Zespół cieśni nadgarstka - nowe leczenie może przynieść trwałą ulgę bez operacji

 

Zespół cieśni nadgarstka to stan, w którym nacisk na nerw pośrodkowy nadgarstka powoduje ból, mrowienie i drętwienie dłoni. Często wynika z powtarzających się ruchów nadgarstka, takich jak używanie myszy i klawiatury, i może spowodować trwałe uszkodzenie. Obecne metody leczenia obejmują odpoczynek, leki przeciwzapalne, a w ciężkich przypadkach nawet operację. Nowe badanie wykazało, że zastrzyk z soli fizjologicznej w pobliżu nerwu może skutecznie złagodzić objawy zespołu cieśni nadgarstka na okres do 6 miesięcy. Zespół cieśni nadgarstka (ZCN) występuje, gdy nerw pośrodkowy, który biegnie w dół ramienia do kciuka, jest ściskany, gdy przechodzi przez kanał nadgarstka. Objawy obejmują ból, mrowienie i drętwienie dłoni, głównie kciuka i dwóch pierwszych palców. Często zaczynają się one w nocy, ale powodują coraz większe problemy w ciągu dnia, gdy stan się pogarsza. ZCN jest najczęstszą neuropatią uwięzioną, dotykającą do 5% ludzi w Stanach Zjednoczonych. Zespół ten występuje 10 razy częściej u kobiet niż u mężczyzn i zwykle rozpoczyna się w wieku od 40 do 60 lat.

 

Przyczyny i aktualne metody leczenia

 

Często nie ma wyraźnej przyczyny CTS, ale przyczyniają się do niego następujące czynniki:

 

  • uraz nadgarstka, który powoduje obrzęk, taki jak zwichnięcie lub złamanie,
  • nadczynność przysadki mózgowej,
  • niedoczynność tarczycy,
  • reumatyzm,
  • problemy mechaniczne w stawie nadgarstkowym,
  • zatrzymanie płynów w czasie ciąży lub menopauzy,
  • rozwój torbieli lub guza w kanale.

 

Łagodniejsze objawy ZCN można leczyć przez szynowanie, odpoczynek, niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) lub zastrzyki z kortykosteroidów. Jeśli jednak te zabiegi są nieskuteczne, może być konieczna operacja w celu zmniejszenia nacisku na nerw pośrodkowy. Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z University College of Medical Sciences i Guru Teg Bahadur Hospital w Delhi w Indiach zaprezentowane na dorocznym spotkaniu Towarzystwa Radiologicznego Ameryki Północnej wykazało, że hydrodysekcja – technika polegająca na wstrzykiwaniu soli fizjologicznej lub innego roztworu wokół nerwu w celu oddzielenia go od otaczającej tkanki może zapewnić długotrwałą ulgę w ZCN. Wszyscy uczestnicy badania mieli głęboko rozwinięty ZCN, jak wyjaśnił współautor dr Anupama Tandon, profesor University College of Medical Sciences i Guru Teg Bahadur Hospital. „Zebraliśmy pacjentów z zespołem cieśni nadgarstka, którzy nie zareagowali na leczenie zachowawcze, w tym leki, szyny i zmiany stylu życia. W naszej badanej grupie średni czas trwania objawów wynosił ponad 1,5 roku. Większości pacjentów zalecono operację, ale wielu nie chciało się jej poddać” – powiedział nam dr Tandon. Wiek uczestników wahał się od 25 do 62 lat, a średnia wieku wynosiła 44 lata. Stosunek kobiet do mężczyzn wynosił 2:1. Pacjenci z innymi schorzeniami, które mogą powodować podobne objawy, takimi jak spondyloza szyjna i neuropatia obwodowa, zostali wykluczeni z badania. Na początku badania naukowcy podzielili uczestników losowo na trzy grupy. Dwie grupy zostały poddane hydrodysekcji pod kontrolą USG, trzecia otrzymała zastrzyk z kortykosteroidu. Badanie odbyło się z tzw. pojedynczą ślepą próbą, co oznacza, że ​​uczestnicy nie wiedzieli, jakie leczenie otrzymali.

 

Szybka procedura

 

W procedurach, które trwały tylko 10–15 minut, grupa pierwsza grupa miała hydrodysekcję normalnym roztworem soli fizjologicznej, grupa druga hydrodysekcję solą fizjologiczną i kortykosteroidem, a grupa trzecia otrzymała kierowane okołonerwowe wstrzyknięcie kortykosteroidu. Zabieg przeprowadzono w warunkach ambulatoryjnych, bez znieczulenia i specjalistycznego sprzętu, a uczestnicy mogli wrócić do pracy w ciągu godziny od zabiegu. Naukowcy obserwowali uczestników po 4, 12 i 24 tygodniach od wstrzyknięcia. Po 4 tygodniach wszystkie trzy grupy wykazały zmniejszenie objawów bólowych. Jednak po 12 i 24 tygodniach grupa, która nie została poddana hydrodysekcji, zgłosiła powrót objawów. „Większość wcześniejszych badań ze sterydami wykazała dobrą skuteczność po 4 tygodniach, a niektóre nawet do 12 tygodni, chociaż w tych badaniach brakuje długoterminowych obserwacji. W niniejszym badaniu skuteczność (lub samego wstrzyknięcia kortykosteroidu) była dobra po 4 tygodniach, a około 85% pacjentów wykazało znaczną poprawę, ale efekt zanikał z czasem” – mówi dr Anupama Tandon. Dla kontrastu, obie grupy, które otrzymały hydrodysekcję pod kontrolą USG, nadal obserwowały poprawę objawów do 24 tygodni. W ZCN zapalenie nerwu pośrodkowego zwiększa jego pole przekroju poprzecznego, więc naukowcy zmierzyli to za pomocą ultradźwięków. W obu grupach poddanych hydrodysekcji pole przekroju poprzecznego nerwu pośrodkowego było znacznie zmniejszone. W grupie soli fizjologicznej zmniejszył się o 43%, aw grupie leczenia skojarzonego o 46%. U osób otrzymujących wstrzyknięcie kortykosteroidów bez hydrodysekcji pole przekroju poprzecznego nerwu pośrodkowego zmniejszyło się tylko o 11%. Naukowcy byli zaskoczeni, jak skuteczna była ta prosta procedura. Dr Tandon skomentował, że „procedura jest prosta, tania i nie wymaga zaawansowanej konfiguracji interwencyjnej”.

 

 

 

 

Bibliografia:

MedicalNewsToday

Źródło grafiki: pixabay.com

Grafiki

Przyznane oceny
0.0

0 wszystkich ocen
Zaloguj