Leczenie raka piersi typu HER2+ bez chemioterapii? To możliwe dzięki naukowcom z Wielkiej Brytanii!

 

Ten agresywny rak piersi, charakteryzujący się niekontrolowanym wytwarzaniem komórek, dotyka około 20% pacjentów, u których stwierdzono raka piersi. Choruje więc na niego co 5 zdiagnozowana osoba!

W tej chwili istnieje kilka metod na leczenie tej podstępnej odmiany raka piersi. Onkolodzy stosują chemioterapię, leczenie chirurgiczne, radioterapię lub tzw. celowe metody leczenia przy użyciu medykamentów w postaci Herceptinu, Kadcyla, Perjeta i Lapatynibu.

Wymienione jednak powyżej 4 środki farmakologiczne zalecane są w terapii połączonej z chemioterapią. Skutki uboczne takiej kuracji mogą być dla pacjenta bardzo nieprzyjemne. Tak uciążliwa terapia jest dla wielu pacjentów niemożliwa do wdrożenia czy późniejszej kontynuacji. To pchnęło naukowców do pracy nad skuteczniejszą i mniej obciążającą organizm, a jednocześnie bardzo skuteczną metodą leczenia.

Światełkiem w tunelu mogą być badania prowadzone przez naukowców z Wielkiej Brytanii z instytutu badań nad rakiem – Cancer Research UK. Organizacji ta wspiera badania nad chorobami nowotworowymi i propaguje zwiększanie świadomości na ich temat. Naukowcy postanowili przetestować „leczenie skojarzone”, mogące w przyszłości zastąpić forsowną terapię przy wykorzystaniu leków i chemioterapii.

 

Metodologia badania

Badaniu poddano 66 kobiet z rakiem piersi typu HER2+. Do ich leczenia wykorzystano kombinację wspomnianych wcześniej 2 leków – Herceptinu i Tykerbu (lapatynibu). Wyniki kobiet porównano z 191 innymi pacjentkami, które w tym samym czasie były leczone przy pomocy tylko jednego z podanych leków lub u których nie rozpoczęto jeszcze procesu leczenia. U 7 z 66 kobiet stosujących leki po pełnej terapii nie wykryto guzów, choroba została pokonana. U 11 z nich nastąpiło znaczne pomniejszenie guzów nowotworowych. To znaczny postęp w przypadku raka piersi typu HER2 dodatniego, gdyż akurat ta odmiana nowotworu wykazuje bardzo dużą skłonność do dawania przerzutów i remisji choroby.

Wyniki te dają dużą nadzieję na poprawę komfortu pacjentek podczas leczenia, jednak każdy przypadek należy indywidualnie skonsultować. Żadna terapia nie gwarantuje braku skutków ubocznych, a każdy organizm inaczej reaguje na zastosowane leki. Pocieszające jest jednak to, że naukowcy nie ustają w poszukiwaniu optymalnie korzystnej terapii zwalczającej raka piersi i jego skutki.

 

Po pierwsze profilaktyka

Bez względu na to, z jakim typem raka przyjdzie się zmierzyć choremu, lekarze zgodnie zalecają działania profilaktyczne. W przypadku raka piersi każda kobieta, szczególnie po 50. roku życia, kiedy to ryzyko zachorowania jest zdecydowanie większe, powinna korzystać z badania mammograficznego co najmniej raz na 2 lata. W przypadku niepokojących objawów, jak zmiana wielkości i kształtu piersi, zmiana wyglądu brodawek czy pojawienie się guzków lub zgrubień w piersiach lub pod pachami, należy niezwłocznie wykonać badanie i skonsultować się z lekarzem specjalistą (onkologiem) lub lekarzem internistą.

 

 

Bibliografia:

The Hearty Soul

Źródło grafiki: unsplash

Grafiki

Przyznane oceny
0.0

0 wszystkich ocen
Zaloguj