Zapalenie zatok dotyczy co dziesiątej osoby w Polsce. Charakteryzuje się bólem i uciskiem w obrębie czoła i pod oczami, dolegliwości te nasilają się przy pochylaniu. Zatoki są wyściełane błoną śluzową. Membrana ta chroni ciało wytwarzając śluz, który wychwytuje brud i inne cząsteczki, które w przeciwnym razie mogłyby powodować infekcje.
Do obrzęku błony błony śluzowej dochodzi, gdy organizm zmaga się z reakcją alergiczną lub infekcją. Obrzęk może prowadzić do ucisku wokół czoła, nosa, policzków i pod oczami. Te obszary twarzy mogą być bolesne lub tkliwe. Zakażenia lub alergie mogą prowadzić do uczucia dyskomfortu w zatokach. Zapalenie zatok można łatwo leczyć za pomocą dostępnych leków, ale istnieje wiele domowych sposobów, które również mogą pomóc złagodzić objawy i przyspieszyć powrót do zdrowia.
Poniżej znajdują się naturalne alternatywy dla leków dostępnych bez recepty na dolegliwości ze strony zatok.
1. Solankowy spray do nosa
Wdychanie roztworu soli fizjologicznej może pomóc oczyścić zatkany nos. Roztwór soli fizjologicznej można łatwo przygotować w domu przy użyciu sterylnej wody, soli i sody oczyszczonej. Należy połączyć następujące składniki: 1/4 litra czystej wody, 1/4 łyżeczki soli, 1/4 łyżeczki sody oczyszczonej. Tak stworzony płyn należy wdychać do nosa z zaciśniętych dłoni, po jednym nozdrzu. Alternatywnie można użyć czystej, suchej butelki z rozpylaczem. Należy wówczas delikatnie włożyć dyszę do nozdrza i rozpylić roztwór, powtarzać dwa do trzech razy dziennie.
2. Neti pot - naczynie do płukania nosa i zatok
Coraz więcej popularności zdobywa dzbanek neti (neti pot), naczynie do płukania nosa, które pomaga utrzymać nawilżenie błony śluzowej i zmniejszyć ciśnienie w zatokach. Urządzenie wygląda jak mały dzbanek z długą wylewką. Można je kupić online.
Oto jak używać dzbanków Neti:
1. Umyć ręce
2. Napełnić dzbanek sterylną wodą
3. Pochylić się bezpośrednio nad zlewem
4. Przechylić głowę na bok
5. Delikatnie włożyć dziobek do najwyższego otworu nosowego
6. Oddychać przez usta
7. Wlać wodę do nozdrza
Woda będzie przepływać z jednego nozdrza do drugiego, co powinno wypłukać pyłek, bakterie i inne zanieczyszczenia. Należy powtórzyć ten proces na obu nozdrzach. Konieczne jest stosowanie sterylnej lub destylowanej wody, którą można kupić w drogerii, a nie wody z kranu. Alternatywnie zagotować wodę i pozwolić jej ostygnąć. Jednak trzeba pamiętać, aby płucząc zatoki przestrzegać pewnych zasad, aby ustrzec się groźnych infekcji.
3. Inhalacja parowa
Użycie pary do otwarcia kanałów w nosie może pomóc w zmniejszeniu ciśnienia w zatokach. Inhalację parową można łatwo wykonać w domu. Zagotowaną wodę należy wlać do dużej miski i pochylić się tak, aby twarz znajdowała się bezpośrednio nad wodą, głowę przykryć ręcznikiem i oddychać przez nos.
4. Akupresura
Akupresura jest kluczową częścią tradycyjnej medycyny chińskiej. Polega na wywieraniu nacisku na określone punkty ciała, aby złagodzić ból lub objawy choroby. Naukowcy nie są pewni, jak i czy akupresura działa leczniczo, ale może złagodzić niektóre objawy.
Akupresura od dawna stosowana jest w leczeniu przeziębienia, grypy i problemów z zatokami. Można wykonać ją samemu w domu lub udać się do specjalisty w tej dziedzinie. Należy zachować ostrożność, aby nie wywierać zbyt dużego nacisku, który może spowodować ból lub dyskomfort.
Oto jak używać akupresury na ból zatok:
Palce obu rąk połączyć tak, aby tworzyły kształt miseczki
Osadzić tył głowy na połączonych dłoniach w miejscu połączenia szyi i czaszki
Wyciągnąć kciuki i znaleźć nimi spadki po obu stronach kręgosłupa
Kciukami masować dany obszar okrężnymi ruchami
Zrelaksować się, oddychając powoli i głęboko
Używanie opuszków palców do masowania policzków i grzbietu nosa może również pomóc w zmniejszeniu ucisku. Ten masaż powinien być stanowczy, ale delikatny.
