Zespół Charlesa Bonneta

Zespół Charlesa Bonneta to schorzenie dotykające głównie osoby starsze ze znacznym upośledzeniem widzenia. Polega na występowaniu halucynacji wzrokowych,  którym nie towarzyszą inne objawy psychiczne, a chory jest w pełni świadomy ich nieprawdziwości. Nazwa pochodzi od nazwiska szwajcarskiego prawnika, przyrodnika i pisarza, który zauważył podobne objawy u swojego dziadka, cierpiącego na zaawansowaną zaćmę, i jako pierwszy opisał to schorzenie oraz powiązał jego występowanie z utratą wzroku.

Objawy

Halucynacje występują stale lub często nawracają i przyjmują najczęściej dwie postacie: albo prostych, geometrycznych form w jednolitych kolorach, albo złożonych obrazów ludzi, zwierząt czy przedmiotów, najczęściej takich, z którymi pacjent nie stykał się w przeszłości i nie są mu w żaden sposób znane. Omamom wzrokowym nie towarzyszą inne typy halucynacji (słuchowe, węchowe) ani przekonania urojeniowe. Nie stwierdza się również cech demencji, chorób neurologicznych czy psychicznych, choć objawom może towarzyszyć lęk i poczucie poważnego zagrożenia, mimo że pacjenci  mają zwykle świadomość, iż halucynacje są wytworem ich wyobraźni.

Przyczyny

U podłoża leżą choroby okulistyczne powodujące znaczne pogorszenie wzroku, w tym zaćma, jaskra czy zwyrodnienie plamki żółtej. Najczęściej rozwijają się one u osób starszych, stąd też pacjenci w podeszłym wieku są bardziej narażeni na zespół Charlesa Bonneta. Zauważono ścisły związek czasowy między gwałtownym pogorszeniem wzroku a wystąpieniem halucynacji. Dokładny mechanizm rozwoju schorzenia nie został wyjaśniony, jednak hipotezy mówią o tym, iż spowodowany upośledzeniem widzenia spadek liczby bodźców wzrokowych docierających do mózgu sprawia, iż układ nerwowy sam wytwarza fikcyjne obrazy w ramach kompensacji.

Diagnostyka

Nie ma specyficznych badań ani kwestionariuszy pozwalających rozpoznać  zespół Charlesa Bonneta. Podejrzenie choroby może wysnuć dowolny lekarz, któremu chory opowie o dręczących go objawach. Ostateczne rozpoznanie stawia jednak psychiatra, który musi najpierw wykluczyć inne schorzenia psychiczne czy neurologiczne mogące sprzyjać halucynacjom.

Leczenie

Zespół Charlesa Bonneta w zasadzie nie wymaga leczenia farmakologicznego, a halucynacje często ustępują samoistnie po kilku czy kilkunastu miesiącach. Niekiedy podaje się jednak leki stosowane zwykle w demencji, chorobach neurodegeneracyjnych czy depresji, choć ich skuteczność jest wątpliwa. Najważniejsze jest wyjaśnienie pacjentowi genezy objawów i uspokojenie, iż nie cierpi na żadną chorobę psychiczną. Aby doraźnie przerwać pojawianie się halucynacji, można chociażby zmienić oświetlenie w pomieszczeniu (np. zapalić światło, jeśli zwykle występują w ciemności), wykonać jakąś czynność fizyczną lub patrzeć na stały punkt przez kilkanaście sekund, po czym intensywnie zamrugać.

Profilaktyka i badania

Warto poinformować pacjentów ze znacznym upośledzeniem widzenia o możliwości wystąpienia zespołu Charlesa Bonneta oraz poinstruować ich, jak radzić sobie z objawami i towarzyszącym im lękiem.

Bibliografia

Poradnia.pl

Rnib.org.uk

Genetic and Rare Diseases Information Center

Nhs.uk

Przyznane oceny
0.0

0 wszystkich ocen
Zaloguj
Województwa
Miasta
Specjalizacje

Przedstawiono 1-2 z 2 znalezionych

Najnowsze aktualności ze świata medycyny