Roztwory do trwałej ondulacji to kosmetyki, które zmieniają dwusiarczkowe wiązania keratyny włosa, dzięki czemu włosy mogą być kręcone lub falowane. Po zerwaniu wiązań dwusiarczkowych i skręceniu włosów w pożądanym kształcie, drugi etap - neutralizacja, przywraca wiązania dwusiarczkowe tak, że włosy pozostają utrwalone w nowej konfiguracji. Większość ondulatów stosowanych w salonach fryzjerskich wykorzystuje kwas lub ciepło wraz z monotioglikolanem glicerolu. Te trwałe roztwory zawierają również środki redukujące, które powodują podrażnienia skóry, reakcje alergiczne, a także przyczyniają się do łamania włosów. Reakcje alergiczne na kosmetyki określa się jako kontaktowe zapalenie skóry.
Przeważnie skóra głowy jest bardzo odporna na kontaktowe zapalenie skóry, a reakcje na produkty do pielęgnacji włosów często oszczędzają skórę głowy, zamiast tego obejmują czoło, powieki, czubki uszu i szyję. Jednak reakcje na monotioglikolan glicerolu są często intensywnymi reakcjami skóry głowy z łuszczeniem, obrzękiem i strupem. Takie reakcje alergiczne występują również na dłoniach, przedramionach, twarzy i szyi fryzjerów, profesjonalnych stylistów i pracowników zatrudnionych przy produkcji tych płynów.
Zimne fale używane do permanentnych trwałych w domu i starszych salonach fryzjerskich zawierają kwas tioglikolowy w połączeniu z amoniakiem i rzadko powodują alergiczne kontaktowe zapalenie skóry. Gdy spodziewane jest alergiczne kontaktowe zapalenie skóry spowodowane tymi produktami, winowajcą mogą być inne składniki, takie jak zapachy, a nawet inne produkty do pielęgnacji włosów używane w tym czasie.
Neutralne trwałe, które wykorzystują chlorowodorek cysteaminy są stosowane od 1993 roku i są bezpieczne dla osób wrażliwych na monotioglikolan glicerolu. Choć zdarzyły się przypadki reakcji alergicznej u fryzjerów, nakładających trwałą tą metodą. Baza Danych Definicji Alergenów Kontaktowych (CARD) zaleca Goldwell Definition h2/s jako odpowiednią alternatywę.
Niestety monotioglikolan glicerolu utrzymuje się na włosach po trwałej ondulacji przez wiele miesięcy i mogą nadal powodować alergiczne kontaktowe zapalenie skóry u fryzjera i klienta. Fryzjerom zaleca się unikanie obcinania lub stylizowania włosów przez kilka miesięcy po zastosowaniu trwałej. Często alergia wiąże się z koniecznością zmiany kariery przez fryzjera.
Objawy:
Substancje chemiczne obecne w płynach do ondulacji mogą działać drażniąco lub powodować reakcje alergiczne.
Kontaktowe zapalenie skóry zwykle występuje na obszarach ciała, które zostały bezpośrednio wystawione na działanie substancji wywołującej reakcję. Wysypka zwykle rozwija się w ciągu kilku minut od ekspozycji i może trwać od dwóch do czterech tygodni.
Objawy kontaktowego zapalenia skóry obejmują:
- Czerwona wysypka
- Intensywny świąd
- Sucha, popękana, łuszcząca się skóra
- Guzy i pęcherze, czasem z sączeniem i strupy
- Obrzęk, pieczenie lub tkliwość
- Włosy matowe, wysuszone, łatwo łamiące się
- W skrajnych przypadkach może dojść do utraty włosów
Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli wysypka jest nagła, bolesna, ciężka lub rozległa i nie ustępuje po upływie 3 tygodni.
Ponadto należy niezwłocznie zgłosić sie na kontrolę lekarską jeśli pojawią się poniższe objawy:
- Gorączka
- Na skórze widoczne są oznaki infekcji, takie jak ciepło w dotyku lub wycieki nieprzezroczystego płynu
- Wysypka staje się coraz bardziej powszechna i odwraca uwagę od codziennych czynności
- Reakcja obejmuje twarz
- Objawy nie ulegają poprawie
Jeśli lekarz uzna, że przyczyną może być alergiczne kontaktowe zapalenie skóry, skieruje chorego do specjalisty alergologa.
Przyczyny:
Monotioglikolan glicerolu oraz tioglikolan glicerolu są najczęstszymi składnikami płynów do trwałej ondulacji. Stosowanie monotioglikolanu glicerolu w roztworach do trwałej ondulacji zostało opracowane w latach 70. XX wieku. Znany jako kwaśna trwała, monotioglikolan glicerolu działa poprzez rozbijanie wiązań dwusiarczkowych między wiązaniami polipeptydowymi w keratynie (struktura białkowa) we włosach owiniętych w pręciki. Ciepło jest aplikowane przez suszarkę do włosów, co aktywuje proces trwałej ondulacji, powodując, że wiązania przybierają kształt loków.
