Krwiak odbytu to wysięk krwi, który wyciekł z pękniętego naczynia krwionośnego w okolicy odbytu. Zwykle jest spowodowany pękniętą lub krwawiącą żyłą. Ta krew gromadzi się poza naczyniem krwionośnym pod powierzchnią skóry, chociaż gołym okiem można zobaczyć charakterystyczne ciemnoniebieskie przebarwienie w postaci małego guzka.
Znany również jako zakrzepica odbytu, krwiak odbytu może być mały lub duży. Krwiaki okołoodbytnicze są wrażliwe na ucisk, a im są większe, tym bardziej mogą stać się podrażnione. Krwiak odbytu może również stać się bardziej bolesny, ponieważ krew, która go ukształtowała, zaczyna krzepnąć. Krwiaki okołoodbytowe są spowodowane urazowym pęknięciem małego naczynia krwionośnego w tym obszarze z powodu wysokiego ciśnienia wynikającego z wysiłku.
Wiele osób myli krwiaki okołoodbytnicze z zewnętrznymi hemoroidami, ponieważ oba stany powodują bolesne guzki wokół odbytnicy. Jednak, mimo że hemoroidy są najczęstszą przyczyną problemów w okolicy odbytniczej, nie powodują krwiaka okołoodbytowego. Istnieją istotne różnice między tymi dwoma stanami. Krwiaki okołoodbytowe występują tylko poza odbytem. Nigdy nie są wewnętrzne.
Krwiak okołoodbytniczy przedstawia się jako bolesny guzek na krawędzi ujścia odbytu (granica odbytu). Krwiaki mogą różnić się wielkością od centymetra do wielkości piłki golfowej i zwykle są dość bolesne. Ból trwa od tygodnia do dziesięciu dni. Krwiaki odbytu przeważnie ustępują samoistnie. Całkowite ustąpienie guzka może potrwać do 3 miesięcy.
Objawy
Krwiak odbytu wygląda jak niebieski siniak pod skórą lub ciemnofioletowy guzek krwi w pobliżu odbytu. Można również wyczuć małą grudkę, której wielkość może wahać się od małej rodzynki (1cm) do rozmiarów piłki tenisowej.
Główne objawy krwiaka okołoodbytowego to:
- Ból
- Obecność sinego guzka przy krawędzi odbytu
- Obrzęk okolicy odbytu
- Wrażliwość na nacisk
- Trudności z siedzeniem
- Krwawienie może czasami być oznaką krwiaka okołoodbytowego, ale pojawia się dopiero po około 1-3 tygodniach od pojawienia się pierwszego guzka.
Ponadto z krwiakiem odbytu mogą współwystępować takie objawy jak świąd, jaskrawoczerwona krew w kale lub na papierze toaletowym po wytarciu oraz zmiany w częstotliwości i konsystencji stolca.
Przyczyny
Krwiak odbytu to nagromadzenie krwi pod powierzchnią skóry na krawędzi otworu odbytu. Krwiaki okołoodbytowe są spowodowane urazowym pęknięciem małego naczynia krwionośnego w tym obszarze z powodu wysokiego ciśnienia wynikającego z wysiłku.
Wiele osób z krwiakiem odbytu może przypomnieć sobie podnoszenie czegoś ciężkiego, przeprowadzkę, noszenie walizek lub dzieci, silny kaszel lub naprężenia z zaparciami na krótko przed zauważeniem, że coś jest nie tak w ich okolicy odbytu. Podobnie krwiaki odbytu są często spotykane u osób ćwiczących na siłowniach, podnoszących ciężary itp.
Naczynia krwionośne wokół odbytu są małe i wrażliwe na ucisk, więc wiele czynników i czynności może spowodować ich pęknięcie lub pęknięcie. Oprócz podobnych objawów, krwiaki odbytu i hemoroidy mają wiele z tych samych przyczyn.
Wszystko, co wywiera nacisk na żyły odbytu, może prowadzić do krwiaka okołoodbytowego, w tym:
- Silny kaszel, lub nadmierny kaszel mogą wywierać dodatkowy nacisk na żyły otaczające odbyt, powodując ich pęknięcie.
- Zaparcia, u osób zmagających się z zaparciami bardzo prawdopodobne jest oddawanie twardych stolców i duże napięcie mięśniowe podczas wypróżnień. Ta kombinacja wysiłku i twardych stolców może nadmiernie obciążać żyły w odbycie, powodując ich pękanie.
- Zabiegi medyczne, niektóre procedury medyczne mogą zwiększyć ryzyko krwawienia z odbytu. Przykłady obejmują kolonoskopię, sigmoidoskopię lub anoskopię.
