Ropnie mnogie u niemowląt

 

Ropnie mnogie niemowląt to rozsiane zmiany skórne, przyjmujące postać zapalnych guzów. Zatkane pory i czerwone, delikatne guzki lub czyraki zaczynają się głęboko w skórze wokół mieszków włosowych, które zawierają specyficzne gruczoły potowe zwane gruczołami apokrynowymi. Choroba obejmuje obszary wyprzeniowe, z objawami obustronnych zaskórników, tkliwymi guzkami podskórnymi, ropną wydzieliną, tworzeniem się zatok, przerostowymi bliznami zwłóknieniowymi i przykurczami skórnymi.

Ropnie mnogie mogą być spowodowane zatykaniem się ujścia gruczołu potowego (przewodu apokrynowego) w mieszkach włosowych. Często przyczyną ropni jest infekcja bakteryjna. Ten obszar skóry staje się następnie czerwony, wrażliwy, ciepły i spuchnięty w ciągu kilku dni, do 1-2 tygodni może rozwinąć się gorączka. Leczenie u dzieci nie zostało dobrze zbadane. Cele terapii w warunkach pediatrycznych to złagodzenie bólu, zminimalizowanie stanu zapalnego i blizn, zapobieganie progresji choroby oraz odroczenie konieczności zabiegu chirurgicznego. Łagodne przypadki można leczyć antybiotykami miejscowymi, podczas gdy antybiotyki miejscowe i doustne są podstawowym sposobem leczenia umiarkowanych postaci choroby. Większość ropni o podłożu bakteryjnym szybko ustępuje po odpowiednim leczeniu.

Metody takie jak leki biologiczne, laseroterapia lub zabieg chirurgiczny są zarezerwowane dla ciężkich przypadków u dzieci. Wczesne rozpoznanie i leczenie mają kluczowe znaczenie dla zminimalizowania wpływu choroby na przebieg życia. Ropnie mnogie mogą rozwinąć się w stan przewlekły i nawracający.

 

Objawy

Objawy wahają się od wielu zaskórników do bolesnych guzków i ropni, które goją się z bliznami. Ropnie mnogie zazwyczaj objawiają się guzkami zapalnymi, ropniami, zaskórnikami, zatokami lub bliznowaceniem. 

Choroba ma podstępny początek, zaczynając od łagodnego dyskomfortu, niewielkiego rumienia, pieczenia, świądu lub nadmiernej potliwości. Postępuje, tworząc tkliwe lub głęboko osadzone guzki, które rozszerzają się i łączą, tworząc duże bolesne ropnie. Bolesne guzki mogą tworzyć pod skórą tunele drenażowe (zatoki). Pęknięcie tych ropni uwalnia cuchnącą i ropną wydzielinę. Nawracające lub uporczywe ropnie powodują powstawanie obustronnych zaskórników, zatok i blizn. W przypadku infekcji bakteryjnej zakażony obszar skóry staje się czerwony, wrażliwy, ciepły i spuchnięty, może wystąpić również gorączka.

HS najczęściej występuje w miejscach ocierania się skóry oraz w okolicy gruczołów apokrynowych zwykle z rozmieszczeniem obustronnym, obejmuje:

- Pachy,

- Fałdy pachwinowe,

- Uda wewnętrzne,

- Fałdy podpiersiowe,

- Okolice krocza,

- Przestrzeń między pośladkami.

W miarę postępu choroby, obszary narażone na powtarzające się obciążenia mechaniczne, takie jak kark, tułów i okolice pasa, mogą również zostać dotknięte zmianami ropnymi.

 

Zdjęcie 2

 

 

Przyczyny

Przyczyna ropni mnogich u niemowląt jest niejasna, ale prawdopodobnie ma charakter wieloczynnikowy. Genetyka odgrywa pewną rolę w rozwoju tej choroby, ponieważ do 40% pacjentów ma dodatni wywiad rodzinny. Chociaż tradycyjnie uważano, że jest to choroba gruczołów potowych, obecne zrozumienie sugeruje, że jest to zaburzenie nabłonka pęcherzykowego wynikające z infekcji bakteryjnej lub powtarzającego się stresu mechanicznego u osób podatnych genetycznie. Zatkana jednostka włosowo-łojowa inicjuje stan zapalny i tworzenie ropni. Późniejsze pęknięcie pęcherzyka sprzyja tworzeniu się zatok, które mogą być wtórnie zainfekowane. 

Często przyczyną wystąpienia ropni mnogich u niemowląt jest infekcja bakteryjna. Bakterie powszechnie wywołujące ropnie to Staphylococcus aureus i Streptococcus, czyli gronkowiec i paciorkowiec. Bakterie te dostają się do skóry przez wszelkie pęknięcia lub uszkodzenia skóry. Ropnie mogą czasami tworzyć się, jeśli drobne powierzchowne infekcje skóry nie są odpowiednio i terminowo leczone. 