Monotioglikolan glicerylu nie zawiera amoniaku, stąd ten rodzaj trwałej ondulacji nie kojarzy się z zapachem, jaki mają ondulacje alkaliczne. Ponadto kwaśne ondulacje są łagodniejsze dla włosów, dlatego bardziej nadają się do włosów delikatnych lub cieńszych.
Osoby pracujące z monotioglikolanem glicerolu, takie jak fryzjerzy, są bardzo narażeni na alergiczne kontaktowe zapalenie skóry, obejmujące dłonie i palce. Testy płatkowe zwykle ujawniają nadwrażliwość na substancję chemiczną.
Klienci otrzymujący ondulację, którzy są wrażliwi na monotioglikolan glicerolu, mogą również cierpieć na kontaktowe zapalenie skóry szyi, skóry głowy i uszu. Często ekspozycja jest znacznie mniej intensywna i rzadsza niż u fryzjerów, stąd alergia jest rzadziej spotykana u klientów. Jednak substancja chemiczna może pozostać aktywna w łodygach włosów przez wiele miesięcy, powodując długotrwałe zapalenie skóry.
Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry występuje, gdy substancja (alergen) wywołuje reakcję immunologiczną w skórze. Zwykle dotyczy tylko obszaru, który miał kontakt z alergenem. Po wystąpieniu alergii na substancję, nawet niewielka jej ilość może wywołać reakcję.
Diagnostyka:
Lekarz może być w stanie zdiagnozować kontaktowe zapalenie skóry i zidentyfikować jego przyczynę na podstawie wywiadu obejmującego pytania o objawy i okoliczności ich wystąpienia, oraz badania fizykalnego. Pacjent zostanie skierowany do alergologa w celu wykonania odpowiednich badań.
Najczęstszym narzędziem diagnostycznym jest test płytkowy, który pozwala odkryć przyczynę reakcji alergicznej. Ten test może być przydatny, jeśli przyczyna alergii nie jest oczywista.
Podczas testu płatkowego niewielkie ilości potencjalnych alergenów są nakładane na plastry samoprzylepne, które są następnie umieszczane na skórze. Plastry pozostają na skórze przez dwa do trzech dni, w tym czasie należy zadbać o to, aby skóra pozostawała sucha. Lekarz następnie sprawdza reakcje skórne pod plastrami i określa, czy potrzebne są dalsze badania.
Leczenie:
Jeśli objawy nie ustąpią samoistnie, lekarz może przepisać następujące leczenie:
- Kremy lub maści steroidowe. Te miejscowo stosowane kremy lub maści pomagają złagodzić wysypkę kontaktowego zapalenia skóry. Miejscowy steryd może być stosowany raz lub dwa razy dziennie przez dwa do czterech tygodni.
- Leki przeciwhistaminowe: takie jak difenhydramina (Benadryl), cetyryzyna (Zyrtec) i loratadyna (Claritin); mogą być dostępne bez recepty lub na receptę
- Miejscowe kortykosteroidy, takie jak hydrokortyzon
- Kąpiele owsiane
- Kojące emolienty, balsamy lub kremy
- Terapia światłem
- Leki doustne. W ciężkich przypadkach lekarz może przepisać doustne kortykosteroidy w celu zmniejszenia stanu zapalnego, leki przeciwhistaminowe w celu złagodzenia świądu i reakcji alergicznych lub antybiotyki w celu zwalczania infekcji bakteryjnej.
Profilaktyka:
W przypadku narażenia zawodowego jedynym sposobem zapobiegania kontaktowemu zapaleniu skóry jest unikanie kontaktu z monotioglikolanem glicerolu. Niestety noszenie rękawiczek zapewnia niewielką lub żadną ochronę, ponieważ testy płatkowe wykonywane w rękawiczkach winylowych wykazały pozytywne wyniki u fryzjerów uczulonych na monotioglikolan glicerolu.
Ogólne kroki zapobiegawcze obejmują:
- Unikanie substancji drażniących i alergenów.
- Umycie skórę natychmiast po kontakcie z alergenem. Należy użyć łagodnego, bezzapachowego mydła i ciepłej wody. Zaleca się również wypranie odzieży lub innych przedmiotów, które mogły mieć kontakt z alergenem.
- Noszenie odzieży ochronnej lub rękawic.
- Stosowanie kremu ochronny lub żelu. Te produkty mogą stanowić warstwę ochronną dla skóry.
- Stosowanie kremu nawilżającego. Regularne stosowanie balsamów nawilżających może pomóc przywrócić zewnętrzną warstwę skóry i zachować jej elastyczność.
Źródła:
Źródło zdjęcia: Pixabay.com
Więcej komentarzy...