Roponercze jest chorobą powodującą ropne uszkodzenie miąższu nerek, charakteryzuje się nagromadzeniem ropnych kamieni i osadów w miedniczce nerkowej i układzie gromadzenia moczu, które mogą prowadzić do zakażenia nerki ropą, a następnie do niedrożności dróg moczowych.
Nieprawidłowo leczona infekcja układu moczowego, wodonercze, kamica dróg moczowych lub odmiedniczkowe zapalenie nerek to najczęstsze przyczyny gromadzenia się białych krwinek, bakterii i kamieni w układzie moczowym, co może następnie prowadzić do rozwoju roponercza. Jeśli choroba nie zostanie wcześnie zdiagnozowana, może się szybko rozwinąć i spowodować śmierć pacjenta z rozwojem wstrząsu septycznego. Wyniki kliniczne pacjentów różnią się od bezobjawowej bakteriurii (15%) do sepsy. Najczęściej obserwuje się gorączkę, dreszcze i ból w boku.
Ze względu na wysokie ryzyko zakażenia septycznego oraz szybki rozwój objawów, wczesne rozpoznanie i leczenie ostrych infekcji nerek, szczególnie u pacjentów z podejrzeniem niedrożności dróg moczowych, ma ogromne znaczenie.
Objawy
Infekcja zwykle rozpoczyna się w dolnych drogach moczowych. Bakterie dostają się do organizmu przez cewkę moczową i zaczynają się namnażać i rozprzestrzeniać do pęcherza. Stamtąd bakterie podróżują przez moczowody do nerek.
Najczęstszą przyczyną infekcji jest bakteria E. coli. Jednak każda poważna infekcja we krwi może również rozprzestrzenić się do nerek i spowodować ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek, które nieprawidłowo leczone może stać się przyczyną rozwoju roponercza.
Objawy zwykle pojawiają się w ciągu dwóch dni od zakażenia. Typowe objawy to:
- gorączka powyżej 38,9 °C
- ból brzucha, pleców, boku lub pachwiny
- bolesne lub palące oddawanie moczu
- mętny mocz
- ropa lub krew w moczu
- pilne lub częste oddawanie moczu
Inne objawy mogą obejmować:
- dreszcze
- nudności
- wymioty
- ogólne bóle i złe samopoczucie
- zmęczenie
- zaburzenia świadomości
Przyczyny
Roponercze może być spowodowane szerokim spektrum stanów patologicznych obejmujących wstępującą infekcję dróg moczowych lub hematogenne rozprzestrzenianie się patogenu bakteryjnego. Choroba może rozwinąć się jako powikłanie kamieni nerkowych, będące źródłem utrzymującej się infekcji. Może wystąpić również jako powikłanie wodonercza lub odmiedniczkowego zapalenia nerek.
Do wystąpienia roponercza mogą przyczynić się takie jakie czynniki jak:
- Zakażenie bakteryjne (Escherichia coli, gatunki Enterococcus, Candida, Klebsiella, Proteus)
- Kamica nerek
- Guzy z przerzutami (rak jąder, rak okrężnicy)
- Cukrzyca
- Ciąża i niedrożność węzłów moczowopochodnych
- Osłabiony układ immunologiczny
Choroba może się również rozwinąć jako powikłanie operacji urologicznej i przewlekłego odmiedniczkowego zapalenia nerek.
Diagnostyka
Podstawowe badania diagnostyczne obejmują badania moczu i krwi, które wykazują podwyższone wskaźniki leukocytów, erytrocytów oraz obecność bakterii w osadzie moczu.
W badaniu ultrasonograficznym oraz tomografii komputerowej ujawniają się kliniczne objawy zakażenia, wodonercza oraz niedrożności.
Możliwe jest również wykonanie rezonanasu magnetycznego, który potwierdzi wyniki uzyskanie w tomografii, rozróżniając wodonercze od roponercza.
Leczenie
Leczenie roponercza to połączenie optymalnej antybiotykoterapii dożylnej oraz leczenia operacyjnego. Gdy roponercze i niedrożność występują równoecześnie, skuteczność środków antybakteryjnych może być zmniejszona z powodu obrzęku i słabego przepływu krwi do tego obszaru. Zabiegi operacyjne polegają na wykonaniu szybkiego drenażu przez umieszczenie stentu w moczowodzie, co pozwoli na przywrócenie drożności, lub wykonaniu przezskórnej nefrostomii.
Sepsa występuje u 1,5% do 21% pacjentów z rozpoznaniem roponercza, dlatego tak istotne jest włączenie antybiotykoterapii dożylnej przed zabiegiem operacyjnym.
Profilaktyka i badania
Profilatyka obejmuje skuteczne leczenie kamicy, zakażeń dróg moczowych oraz wodonercza. Regularne badania laboratoryjne są zalecane u osób z nawracającymi zakażeniami dróg moczowych.
Bibliografia
Grafika: 123rf.com
Więcej komentarzy...