Maziówczak złośliwy

 

Maziówczak złośliwy znany również jako mięsak maziówkowy, jest rzadką postacią raka występującą w tkankach miękkich organizmu. Nazwa „mięsak błony maziowej” powstała na początku XX wieku, ponieważ niektórzy badacze sądzili, że mikroskopowe podobieństwo niektórych guzów do błony maziowej i jej skłonność do powstawania w sąsiedztwie stawów wskazuje na pochodzenie maziowe. Chociaż błona maziowa stanowi wyściółkę stawów, ten typ guza nie rozwija się z tkanki maziowej (pochodzenie komórek nowotworowych jest w tym przypadku nieznane). Guzy tkanek miękkich najczęściej występują w obrębie kończyn, głowy i szyji, miednicy i jamie brzusznej, gdzie leczenie mięsaka maziowego może być skomplikowane.

Pierwotne mięsaki maziowe występują najczęściej w tkankach miękkich w pobliżu dużych stawów kończyn, ale stwierdza się je w większości ludzkich tkanek i narządów, w tym mózgu, prostaty i serca. Mięsak maziówkowy można podzielić na różne podtypy, w zależności od konkretnej mutacji genowej. Jest guzem o wysokim stopniu złośliwości, ponadto w 50% przypadków daje przerzuty do odległych miejsc od guza pierwotnego.

Choroba występuje bardzo rzadko, stanowi 1% wszystkich nowotworów. Najczęściej dotyka młode osoby, w wieku od 15 do 35 lat. 

 

Objawy

Guzy tkanek miękkich mogą długo pozostawać bezobjawowe i być trudne do wykrycia we wczesnych stadiach ze względu na ich lokalizację głęboko w tkance łącznej ciała. W niektórych przypadkach guzek może stać się bolesny lub tkliwy, jeśli jest wystarczająco blisko lub osiągnie taki rozmiar, by wywierać nacisk na sąsiednie nerwy lub naczynia krwionośne.

Objawy różnią się w zależności od lokalizacji guza:

- Jeśli guz jest zlokalizowany blisko stawów kończyn, może utrudniać ruch lub zakres ruchu, w zależności od umiejscowienia. 

- Guzy zlokalizowane w okolicy głowy i szyi mogą powodować trudności w połykaniu i problemy z odechem, jeśli są wystarczająco blisko, mogą również zablokować ruch strun głosowych wpływając na zmianę głosu.

- Guz może być bolesny, zwłaszcza jeśli dotyczy nerwów.

Powolny wzrost bezbolesnej masy jest powszechny i ​​może stwarzać fałszywe wrażenie, że jest nieszkodliwy. Głęboko osadzony w ciele może pozostać niewykryty. Po leczeniu, regularnie wykonuje się obrazowanie, takie jak tomografia komputerowa, w celu wykrycia nawrotów w obszarze pierwotnego guza, lub w odległych miejscach ciała (choroba przerzutowa), takich jak płuca, które są najczęstszym miejscem przerzutów mięsaka maziowego. Mniej niż 10% pacjentów ma wykrywalne przerzuty w momencie wstępnej diagnozy.

 

Przyczyny

Bezpośrednia przyczyna raka tkanki łącznej, w tym mięsaka maziowego, pozostaje na ogół nieznana. Uważa się, że pewną rolę odgrywają czynniki genetyczne i choroby dziedziczne. Guzy maziówki wykazują określoną mutację, która może odgrywać rolę w rozwoju guza. Omawiany zmutowany gen w guzach maziówki wynika z procesu znanego jako translokacja, w którym części dwóch chromosomów zamieniają się miejscami, w tym przypadku chromosomy x i 18. Nie jest jasne, czy mutacja występuje losowo, czy w wyniku innych poprzedzających czynników.

Bardziej prawdopodobne jest również wystąpienie mięsaka maziowego, jeśli:

- osoba była narażona na działanie niektórych substancji chemicznych (takich jak dwutlenek toru, chlorek winylu lub arsen),
- chory przeszedł leczenie radioterapią,
- wystąpił długotrwały obrzęk kończyn górnych lub dolnych.

Ponadto maziówczak złośliwy występuje częśćiej u osób z chorobą von Recklinghausena (neurofibromatosis type I), zespołem Gardnera, zespołem Wernera, stwardnieniem guzowatym oraz zespołem Li-Fraumeni.