5. Nawodnienie organizmu
Za każdym razem, gdy dokucza nam złe samopoczucie, konieczne jest utrzymanie nawodnionego organizmu. Powinno się również utrzymywać nawilżenie błony śluzowej w zatokach, pijąc dużo płynów. To pomaga im działać poprawnie. Woda, soki owocowe i herbaty ziołowe są dobrą alternatywą dla czarnej herbaty i kawy.
7. Ciepły kompres
Przyłożenie ciepła do okolicy zatoki może również pomóc w zmniejszeniu dolegliwości. Jednym z najłatwiejszych sposobów jest użycie ciepłej ściereczki.
Czystą i zwilżoną ciepłą wodą ściereczkę należy umieścić na grzbiecie nosa i policzków i pozostawić tak przez kilka minut.
8. Olejki eteryczne
Olejki eteryczne to naturalne oleje pochodzące z roślin. American Sinus Institute zaleca stosowanie aromaterapii z użyciem olejków eterycznych w celu zmniejszenia ciśnienia w zatokach.
Kilka kropli olejku należy wlać do gorącej wody i delikatnie wdychać parę przez nos. Olejki eteryczne można również wykorzystać do masażu okolic zatok.
Poniższe olejki eteryczne są szczególnie zalecane do złagodzenia objawów zapalenia zatok:
Mentol: Lodowate działanie mentolu łagodzi ból i ułatwia oddychanie. Olejki eteryczne z mentolu mogą również pomóc oczyścić jamę zatokową. Mentol wywołuje wrażenie otwierania się kanałów nosowych. Mentol zawiera pewne właściwości znieczulające, ale żadne dowody naukowe nie dowodzą, że faktycznie powoduje otwarcie kanałów nosowych.
Mięta pieprzowa: Kolejny silny miętowy zapach podobny do mentolu, mięta pieprzowa jest również skuteczna w łagodzeniu zatkania zatok.
Cytryna: Oleje cytrynowe są powszechne w środkach przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych
Kadzidło: kolejny silny dodatek do listy olejków eterycznych, kadzidło ma szczególnie intensywny zapach, który ułatwia oddychanie przy zatkanym nosie
Eukaliptus: Eukaliptus jest szeroko stosowany w lekach dostępnych bez recepty dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym.
Olejek z drzewa herbacianego: Olejek z drzewa herbacianego znany jest ze swoich właściwości przeciwwirusowych i przeciwdrobnoustrojowych. Olejek ten przyniesie dużą ulgę przy alergicznych zapaleniach zatok.
Goździk: Goździki są powszechnie znane z bardzo silnego zapachu i właściwości kojących. Olejek goździkowy może być również stosowany do skutecznego zwalczania zatkanych zatok dzięki swoim właściwościom przeciwdrobnoustrojowym.
Rozmaryn: Rozmaryn jest powszechnie stosowany w celu łagodzenia kaszlu i przeziębienia. Jest skuteczny w walce przeciwko bakteriom szczególnie odpornym, które powodują przewlekłe przekrwienie.
Olejki eteryczne są dostępne online. Należy jednak zachować ostrożność i kupować olejki eteryczne z zaufanych źródeł.
9. Odpoczynek i relaks
Koncentracja na pracy lub nauce może być trudna, gdy zmagamy się z infekcją zatok. Robienie przerw i zapewnienie sobie dużo odpoczynku może pomóc ciału odzyskać siły.
W przypadku infekcji, takiej jak zapalenie zatok, ciśnienie i ból powinny ustąpić w ciągu kilku tygodni.
Jeśli dolegliwości są spowodowane alergią, ciśnienie zatokowe może nawracać. Przyjmowanie leków przeciwhistaminowych przed kontaktem z alergenem, takim jak trawa lub sierść zwierząt domowych, może zapobiec dolegliwościom ze strony zatok.
Powyższe naturalne środki zaradcze mogą pomóc zmniejszyć ciśnienie w zatokach i związany z nimi dyskomfort. Mogą również pomóc przyspieszyć powrót do zdrowia. Pamiętajmy jednak, że domowe sposoby nie zawsze działają. Jeśli infekcja nie ustąpi w ciągu 2–3 tygodni, należy udać się do lekarza po poradę i rozpoczęcie leczenia.
Źródła:
Źródło zdjęcia: 123rf.com
Więcej komentarzy...