Czy imbir może łagodzić objawy tocznia?

 

Nowe badanie na gryzoniach sugeruje, że imbir może pomóc w leczeniu osób z toczniem i tych podatnych na tworzenie się niebezpiecznych skrzepów krwi. Imbir jest popularną przyprawą na całym świecie, ale może mieć również właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające. Naukowcy z Michigan Medicine w Ann Arbor ostatnio zastanowili się, czy imbir może pomóc zmniejszyć objawy tocznia. Zbadali główny bioaktywny związek korzenia imbiru 6-gingerol.

W toczniu, gdy układ odpornościowy organizmu włącza się sam, stan zapalny może spowodować trwałe uszkodzenie tkanek. Białe krwinki zwane neutrofilami odgrywają kluczową rolę w tej niekontrolowanej reakcji zapalnej. Autorzy badania postanowili określić, w jakim stopniu związki pochodzenia imbiru mogą działać jako naturalny supresor nieprawidłowej nadpobudliwości neutrofili.

Aby to zbadać, naukowcy ocenili wpływ 6-gingerolu na myszy z toczniem. Dołączyli do testów także myszy z zespołem antyfosfolipidowym (APS), który często jest związany z toczniem. APS to z kolei choroba autoimmunologiczna, która powoduje tworzenie się skrzepów krwi w naczyniach krwionośnych organizmu. Badacze odkryli, że w obu grupach myszy, związek 6-gingerol zapobiegał uwalnianiu pozakomórkowych pułapek neutrofili. Główny autor badania dr Ramadan Ali wyjaśnia: „Pułapki zewnątrzkomórkowe neutrofili (NET) pochodzą z białych krwinek zwanych neutrofilami. Te lepkie struktury przypominające pajęczyny powstają, gdy autoprzeciwciała oddziałują z receptorami na powierzchni neutrofili.

NET napędzają toczeń i zwiększają tworzenie się skrzepów krwi. Oprócz redukcji NET 6-gingerol powodował również spadek tworzenia się skrzepów krwi. Hamuje również fosfodiesterazy, które są enzymami neutrofili. To hamowanie doprowadza do zmniejszenia aktywacji neutrofili.

Podsumowując, odkrycia sugerują, że działanie przeciwzapalne związku imbiru bezpośrednio wpływa na autoprzeciwciała związane z chorobami, takimi jak toczeń i APS. Co ważne, niezależnie od tego, czy myszy miały APS czy toczeń, nastąpiła redukcja autoprzeciwciał. Wynik ten wskazuje, że związek imbiru może przerwać cykl zapalenia i potencjalnie działać leczniczo. Imbir zazwyczaj kojarzony jest z przyprawą jasnego koloru, która dodawana jest do napojów i potraw. Obecnie imbir można znaleźć w postaci naparów, olejków, syropów i innych. Imbir posiada właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i łagodzące stany zapalane dróg oddechowych. Z powodzeniem stosuje się go podczas przeziębienia czy grypy.

Bulwy imbiru zawierają węglowodany, witaminy C, B1 i B2, witaminę E, A i K, kwas foliowy oraz składniki mineralne takie jak wapń, fosfor, żelazo i potas. Herbata z imbirem łagodzi kaszel, działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Imbir powinny stosować osoby, które mają problemy z drogami oddechowymi, cierpią na częste infekcje, dolegliwości układu trawiennego, mają problemy z koncentracją, skarżą się na brak energii i zmęczenia, walczą ze wzdęciami, mdłościami i zatrzymywaniem wody w organizmie. Imbiru nie powinno się podawać dzieciom. Nie jest również wskazany w przypadku osób chorujących na wrzody żołądka lub dwunastnicy, a także chorujących na nadciśnienie tętnicze.

 

Kluczowe implikacje

 

Jeśli naukowcy powtórzą pozytywne wyniki u ludzi, zwiększy to prawdopodobieństwo, że będzie można używać suplementów na bazie imbiru w celu złagodzenia problemów z krzepnięciem krwi lub objawów tocznia. Autor badania i reumatolog dr Jason Knight przyznał, że niewiele wiedział o suplementach. „Podczas moich lat w akademii medycznej niewiele nauczyłem się o suplementach, ale jest to coś, o co pyta mnie wielu pacjentów”. Knight kontynuuje: „Kiedy Ramadan przyniósł mi tę koncepcję, z entuzjazmem kontynuowałem ją w swoim laboratorium, ponieważ wiedziałem, że będzie to bardzo ważne.

Czasami nasi pacjenci podsuwają nam naprawdę dobre pomysły! Ali i jego zespół są zainteresowani potencjałem związku 6-gingerolu w pomaganiu ludziom, którzy mają toczeń lub są narażeni na zwiększone ryzyko szkodliwych zakrzepów krwi. Następnym i najważniejszym etapem będą próby na ludziach. Chociaż naukowcy są optymistycznie nastawieni do tego następnego etapu, rozumieją, że wyniki mogą nie być obiecujące dla wszystkich. „Zastanawiam się, czy istnieje podgrupa pacjentów autoimmunologicznych z hiperaktywnymi neutrofilami, którzy mogliby skorzystać na zwiększonym spożyciu 6-gingerolu” - mówi Knight.

 

 

Bibliografia:

Medical News Today

Źródło zdjęcia: pixabay.com

Grafiki

Przyznane oceny
0.0

0 wszystkich ocen
Zaloguj