Nowy rodzaj komórek może ostrzegać przed reumatoidalnym zapaleniem stawów

 

Naukowcy zidentyfikowali wcześniej nieznaną komórkę, która jest obecna w znacznych ilościach we krwi człowieka, zanim wystąpi zaostrzenie objawów reumatoidalnego zapalenia stawów. Odkrycie może prowadzić do polepszenia dokładności prognoz dotyczących zaostrzeń choroby, a także do skuteczniejszej terapii ukierunkowanej na przyczyny tego stanu.

 

Czym jest reumatoidalne zapalenie stawów?

Według amerykańskiej agencji - Centers for Disease Control and Prevention (CDC) reumatoidalne zapalenie stawów jest rodzajem choroby autoimmunologicznej. W tego rodzaju chorobach układ odpornościowy człowieka błędnie atakuje zdrowe komórki. To powoduje stan zapalny. W reumatoidalnym zapaleniu stawów to zapalenie zwykle atakuje stawy - szczególnie nadgarstki, dłonie i kolana. Reumatoidalne zapalenie stawów, oprócz bolesnego obrzęku, może powodować uszkodzenie tkanek i przewlekły ból, oraz trudności z utrzymaniem równowagi i rozwój nieprawidłowości w stawach. Reumatoidalne zapalenie stawów charakteryzuje się okresami, w których objawy są minimalne oraz okresami, w których znacznie się nasilają (nawroty). Przewidywanie zaostrzeń jest trudne, co wpływa na zarządzanie okresami, w których reumatoidalne zapalenie stawów hamuje codzienne funkcjonowanie człowieka. Aby lepiej zrozumieć, w jaki sposób i dlaczego dochodzi do zaostrzeń, autorzy ostatnich badań przyjrzeli się krwi uczestników, a nie ich stawom. Zespół ma doświadczenie w analizowaniu RNA, który jest rodzajem komunikatora, przenoszącego instrukcje z DNA. Naukowcy zastosowali proces zwany podłużnym sekwencjonowaniem RNA. Pozwoliło im to uzyskać cenne informacje w miarę pojawiania się i znikania nawrotów reumatoidalnego zapalenia stawów. W ciągu 4 lat jedna osoba z reumatoidalnym zapaleniem stawów była poddawana cotygodniowym badaniom krwi z palca, które wykonywała w domu i wysyłała do naukowców. Ten uczestnik również zgłosił swoje objawy, umożliwiając naukowcom porównanie wyników analizy RNA z zaostrzeniami choroby u konkretnej osoby. Oprócz tego uczestnika, trzy inne osoby przeszły w tym okresie nieco mniej badań krwi, co pozwoliło naukowcom zweryfikować swoje ustalenia.

 

Komórka PRIME

Naukowcy zauważyli, że w dniach poprzedzających nawroty sygnatura nieznanej komórki była stale obecna we krwi badanego. Śledząc sygnaturę, zauważyli, że komórka była obecna w niewielkiej liczbie, gdy objawy były słabe, oraz w znacznie większej ilości tuż przed zaostrzeniem i praktycznie nieobecna w trakcie zaostrzenia. Naukowcy nazwali nowe komórki komórkami „PRIME”. Chociaż nie jest jeszcze jasne jak funkcjonują, autorzy badania poczynili pewne spekulacje. Profile ekspresji RNA komórek PRIME są bardzo podobne do profili fibroblastów błony maziowej. Są to komórki obecne w stawach, które przyczyniają się do wystąpienia objawów reumatoidalnego zapalenia stawów. W związku z tym komórki PRIME mogą być prekursorem fibroblastów błony maziowej. W obu przypadkach odkrycie komórek PRIME otwiera drzwi do przyszłych metod przewidywania, kiedy prawdopodobnie nastąpi zaostrzenie objawów choroby. Może to mieć znaczenie dla osób, które muszą radzić sobie w codziennym życiu z tą przewlekłą chorobą. Według dr Darnella: „Dla lekarzy i pacjentów interwencja przed zaostrzeniem jest zawsze lepsza niż tylko leczenie objawów. Jeśli te komórki są poprzednikami chorób stawów, stają się również potencjalnym celem dla nowych leków”.

 


Bibliografia:

Medical News Today

Źródło grafiki: pixabay.com

Grafiki

Przyznane oceny
0.0

0 wszystkich ocen
Zaloguj