Próchnica zębów

Próchnica zębów (łac. caries dentium) to choroba zakaźna o podłożu bakteryjnym, której przyczyną jest odkładająca się na powierzchni zębów płytka bakteryjna. Próchnica jest chorobą transmisyjną, co oznacza, że może przenosić się na inne osoby.

 

Objawy

W początkowym stadium próchnicy pojawiają się na powierzchni zębów kredowobiałe lub żółte przebarwienia, które z czasem zaczynają przybierać ciemniejszą barwę. Konsekwencją braku leczenia są postępujące ubytki próchnicze, którym może towarzyszyć nadwrażliwość na niską i wysoką temperaturę pokarmów, a także słodki i kwaśny smak oraz nieprzyjemny zapach z ust (halitoza). Kiedy proces próchniczy dotyka miazgę zębową, pojawia się ból, któremu może towarzyszyć stan zapalny przyzębia.

 

Przyczyny

Ubytki próchnicowe, powstające w wyniku działania wytwarzanych przez baterie chorobotwórcze kwasów tworzą się zarówno na zębach mlecznych, jak i stałych. Pożywką dla bakterii powodujących próchnicę są cukry pochodzące z pożywienia oraz powstające w wyniku metabolizmu wewnątrzkomórkowego. Aby został zainicjowany proces próchniczy, muszą jednocześnie zaistnieć cztery czynniki:

- obecność bakterii próchniczych w jamie ustnej

- obecność w jamie ustnej cukrów będących podstawą metabolizmu baterii

- podatność zębów na działanie wytwarzanych przez bakterie kwasów

- odpowiednio długi czas potrzeby do zainicjowania procesu próchniczego.

 

Diagnostyka

Podstawą rozpoznania choroby są sukcesywne przeglądy stomatologiczne, przebiegające z użyciem różnorodnych narzędzi stomatologicznych.

 

Leczenie

Usuwanie chorobowo zmienionej tkanki i wypełnianie ubytków to podstawowe leczenie zachowawcze. W celu wyleczenia próchnicy konieczna jest systematyczna kontrola płytki bakteryjnej oraz indywidualne postępowanie leczniczo–profilaktyczne.

 

Profilaktyka i badania

Podstawowa profilaktyka próchnicy obejmuje codzienną higienę jamy ustnej, odpowiednie postępowanie dietetyczne oraz redukcję czynników wpływających na powstawanie ubytków. Pełen zakres działań profilaktycznych oraz badań ustalany jest indywidualnie w czasie wizyty u stomatologa.

 

Przyznane oceny
0.0

0 wszystkich ocen
Zaloguj
Województwa
Miasta
Specjalizacje

Przedstawiono 1-6 z 6 znalezionych

Województwa
Miasta
Specjalizacje

Przedstawiono 1-6 z 6 znalezionych

Najnowsze aktualności ze świata medycyny