Słaby sen, trudności w poruszaniu się i urazy spowodowane przypadkowym uderzeniem to tylko niektóre z wyzwań, przed którymi stają osoby cierpiące na częste, bolesne i mimowolne skurcze mięśni. Jednak badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Edith Cowan (ECU) analizujące neurony ruchowe w kręgosłupie wykazało, że dwie metody mogą sprawić, że rdzeń kręgowy będzie mniej „pobudliwy” i mogą zostać potencjalnie wykorzystane do leczenia nieprzyjemnych skurczów mięśni. Aby móc poruszać ciałem, mózg wysyła wiadomości do mięśni za pośrednictwem neuronów ruchowych w kręgosłupie, które dzięki „uporczywym prądom wewnętrznym” mogą wzmacniać sygnały neuronowe. Dzięki temu mózg nie musi pracować tak ciężko, aby napinać mięśnie. Doktorant i główny kierownik badania Ricardo Mesquita powiedział, że to wzmocnienie jest niezwykle ważne, ale może również okazać się problematyczne, na przykład po urazie rdzenia kręgowego. „Te bodźce wzmacniające są przydatne, ale czasami mogą być zbyt mocne. Kiedy chcemy szybko podbiec do autobusu, to wzmocnienie jest potrzebne. Bez niego nie bylibyśmy w stanie wytworzyć więcej niż 40 procent naszej zwykłej maksymalnej siły”- mówi Ricardo Mesquita. „Ale jednocześnie wiemy, że niektóre stany kliniczne charakteryzują się nadpobudliwymi neuronami ruchowymi rdzenia kręgowego, przy czym to wzmocnienie trwa bez żadnych zahamowań, przez co nie można ich zatrzymać, co może prowadzić do mimowolnych skurczów mięśni, które mogą być bolesne, powodować obrażenia, gdy dana osoba przypadkowo się w coś uderzy, skutecznie ograniczać ruch, a także wybudzać śpiących”.
Jak sobie ulżyć?
Ricardo Mesquita zidentyfikował parę pozornie przeciwstawnych metod, które mogą zmniejszyć to wzmocnienie nerwowe. Terapie te mogą być dalej badane, aby ułatwić życie osobom cierpiącym na mimowolne i bolesne skurcze mięśni. Pierwsza z nich obejmuje delikatną stymulację elektryczną na określonych nerwach, które odkryte za pomocą badania mogą zmniejszyć amplifikację w rdzeniu kręgowym. „Jeśli ta metoda okaże się skuteczna klinicznie, możemy strategicznie umieścić podkładkę i wysłać stymulację elektryczną tam, gdzie jest to potrzebne do zahamowania skurczów mięśni” – powiedział. „Te wyzwalacze mogą być automatyczne, spowodowane aktywnością elektryczną mięśni lub siłą samego skurczu, lub mogą być ręczne, gdy badani naciskają przycisk sygnalizujący, gdy mają skurcz”. Mesquita zidentyfikował również inną metodę, która zmniejsza wzmocnienie neuronalne - relaksację. „Wzmocnienie jest stymulowane przez specjalne substancje chemiczne, takie jak serotonina i noradrenalina, które uwalniamy, gdy się poruszamy” – powiedział. „Te chemikalia powinny zostać zredukowane, gdy jesteśmy bardziej zrelaksowani niż wtedy, gdy napinamy mięśnie lub jesteśmy zestresowani. „Tak więc w niektórych stanach, takich jak uszkodzenie mózgu lub stwardnienie rozsiane, terapie relaksacyjne mogą potencjalnie zmniejszyć to wzmocnienie i nasilenie skurczów”. Mesquita powiedział, że obecne opcje terapii, takie jak leki i operacje są drogie, inwazyjne i często wywołują niepożądane skutki uboczne. „Techniki stymulacji elektrycznej i relaksacji mogą być niefarmakologiczną alternatywą lub być stosowane w połączeniu z innymi terapiami” – powiedział. „Teraz, gdy pokazaliśmy, jak możemy zmniejszyć wzmocnienie neuronalne u osób bez zaburzeń neurologicznych, następnym krokiem byłoby opracowanie protokołów terapeutycznych, aby sprawdzić, czy są one skuteczne u osób cierpiących na te objawy. „Jeśli tak, badania kliniczne mogłyby wtedy zacząć badać długoterminową skuteczność kliniczną”.
Osobom cierpiącym na skurcze obecnie zalecane są następujące działania:
- Picie źródlanej lub mineralnej wody – dobre nawodnienie pomaga zredukować pojawiające się skurcze. Wskazane jest przy tym picie samej wody, a wystrzeganie się kawy, herbaty, czy słodkich, gazowanych napojów.
- Wskazane jest wręcz ograniczenie kofeiny.
- Stosowanie odpowiedniej suplementacji, zawierającej wymienione pierwiastki w przypadku nietolerancji pokarmowej, alergii czy unikania gotowania potraw i spędzania czasu w kuchni.
- Unikanie długotrwałego siedzenia, które powoduje zastoje limfatyczne i może potęgować skurcze.
- Spożywanie dużej ilości warzyw i owoców bogatych w potas, magnez, wapń i żelazo, takich jak: pomidory, banany, ziemniaki, gorzka czekolada, orzechy ciemne pieczywo, nabiał, mleko, kasza gryczana, brokuły.
- Dbanie o regularną aktywność fizyczną, która w prawidłowy sposób reguluje aktywność i spoczynek mięśni.
- Noszenie wygodnego obuwia i ubrań z przewiewnych, przyjaznych dla skóry materiałów.
- Masowanie miejsc, które ulegają skurczom.
Bibliografia:
Źródło grafiki: pixabay.com
Więcej komentarzy...