Droga zakażenia w wielu przypadkach pozostaje niejasna. Źródłem infekcji gronkowcem mogą być drogi rodne matki, karmienie piersią lub rana po cięciu cesarskim matki. Nie można wykluczyć przeniesienia bakterii przez personel szpitala.

 

Diagnostyka

Ropne zapalenie apokrynowych gruczołów potowych jest rozpoznaniem klinicznym i nadal stanowi wyzwanie diagnostyczne. Pediatra może zdiagnozować chorobę podczas badania fizykalnego dziecka. Jeśli istnieje obawa o infekcję bakteryjną, lekarz może pobrać wymaz ze zmiany do zbadania przez laboratorium. Inne badania często nie są konieczne.

 

Trzy ważne cechy kliniczne, które wspierają diagnozę ropni mnogich są następujące:

 

1. Typowe zmiany, w tym guzki, ropnie, zatoki i blizny

2. Typowe lokalizacje, w tym pachy, fałdy podpiersiowe, pachwiny i krocze

3. Nawroty i przewlekłość (> 2 razy w ciągu 6 miesięcy)

 

W związku z tym konstelacja nawracających guzków zapalnych, zatok i blizn w obszarach typowych silnie sugeruje zapalenie gruczołów potowych. Inne elementy, które należy wykazać w wywiadzie, obejmują wywiad rodzinny w kierunku tej choroby oraz charakterystykę początkowych objawów. Badanie fizykalne powinno ocenić rozległość i ciężkość choroby oraz scharakteryzować zmiany.

 

Leczenie

Chociaż ropnie mnogie mogą być trudne do leczenia dostępne są skuteczne interwencje, aby kontrolować chorobę i łagodzić objawy. Cele leczenia obejmują zapobieganie nowym zmianom, wczesne i skuteczne leczenie nowo powstałych zmian oraz usuwanie istniejących guzków i zatok. Ogólne podejście do leczenia ropni mnogich u niemowląt obejmuje interwencje niemedyczne, antybiotyki miejscowe i ogólnoustrojowe oraz zabiegi chirurgiczne.

Nie ma możliwości samodzielnego leczenia ropni. Czekając na wizytę u lekarza, można przykładać ciepły kompres do dotkniętego obszaru oraz podawać dziecku ibuprofen (u niemowląt w wieku powyżej 2 miesięcy), aby złagodzić obrzęk i ból.

Podstawą leczenia jest oczyszczanie zmian i stosowanie kąpieli odkażających. Łagodne przypadki można leczyć antybakteryjnymi płynami do mycia skóry lub środkami czyszczącymi. Sporadyczne czyraki można złagodzić, trzymając kilka razy dziennie ciepłą, wilgotną myjkę na guzach. Ważnym aspektem jest prawidłowe odżywianie i zapewnienie właściwej podaży niezbędnych składników pokarmowych. 

Można zastosować Opti Sept dezynfekując ropnie oraz dwa razy dziennie Tribiotic w postaci maści. Jeśli to nie pomoże i ropnie nie będą ustępować, należy skontaktować się z lekarzem pediatrą.

Umiarkowane przypadki często wymagają farmakoterapii, w tym leków przeciwzapalnych i antybiotykoterapii. Niektóre antybiotyki podaje się miejscowo na skórę lub we wlewie (IV) lub wstrzyknięciu (zastrzyki). Mogą one zmniejszać stan zapalny i zapobiegać zatykaniu się mieszków włosowych. Są również używane do zwalczania infekcji bakteryjnej, jeśli są obecne. 
Ciężkie i uporczywe przypadki mogą wymagać operacji, wykonywane jest nacięcie chirurgiczne zmian chorobowych i ich usunięcie.

Cięższe przypadki, które nie zareagowały na inne terapie, mogą odnieść korzyść z terapii biologicznych. Lek podawany jest w celu zmniejszenia stanu zapalnego. Jednak leczenie biologiczne jest zatwierdzone u dzieci w wieku 12 lat i starszych.

W przypadku podłoża bakteryjnego leczenie przynosi szybkie rezultaty jednak możliwe są nawroty choroby.

 

Profilaktyka i badania

Nie ma jednego modelu profilaktyki ropni mnogich u niemowląt ze względu na różne przyczyny choroby. Ogólne zalecenia mogące zapobiec infekcji bakteryjnej obejmują:

- Zapobieganie i leczenie infekcji u matek,

- Zapewnienie czystego miejsca na poród,

- Urodzenie dziecka w ciągu 12 do 24 godzin od pęknięcia błon (poród cesarski należy wykonać u kobiet w ciągu 4 do 6 godzin lub wcześniej od pęknięcia błon).

 

Bibliografia

NCBI

Pubmed

Nation Wide Childrens

Pedsderm

Journal of European Dermatology

Źródło zdjęcia: 123rf.com

Grafiki

Przyznane oceny
0.0

0 wszystkich ocen
Zaloguj
Województwa
Miasta
Specjalizacje

Przedstawiono 1-2 z 2 znalezionych

Najnowsze aktualności ze świata medycyny