Róg skórny

 

Róg skórny (cornu cutaneum) to twarda stożkowata zmiana skórna, powstała ze zwartej keratyny, która jest białkiem tworzącym górną warstwę skóry. Zmiana może wyglądać jak stożek, róg, kolec lub duży guz i może różnić się rozmiarem. Nazwa pochodzi od wzrostu czasem przypominającego róg zwierzęcia. Róg skóry nie jest zaraźliwy i nie może rozprzestrzeniać się na innych ludzi. Rogi skórne są częstsze wśród starszych osób, mogą pojawić się zarówno u mężczyn, jak i kobiet. Zwykle pojawiają się na częściach ciała wystawionych na słońce.

Wystąpienie takiej zmiany na skórze może być powodem do niepokoju. Około 60 procent rogów skórnych jest łagodnych lub nienowotworowych, pozostały procent to zmiany rakowe lub przedrakowe. Z tego powodu każda taka zmiana na skórze powinna być skonsultowana z lekarzem.

 

Objawy

Róg skóry wygląda jak wzrost na zewnętrznej wartwie skóry. Może wyglądać jak duży guz, stożek, kolec lub róg. Wzrost może być tego samego koloru co skóra ale może też przybrać inną barwę:

- białą
- różową
- żółtą
- brązową.

Większość rogów skórnych jest zakrzywiona, a krzywizna może się pogorszyć w miarę wzrostu. Rogi skórne mogą również pojawiać się na dowolnej części ciała. Zazwyczaj są widoczne na:

- twarzy
- rękach
- uszach
- głowie
- klatce piersiowej
- ramionach.

Obszary ciała, które są bardziej narażone na słońce, mogą mieć większe szanse na pojawienie się rogów skórnych.

Róg skórny ogólnie przedstawia się jako prosta lub zakrzywiona, twarda, żółto-brązowa zmiana skórna. Może być otoczony normalną skórą lub mieć granicę pogrubionej skóry. Bok rogu może być podobny do ostrygi z poziomymi grzbietami. Podstawa rogu może być płaska, wystająca lub przypominać krater.
Możliwe jest wystąpienie stanu zapalenego z powodu nawracających obrażeń.

Zazwyczaj róg ma ponad dwa razy większą szerokość u podstawy. Może mieć rozmiar od kilku milimetrów do kilku centymetrów.
Zdarzają się przypadki bardzo dużych zmian - największym opisywanym jest przypadek 76-letniej paryżanki o imieniu Madame Dimanche w XIX wieku, róg, który wyrósł z czoła kobiety miał 25 cm długości.

 

Przyczyny

Dokładna przyczyna rogu skórnego jest często nieznana. Jedną z przyczyn może być narażenie na promieniowanie słoneczne. Inną możliwą przyczyną są wirusowe brodawki wywołane wirusem brodawczaka ludzkiego.

Szacuje się, że około połowa rogów skórnych pojawia się na lub z powodu raka skóry lub zmian przedrakowych skóry. Inne mogą pojawić się na bliznach lub z powodu oparzeń lub innych nienowotworowych schorzeń skóry.

Naukowcy uważają, że niektóre osoby mogą być bardziej narażone na rozwój rogu skórnego. Grupy podwyższonego ryzyka obejmują:

- ludzie o jasnej karnacji
- osoby z wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV)
- osoby starsze
- osoby z dużą ilością uszkodzeń słonecznych.


U mężczyzn, częściej niż u kobiet, róg skórny rozwija się w młodszym wieku, częściej również przyjmuje postać złośliwą.

 

Diagnostyka

Każda osoba, która zaobserwuje u siebie róg skórny, powinnna umówić się na wizytę u lekarza w celu oceny rogu pod kątem złośliwości zmiany.

Większość rogów skórnych diagnozuje się na podstawie ich wyglądu. Ponadto lekarz może wykonać biopsję. Podczas biopsji zwykle usuwany jest cały róg, a następnie wysyłany jest do analizy. Badanie histopatologiczne podstawy rogu ma zasadnicze znaczenie dla wykluczenia nowotworu, ponieważ nie istnieją cechy kliniczne, które mogłyby ostatecznie odróżnić zmiany łagodne od raka skóry.

Należy niezwłocznie umówić się na kolejną wizytę, jeśli wystąpi którykolwiek z następujących objawów:

- ból
- wzrost wielkości
- zaczerwienienie u podstawy rogu
- róg staje się szerszy niż wysoki
- pojawiła się stwardniała lub pomarszczona skóra otaczająca róg

Powyższe objawy wskazują, że zmiana mogła stać się złośliwa.

 

Leczenie

Najczęstszym sposobem leczenia rogów skóry jest ich usunięcie. Rodzaj leczenia zależy również od tego, czy wzrost jest złośliwy czy nienowotworowy. Czas powrotu do zdrowia będzie się różnić w zależności od wielkości wzrostu i jego rodzaju.

Leczenie nienowotworowych rogów skóry może obejmować:

- wycięcie rogu

- wycięcie laserowe

- krioterapia (zamrażanie wzrostu ciekłym azotem)

- skrobanie i palenie wzrostu

 

Leczenie rakowych rogów skórnych może obejmować:

- chirurgiczne wycięce zmiany

- skrobanie i palenie wzrostu

- radioterapia

- chemioterapia

- stosowanie leków miejscowych w celu stymulacji układu odpornościowego.

Bliznowacenie jest możliwe i często zdarza się po usunięciu rogu skórnego. Wielkość wzrostu wpływa na ilość blizn. W niektórych przypadkach rogi skórne mogą pojawić się ponownie lub odrosnąć po usunięciu. Jednak w większości przypadków rokowania po chirurgicznym usunięciu rogu skórnego są bardzo dobre. Większość osób nie potrzebuje dalszego leczenia rogów skórnych po ich usunięciu.

Wyjątek stanowią sytuację, gdy przyczyną wystąpienia rogu skórnego był rak podstawnokomórkowy lub płaskonabłonkowy. Chorzy z taką diagnozą powinni badać się regularnie, gdyż istnieje ryzyko nawrotu choroby.

 

Profilaktyka i badania

Chociaż nie ma wyraźnych środków zapobiegawczych, które mogłyby zatrzymać rogi skórne, unikanie ekspozycji na słońce i stosowanie wysokiej ochrony przeciwsłonecznej SPF może zmniejszyć ryzyko.

Bibliografia

Dermnet

Healthline

Medical News Today

Źródło zdjęcia: 123rf.com

Grafiki

Przyznane oceny
0.0

0 wszystkich ocen
Zaloguj
Województwa
Miasta
Specjalizacje

Przedstawiono 1-2 z 2 znalezionych

Najnowsze aktualności ze świata medycyny