Zima to bardzo wymagający czas. Zimno, wiatr, opady deszczu i śniegu są nie tylko bardzo nieprzyjemne, ale również nie sprzyjają zachowaniu zdrowia. Marznące ręce i nogi, chłód przewiewający uszy i głowę często wywołuje ból głowy, przeziębienie, grypę, katar, kaszel, gorączkę itp. Aby pozostać zdrowym należy stosować się do kilku reguł m. in. dbać o odporność, stosować dobrą dietę, zachować aktywność fizyczną, ale także ubierać się adekwatnie do pogody. Ubiór wielokrotnie bywa kwestią gustu, jednak aby odpowiednio się ubrać zimą należy zachować kilka zasad. Zimą przede wszystkim warto szczególnie zadbać o kończymy i głowę. Należy zawsze mieć przy sobie czapkę, nawet niekoniecznie grubą, rękawiczki i założyć cieplejsze niż zwykle skarpetki. Należy unikać sztucznych, np. nylonowych materiałów, a zamiast tego wybierać ciepłą bawełnę lub wełnę.
Mity i wskazówki dotyczące ubierania się zimą
Mit: Ciepło ciała traci się głównie przez głowę.
Ciepło traci się z każdej odsłoniętej części ciała. Eksperci twierdzą, że dobrze jest nosić czapkę, ale inne części ciała również muszą być zakryte, aby nie zmarznąć. Ilość ciepła, którą można stracić przez głowę, zależy od wielu czynników, w tym od grubości włosów i ilości energii zużywanej podczas przebywania na zewnątrz. Natomiast stosunek powierzchni głowy dziecka do powierzchni jego ciała jest znacznie większy niż u osoby dorosłej. Dzieci tracą proporcjonalnie więcej ciepła przez głowę. Z tego powodu kaptury i czapki są szczególnie ważne w przypadku dzieci.
Mit: Mężczyźni i kobiety czują zimno w ten sam sposób.
Czy zauważyłeś, że dłonie i stopy kobiet stają się szybciej zimne niż dłonie mężczyzn? Dzieje się tak, ponieważ temperatura zewnętrzna, przy której ciała mężczyzn i kobiet zaczynają oszczędzać ciepło różni się o około 3°C na korzyść panów. Kiedy temperatura otoczenia spadnie do pewnego punktu, ciało będzie oszczędzać ciepło, odcinając dopływ krwi do dłoni i stóp.
Mit: Warstwy wystarczą, aby kumulować ciepło.
To prawda, że ubieranie się w warstwy pozwala dostosować się do różnych poziomów temperatury, ale pojedyncze ciepłe ubranie, które jest dobrze wykonane, równie dobrze poradzi sobie z zimowymi chłodami. Ubieranie się w warstwy ma sens, szczególnie dla osób ćwiczących na mrozie. Aby uzyskać najlepsze wyniki, noś przy skórze polipropylen lub inną sztuczną tkaninę, dzianinę jako środkową warstwę (którą można zdjąć, jeśli jest za ciepło) i sztuczną warstwę zewnętrzną.
Mit: Picie alkoholu zapewni ciepło.
Picie alkoholu może sprawić, że poczujemy ciepło, ponieważ krew napłynie na powierzchnię skóry. Ale w rzeczywistości powoduje też rozszerzenie naczyń krwionośnych i szybszą utratę ciepła. Picie alkoholu zmniejsza również dreszcze, które wytwarzają dodatkowe ciepło ciała.
Cztery warstwy odzieży na ekstremalne zimno (ECW)
Odzież ECW (Extreme Cold Weather) jest niezbędna, gdy temperatura spada poniżej zera. Pierwszą warstwą zawsze będzie długa bielizna. Większość producentów nazywa ją termikami lub warstwami bazowymi. Muszą ściśle przylegać do ciała i być wykonane z materiału odprowadzającego wilgoć lub materiałów niechłonnych. Większość technicznych i sportowych marek oferuje bluzki i spodnie tego rodzaju. Kolejne warstwy są również niezbędne, ponieważ pochłaniają wilgoć z bielizny. Generalnie najlepsze są tu tkaniny syntetyczne, a substytutem może być wełna. Tę warstwę mogą stanowić koszule, swetry, golfy, spodnie i dżinsy. Następna jest warstwa izolacyjna. Grubość oznacza tutaj ciepło, więc jeśli przebywasz w mroźnych temperaturach, to potrzebujesz odzieży wierzchniej z odrobiną loftu. Thinsulate, Holofill, Down, Primaloft i Polarguard to wszystkie typy izolacji zatwierdzone dla odzieży ECW. Puch uznawany jest za bardzo ciepły, jednak bardzo długo wysycha, gdy jest mokry. Jeśli pada śnieg lub deszcz, może to nie być najlepszy wybór. Zazwyczaj izolacja syntetyczna jest idealna na dżdżystą pogodę. Warstwa zewnętrzna jest niezbędna do prawidłowego działania systemu warstwowego i może zwiększyć ciepło nawet o 50 procent. W zależności od tego, gdzie mieszkasz lub pracujesz, możesz wybrać opcje wiatroszczelne, które jednak nie są wodoodporne ani wodoszczelne.
Kiedy temperatury są bardzo niskie, powinieneś rozważyć noszenie warstw. W najlepszym razie potrzebny będzie co najmniej gruby, ciepły sweter i zimowy płaszcz. Można również nosić swetry i golfy. Podczas planowania warstw warto wybierać materiały takie jak wełna, kaszmir i dzianina. Ważne jest również, aby skupić się na akcesoriach, takich jak ciepła czapka, szalik, rękawiczki i wełniane skarpetki. Jeśli założysz spodnie termoaktywne, to Twoje nogi będą przyjemnie ciepłe. Do tego warto założyć parę butów z wyściółką izolacyjną od wewnątrz. Takie przygotowanie pozwoli zachować komfort i skutecznie ogrzać się przez cały zimowy dzień.
Bibliografia:
Więcej komentarzy...