Podwyściółczak

Podwyściółczak to wolno rosnący guzy mózgu, o bardzo małej złośliwości. Wywodzi się z macierzystych komórek glejowych, najczęściej znajdują się w IV lub bocznej komorze mózgu, ale mogą wystąpić w kręgosłupie. Objawy zależą od lokalizacji guza. W wielu przypadkach guz przebiega bezobjawowo, w innych symptomy mogą przyjąć postać bólów głowy, zaburzeń wzroku lub trudności z równowagą. Uważa się, że objawy te są spowodowane niedrożnością płynu mózgowo-rdzeniowego z powodu lokalizacji guza. W niektórych badaniach szacuje się, że podwyściółczaki stanowią 0,2–0,7% wszystkich guzów wewnątrzczaszkowych i około 8% guzów wyściółczaka.

Większość podwyściółczaków jest łagodna i cechuje się małą częstością nawrotów. Przyczyna występowania tego nowotworu nie jest dobrze poznana. Rokowanie w przypadku podwyściółczaka jest lepsze niż w przypadku większości guzów wyściółczaka, a według klasyfikacji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) jest on uważany za guz I stopnia. W zdecydowanej większości przypadków objawowych stosuje się leczenie chirurgiczne, a rokowanie jest bardzo pomyślne.

 

Objawy

W zależności od rozmiaru i lokalizacji guz może przebiegać bezobjawowo lub utrudniać przepływ płynu rdzeniowego i / lub wywierać nacisk na otaczające struktury, powodując poniższe objawy: 

- Bóle głowy,

- Dezorientacja,

- Drgawki,

- Nudności lub wymioty,

- Zawroty głowy,

- Osłabienie lub utrata czucia rąk i / lub nóg,

- Problemy z mową, wzrokiem lub pamięcią,

- Zmiany osobowości,

- Utrata kontroli nad pęcherzem.

 

Zwykle pacjenci są bezobjawowi, a niewielkie zmiany wykrywane są przypadkowo. W niektórych przypadkach, zwłaszcza gdy guzy są większe, obecne są objawy podwyższonego ciśnienia wewnątrzczaszkowego z powodu obturacyjnego wodogłowia.

 

Przyczyny

Te guzy są małe, mają nie więcej niż dwa centymetry średnicy i pochodzą z wyściółki. Najlepszym sposobem na odróżnienie go od podwyściółkowego gwiaździaka olbrzymiokomórkowego jest właśnie rozmiar. W zdecydowanej większości przypadków podwyściółczaki rozwijają się sporadycznie. Oznacza to, że zwykle nie są dziedziczone i występują u osób bez historii guzów mózgu w rodzinie. Zgłoszono kilka przypadków rodzinnych. Jednak, zgodnie z aktualną wiedzą, nie zidentyfikowano konkretnych genów, które przyczyniały by się do rozwoju podwyściółczaka.

 

Diagnostyka

Podwyściółczaka można zidentyfikować za pomocą badań obrazowych, takich jak rezonans magnetyczny lub tomografia komputerowa

W tomografii komputerowej często wykazuje mniejszą gęstość do jednakowo gęstej masy. Jeśli jest duży, badanie może wykazać obecność zmian torbielowatych lub zwapnionych. W 50-60% przypadków guz znajduje się w IV komorze, a drugą co do częstości (30-40% przypadków) lokalizacją są komory boczne. Rzadko znajduje się w III komorze lub w centralnym kanale rdzenia kręgowego.

Podwyściółczaki zwykle pojawiają się powoli, a na badaniu MRI pojawiają się jako dobrze zdefiniowana masa, która nie świeci się, gdy do badania podawany jest kontrast. Są to charakterystyczne małe zmiany często o średnicy poniżej dwóch centymetrów. Jednak te guzy mogą również rosnąć, powodując poważne objawy u niektórych osób w momencie rozpoznania. Guzy te mogą również wykazywać obecność zwapnień, co może świadczyć o powolnym wzroście guza.

Do ostatecznego potwierdzenia diagnozy zleca się wykonanie biopsji, która polega na pobraniu tkanki guza.

 

Leczenie

Przypadki bezobjawowe mogą wymagać jedynie obserwacji i regularnego wykonywania badań kontrolnych. W przypadku przebiegu objawowego, guza można usunąć chirurgicznie, a częściowe usunięcie również zapewnia doskonałe rokowanie. W wielu przypadkach możliwe jest całkowite usunięcie guza za pomocą zabiegu chirurgicznego.

Gdy z jakiegoś powodu całkowite usunięcie guza nie jest możliwe, wykonywana jest radioterapia, która zapewnia dobry efekt kliniczny. 

Podwyściółczaki charakteryzują się wysokim stopniem przeżywalności.

 

Profilaktyka i badania

Przyczyna rozwoju podwyściółczaka nie jest poznana. W wielu przypadkach przebieg jest bezobjawowy, a guz wykrywany jest przypadkowo. Dlatego nie ma zalecanych metod profilaktyki przed podwyściółczakiem. Zawsze należy pamiętać o regularnych badaniach kontrolnych i zgłaszaniu lekarzowi prowadzącemu wszelkich niepokojących objawów.

 

Bibliografia

Radiopaedia.org

Rare diseases

UPMC

NCBI

Źródło zdjęcia: Pixabay.com

Grafiki

Przyznane oceny
0.0

0 wszystkich ocen
Zaloguj
Województwa
Miasta
Specjalizacje
Województwa
Miasta
Specjalizacje

Przedstawiono 1-1 z 1 znalezionych

Najnowsze aktualności ze świata medycyny