- Ciąża, kobiety w ciąży mają większe ryzyko rozwoju krwiaków okołoodbytowych i hemoroidów. Gdy dziecko rośnie w macicy, wywiera dodatkowy nacisk na odbyt. Podczas porodu zwiększone ciśnienie wokół odbytu spowodowane parciem może również powodować krwiaki okołoodbytnicze i hemoroidy.
- Siedzący tryb życia, siedzenie przez długi czas wywiera dodatkową presję na odbyt. Osoby, których praca wymaga długiego siedzenia przy biurku lub w samochodzie, są narażone na wysokie ryzyko wystąpienia krwiaka odbytu.
- Podnoszenie ciężkich przedmiotów zwiększa ciśnienie w okolicy odbytniczej.
Diagnostyka
Do postawienia diagnozy, lekarz będzie musiał przeprowadzić badanie fizykalne, aby jednoznacznie stwierdzić krwiaka okołoodbytowego. Należy pamiętać, że diagnozowanie krwiaka okołoodbytowego jest znacznie łatwiejsze i mniej inwazyjne niż diagnozowanie hemoroidów. Pojawiają się tylko na zewnątrz odbytu, więc nie ma potrzeby wykonywania kolonoskopii ani żadnego innego rodzaju procedury diagnostycznej.
Leczenie
Pacjenci przyjmują różnego rodzaju leki dostępne bez recepty, ale nie ma zbyt wielu dobrych dowodów na ich skuteczność. Krwiak odbytu ma naturalny przebieg i przeważnie nie wymaga żadnego leczenia. W końcu ból zmniejszy się i ustanie, a pacjent pozostanie z twardym guzkiem, który będzie się stopniowo zmniejszał i znikał w ciągu około 3 miesięcy.
W większości przypadków leczenie małego i średniego krwiaka okołoodbytowego koncentruje się na zmniejszeniu bólu i dyskomfortu oraz umożliwieniu samoistnego zagojenia obrzęku. Większe krwiaki, które mogą być bardzo bolesne, mogą wymagać drenażu. Jednak w wyniku tej procedury powstaje rana, która wymaga leczenia. Z tego powodu lekarze rezerwują zabieg wyjącznie na krwiaki, które powodują znaczny ból.
Jeśli leczenie rozpocznie się wkrótce po uformowaniu się krwiaka okołoodbytowego, lekarz może podać znieczulenie miejscowe, zrobić małe nacięcie i pozwolić na ujście zakrzepłej krwi, co przynosi szybką ulgę w objawach. Chociaż ważne jest, aby utrzymać ten obszar w czystości, rana po tej procedurze zwykle zamyka się sama w ciągu kilku dni.
Objawowo lekarz może zalecić maści i leki przeciwbólowe, takie jak dostępne bez recepty niesteroidowe leki przeciwzapalne.
Domowe sposoby na zmniejszenie nieprzyjemnych dolegliwości związanych z obecnością krwiaka odbytu obejmują:
- powstrzymywanie się od aktywności takich jak bieganie i podnoszenie ciężarów, które zwiększają podrażnienie i nasilają ból
- moczenie w ciepłej, płytkiej kąpieli dwa razy dziennie w celu wspomagania wchłaniania zwrotnego skrzepu krwi i zmniejszenia dyskomfortu
- nakładanie zimnych okładów na okolice odbytu w celu złagodzenia bólu
- używanie poduszki w kształcie pączka, aby odciążyć okolice odbytu, jeśli siedzenie jest bolesne
- unikanie parcia podczas wypróżnień
Jeśli u osoby powtarzają się krwiaki okołoodbytnicze w tym samym obszarze, lekarz może zalecić operację, szczególnie jeśli dany obszar wydaje się być bliznowaty. W przypadku uszkodzenia regionu leczenie podstawowego problemu może zapobiec nawrotom.
Profilaktyka i badania
Krwiakom odbytu nie zawsze da się zapobiec. Można natomiast zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia.
- Spożywanie pokarmów bogatych w błonnik
- Zwiększenie ilości owoców, warzyw i produktów pełnoziarnistych w diecie
- Przyjmowanie dużej ilości płynów
- Stosowanie suplementów z błonnikiem
- Unikanie parcia i dużego napiecia mięśniwego przy wyprożnianiu
- Unikanie długich okresów siedzenia
- Wprowadzenie zdrowej aktywności fizycznej, z unikaniem podnoszenia ciężarów
Bibliografia
Źródło zdjęcia: 123rf.com
Więcej komentarzy...