Wygląda na to, że tak! Udowodniono, że u osób, które cierpią z powodu silnego bólu stawów i innych stanów zapalnych, wywołujących ogromny ból, pewne stany pogodowe wzmagają te odczucia. Osoby te określa się mianem „meteopatów”, którzy czując zbliżający się ból są w stanie prognozować zmianę pogody lub znacząco silniej niż inni odczuwać przesilenia, związane ze zmianami pór roku.
Kiedy ktoś mówi, że „łamie go w kościach”, to prawdopodobnie nie kłamie. Do tej pory hasło to rozpatrywano jedynie w kategorii ludowego powiedzenia, ponieważ brakowało badań wykazujących powiązanie odczuwania bólu z pogodą.
Naukowcy z Uniwersytetu w Manchesterze w Wielkiej Brytanii opublikowali wyniki najnowszych badań, według których istnieje związek z występowaniem chronicznego bólu, a wietrznymi, wilgotnymi dniami z niskim ciśnieniem atmosferycznym. Przewrotnie zatytułowana publikacja „Cloudy with a Chance of Pain” („Szansa na ból w dni pochmurne”) została opublikowana m.in. w npj Digital Medicine.
Na czym polegało badanie?
W badaniu wzięło udział ponad 13.000 osób, z najróżniejszych obszarów Wielkiej Brytanii. Spośród nich naukowcy finalnie otrzymywali informacje od 2658 osób, które codziennie przez 6 miesięcy określały swoje samopoczucie w kilkustopniowej skali bólu. Badanymi były osoby cierpiące z powodu reumatoidalnego zapalenia stawów, którym dodatkowo towarzyszyły dolegliwości takie jak: migrena, neuropatia, fibromialgia.
Naukowcy wybrali nowatorskie rozwiązanie. Każdy z uczestników badania otrzymał dostęp do aplikacji na smartfonie. Badanie zakładało codzienne logowanie do aplikacji i ocenę stopnia bólu w konkretnym dniu. Aplikacja przez dostęp do GPS pobierała dane pogodowe z miejsca, w którym znajdował się badany. Stopień bólu był więc porównywany do aktualnych warunków pogodowych.
Po pół roku naukowcy przeanalizowali wyniki. Okazało się, że w wilgotne, pochmurne i wietrzne dni z dodatkowo niskim ciśnieniem, odczuwanie bólu u respondentów rosło średnio o 20%, w porównaniu z bardziej pogodnymi stanami. Jednocześnie badania profesora Willa Dixona, dyrektora centrum Versus Arthritis na Uniwersytecie w Manchasterze, wykazały brak powiązania odczuwania bólu z opadami czy temperaturą powietrza jako pojedynczymi czynnikami. W połączeniu z wilgocią, wiatrem, a także zimnem okazywało się jednak, że dodatkowo niska temperatura wywołuje u badanych pacjentów największe bóle.
Co wnoszą do aktualnej wiedzy badania wykonane w Wielkiej Brytanii?
Dzięki rozpowszechnieniu wyników badań osoby ciepiące na chroniczny ból mogą zaplanować swoje aktywności. Są w stanie także wykonywać mniej czynności w niesprzyjających okolicznościach przyrody, a zwiększać swój zakres działań podczas pogodnych dni.
Wiele osób, którym ból utrudnia wykonywanie codziennych zadań wielokrotnie obwinia się o niedostateczną wytrzymałość, użalanie się nad sobą, co prowadzi do pogorszenia stanu psychicznego. Wszyscy pacjenci którym towarzyszy niepohamowany ból mogą mieć nadzieję, że badania na temat stanu pogody, a odczuwania przez nich dolegliwości, pogłębią wiedzę na temat mechanizmów bólu i możliwości jego redukcji.
Bibliografia:
grafika: pixabay.com
Więcej komentarzy...