Czy łojotokowe zapalenie skóry może powodować wypadanie włosów?

Łojotokowe zapalenie skóry to przewlekła choroba skóry, charakteryzująca się powstawaniem łuszczącej wysypki w różnych częściach ciała. Wysypka ta powoduje świąd, pieczenie i zmusza chorego do częstego drapania. Gdy łojotokowe zapalenie skóry pojawia się na głowie, skupiając się wokół mieszków włosowych, wiele osób może błędnie interpretować objawy choroby jako łupież. Z punktu widzenia trychologów łojotokowe zapalenie skóry na głowie jest jedną z trudniejszych przypadłości do wyleczenia. Wymaga dyscypliny pacjenta, a najlepiej zmian w jego codziennym funkcjonowaniu.

 

Co łojotokowe zapalenie skóry ma wspólnego z kondycją włosów?

Łojotokowe zapalenie skóry na głowie może mieć wpływ na wypadanie włosów, ale w przypadku podjęcia leczenia tylko tymczasowo, tak stwierdziła amerykańska organizacja The American Hair Loss Association (prywatna organizacja działająca na rzecz edukacji społeczeństwa, dbania o standardy w opiece i szerzenia świadomości na temat osób cierpiących na łysienie).

Zapalenie może w wyniku drapania, pocierania, a niekiedy nawet wyrywania włosów przenieść się do mieszków włosowych i spowodować tymczasowe wypadanie włosów. Jeśli chory podejmie odpowiednie działania, proces ten jest możliwy do odwrócenia, w przeciwnym wypadku efekty wypadania włosów zaczną postępować.

Łojotokowe zapalanie skóry najczęściej rozwija się w okolicy gruczołów wytwarzających łój. Drożdże wywołujące chorobę, mają w tych miejscach wystarczająco dużo pożywienia, aby swobodnie się rozwijać. Czasami w przypadku nasilenia choroby dochodzi do przerostu drożdży. Dzieje się tak, gdy ilość wytwarzanego przez skórę głowy sebum jest bardzo duża. Wówczas rozwija się uporczywy stan zapalny, wywołujący takie same objawy jak łojotokowe zapalenie skóry w innych miejscach ciała tj. wysypkę, łuszczenie się skóry i swędzenie. Na skórze głowy powstają żółte płaty, których zaczyna przybywać.

Gdy na skutek nadmiaru łoju, stanu zapalnego i narastania warstwy żółtych płatów z martwego naskórka na głowie wytworzy się skorupa, włosy zostaną stopniowo odcięte od tlenu. Te wyrastające nie przebiją się przez nią, zaś te które już są na głowie będą przez nią stłumione.

Naukowcy wciąż nie są w stanie ustalić, co wywołuje łojotokowe zapalenie skóry. W większym stopniu na chorobę są narażone osoby, u których problem już występował w rodzinie. Wymienia się jedynie czynniki, które towarzyszą chorobie i są w stanie spotęgować jej objawy, jak na przykład długotrwała ekspozycja na słońce, ciepło i agresywne środki kosmetyczne.

 

Czy można powstrzymać tymczasowe wypadanie włosów na skutek łojotokowego zapalenia skóry?

Na szczęście, jeśli włosy wypadały wskutek łojotokowego zapalenia skóry, to odwrócenie tego procesu jest jak najbardziej możliwe. Organizacja The American Hair Loss Association zaleca:

  • Po pierwsze należy zgłosić się do specjalisty dermatologa lub od razu trychologa i podjąć terapię przeciwzapalną.
  • Im dłużej nie leczymy łojotokowego zapalenia skóry głowy, tym bardziej narażamy się na powstanie łysienia rozlanego.
  • Łojotokowe zapalenie skóry często współistnieje razem z innymi chorobami skórnymi np. łysieniem androgenowym – należy wtedy sprawdzić czy to nie ono spowodowało łysienie.
  • Często niezbędna okazuje się zmiana trybu życia: redukcja stresu, odpowiednie odżywianie, aktywność fizyczna, codzienna pielęgnacja chorobowo zmienionych miejsc.

 

Bibliografia:

Medical News Today

Źrodło zdjęcia: 123rf.com

Grafiki

Przyznane oceny
0.0

0 wszystkich ocen
Zaloguj