 

Diagnostyka

W przypadku wykrycia guza lub obrzęku w badaniu fizykalnym lekarz zleci następujące badania:

Badania obrazowe:

- RTG

- Ultrasonografia (USG)

- Tomografia komputerowa

- Rezonans magnetyczny

- Skany PET lub PET / CT (pozytonowa tomografia emisyjna) całego ciała w poszukiwaniu przerzutów

 

Biopsja

W celu dokładniejszego scharakteryzowania guza wykonuje się biopsję (pobranie próbki guza).

Wśród różnych rodzajów biopsji wykonywane są:

- otwarta biopsja przez nacięcie chirurgiczne

- biopsja gruboigłowa przy użyciu dużej igły (użycie cienkiej igły do ​​usunięcia komórek może ustalić raka, ale często nie zapewnia wystarczającej ilości tkanki, aby najlepiej scharakteryzować rodzaj guza).

Patolog powszechnie wykorzystuje immunohistochemię, aby zebrać dokładne informacje o komórkach nowotworowych. Stosując tę ​​technikę, tkanka próbki jest barwiona różnymi barwnikami. To, jak komórki guza reagują na barwniki, dostarcza dodatkowych informacji o nowotworze. Cytopatologia, która diagnozuje komórki złośliwe na poziomie mikroskopowym lub komórkowym, jest często stosowana do wykrywania translokacji chromosomów specyficznej dla mięsaka maziowego, co pomaga w rozpoznaniu.

 

Leczenie

Plan leczenia jest formułowany w oparciu o stadium (nasilenie) choroby. Do określenia stadium patologicznego stosuje się następujące czynniki:

- rozmiar guza,

- lokalna inwazyjność,

- podtyp histologiczny,

- zaangażowanie węzłów chłonnych,

- obecność przerzutów.

Najczęstszą i najskuteczniejszą formą leczenia mięsaka maziowego jest chirurgiczne wycięcie guza i marginesu otaczającej zdrowej tkanki, aby zapobiec możliwości pozostawienia śladów komórek nowotworowych z obwodu guza. Następnie większość pacjentów otrzymuje chemioterapię i radioterapię. W niektórych przypadkach chemio lub radioterapię wykonuje się przed operacją, aby zmniejszyć rozmiar guza.

Chemioterapia, zazwyczaj doksorubicyna i / lub ifosfamid, jest stosowana w leczeniu mięsaka maziowego, szczególnie w przypadku zaawansowanego stadium choroby lub z przerzutów. Mięsak maziówkowy występuje rzadko, dlatego eksperci nie są zgodni co do tego, jaką rolę odgrywa chemioterapia w zapobieganiu przerzutom i poprawie przeżycia.

Naukowcy pracują nad nowymi metodami leczenia mięsaków maziówki. Niektóre są teraz w trakcie badań klinicznych. Metody te mogą być bardziej ukierunkowane na komórki nowotworowe lub wspomagać układ odpornościowy w walce z rakiem.

 

Profilaktyka i badania

Rokowanie u pacjentów z mięsakiem maziowym zależy od kilku czynników:

- jakość leczenia, jaką otrzymują pacjenci,

- charakterystyki choroby (w tym wielkość guza, miejscowa inwazyjność, podtyp histologiczny, obecność przerzutów i zajęcie węzłów chłonnych),

- chorzy z niewielkimi guzami, które można usunąć z odpowiednim marginesem, mają doskonałe rokowanie,

- ryzyko wystąpienia przerzutów odległych jest większe u pacjentów z guzami powyżej 5 cm,

- uważa się, że pacjenci z podtypem słabo zróżnicowanym mają gorsze rokowanie,

- pacjenci z przerzutami, których nie można wyciąć (usunąć) mają złe rokowanie.

Jako jeden z najrzadszych podtypów bardzo rzadkiej postaci raka, mięsak maziowy wymaga specjalistycznego leczenia ze strony chirurga z praktyczną wiedzą na temat leczenia mięsaków z doświadczeniem w zachowaniu nerwów i kończyn.

 

Bibliografia

DrAllison.org

UCSF Department of surgery

WebMD

Grafiki

Przyznane oceny
0.0

0 wszystkich ocen
Zaloguj
Województwa
Miasta
Specjalizacje

Przedstawiono 1-2 z 2 znalezionych

Najnowsze aktualności ze świata medycyny