Kofeina może sprawić, że będziesz wystarczająco pobudzony, aby pracować, ale prawdopodobnie nie będziesz tak wydajny, jak po dobrze przespanej nocy. W badaniu Trusted Source opublikowanym w Journal of Experimental Psychology: Learning, Memory, & Cognition, grupa uczestników poddana nocnemu czuwaniu została poproszona o wypełnienie testu czasu reakcji, a także bardziej złożonego testu „utrzymywania miejsca”, co wymagało wykonania serii zadań w określonej kolejności bez pomijania lub powtarzania jakichkolwiek kroków.
Naukowcy zauważyli, że w niektórych przypadkach kofeina pomogła. „Odkryliśmy, że deprywacja snu osłabia wydajność w obu rodzajach zadań, a kofeina pomogła skutecznie wykonać łatwiejsze zadanie” – powiedziała dr Kimberly Fenn, profesor nadzwyczajny na wydziale psychologii na Michigan State University. „Jednak miało to niewielki wpływ na wydajność w zadaniu polegającym na utrzymaniu miejsca dla większości uczestników”. Fenn powiedziała, że z badania można wyciągnąć proste wnioski. „Kofeina może pomóc nie zasnąć i wykonywać zadanie, ale nie zapobiega błędom” – powiedziała. „Interesują nas błędy proceduralne, ponieważ mogą być dość niebezpieczne. Na przykład wielu lekarzy, takich jak chirurdzy, musi pracować przez wiele godzin w nocy”. Uczestnicy badania albo spali normalnie w domu, albo nie zasnęli w laboratorium przez całą noc. Następnie spożywali albo placebo, albo 200 miligramów (mg) kofeiny - mniej więcej tyle, ile mieści się w jednej do dwóch filiżanek kawy (w zależności od wielkości filiżanki i mocy kawy).
Odkrycia potwierdzają teorię, że brak snu osłabia tak zwaną „czujną uwagę”, zmniejszając zdolność do wykonywania zadań poznawczych wymagających uwagi. „Znaczenie snu jest szczególnie istotne dla osób pracujących w zawodach, które muszą pracować przez wiele godzin, takich jak lekarze i kierowcy ciężarówek. Stabilna równowaga między życiem zawodowym, a prywatnym może zapewnić wszystkim lepsze i bezpieczniejsze życie. Zrozum potrzeby swojego ciała i postaraj się jak najwięcej odpoczywać, kiedy jest to konieczne.” dodaje doktor Fenn. Paul Serra, współzałożyciel Sleepline, mówi, że chociaż kofeina blokuje adenozynę (neuroprzekaźnik odpowiedzialny za uczucie zmęczenia), to „dobry sen” oferuje o wiele więcej. Eksperci twierdzą, że kofeina znaleziona w kawie może utrzymywać pijących w stanie czuwania, ale niekoniecznie. „Kofeina maskuje objawy senności. Nie powoduje to jednak, że mózg jest bardziej wypoczęty, więc nadal nie pozwala osobie pijącej kawę funkcjonować tak dobrze, jak gdyby była w pełni wypoczęta” – powiedział Ashley Olivine, specjalista od snu.
Kawa może zakłócać sen
Według Yurii Brown, baristy i założyciela CoffeeGeekLab.com, około 62 procent Amerykanów codziennie pije kawę. Brown powiedział Healthline, że kawa jest nie tylko kiepskim substytutem snu, ale nadmierne spożycie kofeiny – przekraczające 400 mg dziennie – może zakłócać sen. „Może wpłynąć negatywnie na początek snu i skrócić jego czas i wydajność” – powiedział. „W niektórych przypadkach spożycie kofeiny prowadzi do zmęczenia i senności. Jest to związane z gromadzeniem się jednej z substancji chemicznych w mózgu, adenozyny, która kontroluje cykl snu i czuwania.
Kofeina wpływa na to, jak receptory mózgu reagują na ilość adenozyny, co powoduje bałagan w cyklu snu — możesz czuć się aktywny w nocy i zmęczony w ciągu dnia. Ogólnie rzecz biorąc, ciągłe przyjmowanie kofeiny w dużych ilościach prowadzi do złej higieny snu. Kofeina powoduje brak snu, a to prowadzi do senności następnego dnia”. Conor O'Flynn z O'Flynn Medical dodał: „Jeśli regularnie pijesz kofeinę codziennie, twoje ciało może rozwinąć tolerancję na wszelkiego rodzaju efekty stymulujące”. Musisz również wziąć pod uwagę fakt, że kawa jest środkiem moczopędnym, który może powodować odwodnienie i senność lub ospałość”. Fenn zauważa, że picie kawy i innych płynów zawierających kofeinę ma pewne zalety. „Kofeina jest stymulantem ośrodkowego układu nerwowego, więc zwiększa czujność i energię” – powiedziała. „Oznacza to, że może poprawić motywację i wydajność w niektórych zadaniach oraz może skrócić czas reakcji lub czas potrzebny na reakcję na bodziec. Istnieją również dowody na to, że kofeina może pomóc w zmniejszeniu lęku. Jednak w dużych dawkach kofeina może w rzeczywistości zwiększać niepokój lub powodować drżenie”.
Bibliografia:
Źródło grafiki: pixabay.com
Więcej komentarzy...