Nowotwory łagodne i stany patologiczne piersi obejmują wszystkie niezłośliwe zmiany w piersiach, takie jak łagodne guzy, urazy, bóle sutków, zapalenie sutka i wydzielinę z sutków. Guzy łagodne obejmują trzy rodzaje zmian patologicznych, pierwsza grupa to zmiany, które nie zwiększają ryzyka zachorowania na raka, druga wiążąca się z nieznacznym wzrostem ryzyka oraz trzecia grupa obejmująca zmiany, które są związane z 50% ryzykiem zachorowania na raka piersi. Zarówno łagodne, jak i złośliwe choroby piersi mogą objawiać się wyczuwalnym guzem, zgrubieniem lub rumieniem skóry, bólem lub wydzieliną z brodawki.
Choroby piersi, zarówno łagodne, jak i złośliwe, są powszechne. Łagodne patologie dotyczą przeważnie młodych kobiet. Jednak nowotwory piersi mogą wystąpić również u młodszych kobiet, w szczególności tych, które niosą mutacje w genach BRCA, innych dziedzicznych zespołach genetycznych związanych ze zwiększonym ryzykiem raka piersi lub rodzinną predyspozycją do raka piersi. U wszystkich kobiet powyżej 40 roku życia z nieprawidłowościami w piersi należy wykluczyć pierwotnego raka piersi, ponieważ jest to najczęstszy nowotwór wśród kobiet w krajach rozwiniętych. Łagodne guzki piersi u kobiet są częste. Nawet połowa kobiet doświadcza zmian włóknisto-torbielowatych, które w pewnym momencie ich życia powodują niezłośliwe guzki piersi.
Istnieje wiele różnych rodzajów łagodnych zmian patologicznych piersi, do tej grupy zaliczane są takie stany jak:
- torbiele piersi,
- gruczolakowłokniaki,
- zmiany włóknisto-torbielowate w piersiach,
- hiperplazja,
- brodawczak śródprzewodowy
- ektazja przewodu sutkowego.
Większość z nich nie zwiększa ryzyka raka i nie wymaga leczenia. Najczęstszą przyczyną tych zmian w tkance piersi są wahania poziomu hormonów.
Objawy
Istnieje wiele różnych rodzajów łagodnych chorób piersi, ale wszystkie powodują zmiany w tkance piersi. Czasami wpływają na tkankę gruczołową (system zrazików i przewodów, które produkują mleko i przenoszą je do sutka), inne mogą obejmować tkankę podtrzymującą piersi, zwaną również tkanką zrębową. Łagodny stan piersi może objawić się w postaci wyraźnego wzrostu lub guzka, który czasami może być wyczuwalny przez skórę. Zmiany patologiczne mogą przebiegać bezobjawowo i zostać wykryte dopiero na mammografii przesiewowej.
Jeśli wystąpią objawy, mogą być podobne do tych związanych z rakiem piersi, na przykład:
- ból, obrzęk i / lub tkliwość piersi.
- guzek wyczuwalny przez skórę lub sutek.
- podrażnienie skóry.
- zaczerwienienie lub łuszczenie się skóry na sutku i / lub skórze piersi.
- ból lub wciągnięcie brodawki (co oznacza, że część brodawki wygląda, jakby była pomarszczona lub wciągnięta do wewnątrz).
- wydzielina z piersi, która nie jest mlekiem (kolor może wahać się od klarownego do krwistego do żółtego, zielonego, ciemnobrązowego lub nawet czarnego.
Jeśli jedynym objawem jest wydzielina, również należy poinformować o tym lekarza. Na ogół wydzielina w kolorze żółtym lub zielonkawym jest łagodna, podczas gdy wydzielina wyraźna lub w kolorze herbaty jest bardziej niepokojąca. Wszystkie powyższe objawy wymagają dalszych badań, aby wykluczyć raka piersi.
Przyczyny
Typowe przyczyny niezłośliwych guzków piersi obejmują:
- zmiany w tkance piersi (zmiany włóknisto-torbielowate),
- infekcje piersi (zapalenie sutka),
- blizny po urazie piersi,
- zaburzenia hormonalne.
Najczęstszą przyczyną łągodnych zmian patologicznych są wahania hormonalne, szczególnie podczas menstruacji, ciąży lub menopauzy. Do zaburzeń hormonalnych przyczynia się również stosowanie leków, takich jak hormonalne środki antykoncepcyjne i hormonalna terapia zastępcza. Czasem nadużywanie napojów zawierających kofeinę może również przyczynić się do tych zaburzeń.
Diagnostyka
Testy i procedury stosowane do diagnozowania łagodnego stanu piersi są często takie same, jak te stosowane do diagnozowania raka piersi. Celem diagnozy jest potwierdzenie, że wzrost lub inna wykryta zmiana jest naprawdę łagodna, czy istnieje ryzyko choroby nowotworowej.
Procedury diagnostyczne mogą obejmować:
- Badanie fizykalne obejmujące badanie piersi oraz wywiad medyczny, który zawiera obecne i poprzednie objawy, ogólny stan zdrowia i wszelkie czynniki ryzyka raka piersi.
- Badania obrazowe: Najczęściej stosowanymi badaniami są mammografia, czyli prześwietlenie piersi oraz USG piersi, które jest dobrym narzędziem do określenia różnicy między grudkami wypełnionymi płynem (zwanymi cystami) a tymi, które są stałe (co może wskazywać na raka lub inny łagodny stan piersi, taki jak gruczolakowłókniak).
- Rezonans magnetyczny wykonywany jest, jeśli inne badania obrazowe nie dostarczą wystarczających informacji.
- Analiza wydzieliny z brodawki: próbka wydzieliny badana jest na obecność krwi lub innych nieprawidłowych komórek.
- Biopsja polega na pobraniu próbki tkanki i zbadaniu jej pod mikroskopem.
Leczenie
Większość łagodnych nowotworów piersi nie wymaga leczenia. Lekarz prowadzący może zalecić leczenie, jeśli nietypowy rozrost lub inny rodzaj łagodnej zmiany patologicznej wywołuje nieprzyjemnie objawy lub zwiększa ryzyko raka piersi w przyszłości. W takich przypadkach stosowane są poniższe metody terapeutyczne:
- Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa wykonywana jest do drenażu cyst wypełnionych płynem.
- Chirurgia stosowana jest w celu usunięcia guzków (lumpektomia).
- Doustne antybiotyki stosowane są w leczeniu infekcji, takie jak zapalenie sutka.
Profilaktyka i badania
Zapobieganie łagodnym stanom patologicznym nie jest w pełni możliwe. Co nie oznacza, że profilaktyka jest bez znaczenia. Działania prewencyjne mogą obniżyć ryzyko nowotworu i pomóc wcześnie wykryć chorobę, kiedy jest najbardziej uleczalna. Profilatyka chorób piersi obejmuje:
- Regularne wykonywanie USG piersi i mammografii,
- Regularne samobadanie piersi,
- Utrzymywanie zdrowej wagi,
- Regularne ćwiczenia fizyczne,
- Zdrowa, zbilansowana dieta,
- Ograniczenie spożywania alkoholu,
- Rzucenie palenia tytoniu,
- Stosowanie hormonalnej terapii zastępczej powinno być ograniczone tylko do wyjątkowych przypadków,
- Zalecana jest niehormonalna opcja antykoncepcji.
Bibliografia
Źródło zdjęcia: 123rf.com
Więcej komentarzy...