Badanie świadomych snów wyjaśnia, jak przejąć nad nimi kontrolę

 

Sen od zawsze stanowi pewną tajemnicę. Podczas niego mogą dziać się prawdziwie niesamowite rzeczy. Jedni twierdzą, że w ogóle nic im się nie śni, inni zaś, że mają bardzo rozbudowane sny i potrafią je dokładnie opowiedzieć. Skąd biorą się te różnice w odbieraniu snów i czy możemy kontrolować nasze senne marzenia? W największym dotychczas badaniu dotyczącym świadomego śnienia określono najlepsze techniki pomagające ludziom przejąć kontrolę nad ich nocnymi marami. Ta praktyka może pomóc ludziom w ich codziennym życiu, wyjaśnia autor badania. Świadome śnienie to fascynujące zjawisko, w którym osoba jest świadoma tego, że śpi i śni. Ci, którzy są bardziej biegli w świadomym śnieniu, są w stanie w różnym stopniu kontrolować działanie i treść swoich snów. Ale czy ludzie mogą nauczyć się świadomego śnienia i udoskonalać swoją technikę?

Według nowego badania, opublikowanego niedawno przez Frontiers in Psychology, odpowiedź brzmi „tak”. Autor badania, dr Denholm Aspy. - stażysta w School of Psychology na University of Adelaide w Australii - przetestował skuteczność pięciu różnych technik w osiągnięciu świadomego śnienia. „Zawsze fascynowały mnie świadome sny. Jednak dopiero na początku mojego doktoratu z psychologii, zacząłem prowadzić badania naukowe w tej dziedzinie ”- powiedział. Aby lepiej zrozumieć to zjawisko, badacz uruchomił największe znane dotychczas badanie dotyczące świadomego śnienia: International Lucid Dream Induction Study (ILDIS). W przypadku ILDIS Aspy pracował z setkami uczestników na różnych etapach. Początkowo poprosił 1618 ochotników o wypełnienie dedykowanego kwestionariusza przed rozpoczęciem badania. „W sumie 843 uczestników ukończyło pierwszy tydzień badania, a 355 uczestników ukończyło drugi tydzień”, pisze w artykule badawczym. Ostateczna analiza skupiła się na grupie składającej się z 190 kobiet uczestniczek, 162 mężczyzn i trzech uczestników, którzy określili się jako „inni”. Wolontariusze byli w wieku od 18 do 84 lat. Spośród ochotników z ostatniej kohorty, 54,9% stwierdziło, że wcześniej stosowali pewne techniki wywoływania świadomego śnienia, chociaż tylko sześć osób zgłosiło udział w innych badaniach dotyczących tego zjawiska. W trakcie badania Aspy poddał próbie pięć różnych technik indukcji świadomego śnienia lub ich kombinacji.

 

5 technik wywoływania snów

Testowanie rzeczywistości – badana osoba musi codziennie wielokrotnie badać swoje środowisko fizyczne, aby upewnić się, że jest ono prawdziwe. Jeśli stanie się to nawykiem, osoba może dalej sprawdzać rzeczywistość w snach i tym samym zdać sobie sprawę, że śni.

Wybudzanie i zasypianie - obejmuje pójście spać i budzenie się do alarmu po 5 godzinach, a następnie ponowne zasypianie po krótkim okresie czuwania. Celem jest wprowadzenie osoby bezpośrednio w sen z szybkimi ruchami gałek ocznych (REM), fazę związaną ze snami. Teoretycznie powinno to umożliwić osobie łatwiejsze osiągnięcie świadomego śnienia.

Mnemoniczna indukcja świadomych snów (MILD) - ta technika obejmuje również budzenie się po 5 godzinach snu. Jednak osoby praktykujące MILD powinny potwierdzić swój zamiar uświadomienia sobie, że śnią po powrocie do snu. Mogą to zrobić, powtarzając następującą (lub podobną) frazę: „Następnym razem, gdy będę śnić, będę pamiętać, że śnię”.

Świadomy sen inicjowany przez zmysły (SSILD) - technika ta wymaga również przebudzenia się po 5 godzinach, z tą różnicą, że osoba następnie skupia się na widokach, dźwiękach i doznaniach fizycznych. Przed ponownym zaśnięciem powinna skupić się na tych bodźcach przez 20 sekund.

Technika łącząca MILD i SSILD - po 5 godzinach snu osoba musi skupić się na różnych bodźcach ze swojego otoczenia, a także powtórzyć zamiar przypomnienia sobie, że śni, kiedy następnym razem zasypia.

Aspy odkrył, że ze wszystkich technik, to MILD i SSILD były najbardziej skuteczne w wywoływaniu stanów świadomego śnienia. W swoich badaniach zauważył „brak znaczących korelacji” między innymi technikami, a sukcesami uczestników w osiąganiu świadomych snów. Aspy twierdzi, że świadome sny mogą mieć kilka pomocnych zastosowań dla dobrego samopoczucia, co sprawia, że ​​jest to interesujące zjawisko do badania i potencjalnie pomocne doświadczenie.

 

Bibliografia:

Medical News Today

Źródło zdjęcia: pixabay.com

Grafiki

Przyznane oceny
0.0

0 wszystkich ocen
Zaloguj