprowadzić do nerki cewnik moczowodowy lub cewnik podwójnie zagięty. Stosuje się też leczenie zabiegowe, a może to być:
• litotrypsja falami uderzeniowymi generowanymi pozaustrojowo – ESWL;
• ureterorenoskopia – URS, FURS;
• przezskórna nefrolitotrypsja – PCNL.
Bardzo rzadko są wykonywane tradycyjne operacje.

Profilaktyka i badania

Do nawrotów kamicy dochodzi u połowy pacjentów, którzy na nią chorowali, dlatego bardzo ważna jest profilaktyka. Duże znaczenie ma to, aby zmniejszyć w moczu stężenie substancji, które inicjują powstawanie kamicy, ale też trzeba dużo pić płynów, minimum 2,5 lita dziennie. Ważny jest również aktywny tryb życia i dobrze zbilansowana dieta, a w tym ograniczenie spożycia soli kuchennej, tłuszczów zwierzęcych i mięsa.

Bibliografia

Czytelnia Medyczna

Klinika Urologii

Tydzień Urologii

Encyklopedia Zdrowia, t. II, pod red. Witolda S. Gomułki i Wojciecha Rewerskiego, wyd. Naukowe PWN, Warszawa 2001, s. 1540 – 1542.

Przyznane oceny
0.0

0 wszystkich ocen
Zaloguj
Województwa
Miasta
Specjalizacje
Województwa
Miasta
Specjalizacje

Przedstawiono 1-1 z 1 znalezionych

Najnowsze aktualności ze świata medycyny