Wśród ozdrowieńców istnieje wysokie ryzyko śmierci i poważnych chorób

 

Najnowsze badania szczegółowo opisują liczne długoterminowe skutki COVID-19, wskazując na ogromne obciążenie zdrowotne. Wraz z postępem pandemii COVID-19 stało się jasne, że wielu ozdrowieńców - nawet tych, którzy łagodnie chorowali, nadal boryka się z różnymi problemami zdrowotnymi. Naukowcy z Washington University School of Medicine w St.Louis wykazali, że u osób, które przeżyły COVID-19, znacznie wzrasta ryzyko śmierci w ciągu sześciu miesięcy po zdiagnozowaniu wirusa. Naukowcy skatalogowali również liczne choroby związane z COVID-19, zapewniając całościowy przegląd długoterminowych powikłań i ujawniając ogromne obciążenie, jakie choroba ta prawdopodobnie spowoduje dla światowej populacji w nadchodzących latach.

 

Badanie, w którym wzięło udział ponad 87 000 pacjentów z COVID-19 i prawie 5 milionów pacjentów z grupy kontrolnej ukazało się 22 kwietnia w czasopiśmie Nature. „Nasze badanie pokazuje, że do sześciu miesięcy po postawieniu diagnozy ryzyko śmierci po nawet łagodnym przejściu COVID-19 nie jest niemożliwe i wzrasta wraz z ciężkością choroby” - powiedział Ziyad Al-Aly, adiunkt medycyny. „Nie jest przesadą stwierdzenie, że długoterminowe konsekwencje zdrowotne po COVID-19 mogą przynieść kolejny wielki kryzys zdrowotny w Ameryce. Biorąc pod uwagę, że ponad 30 milionów Amerykanów zostało zarażonych tym wirusem i że ciężar COVID-19 jest znaczny, a utrzymujące się skutki tej choroby będą rozbrzmiewać przez wiele lat. Lekarze muszą zachować czujność w ocenie osób, które chorowały na COVID-19. Pacjenci będą potrzebować zintegrowanej, wielodyscyplinarnej opieki ”. Naukowcy byli w stanie obliczyć potencjalną skalę problemów, które dostrzegli z relacji pacjentów i pozostałych badań, które wskazywały na szeroko zakrojone skutki uboczne przeżycia COVID-19, począwszy od problemów z oddychaniem i nieregularnych rytmach serca, po zdrowie psychiczne, skończywszy na wypadaniu włosów. „To badanie różni się od innych, które analizowały COVID-19, ponieważ zamiast skupiać się na konkretnych powikłaniach np. neurologicznych lub sercowo-naczyniowych, wykorzystaliśmy rozległe bazy danych Veterans Health Administration (VHA), aby kompleksowo skatalogować wszystkie choroby, które można przypisać COVID-19”- powiedział Al-Aly, szef działu badań i edukacji VHA.

 

Badacze wykazali, że po przeżyciu pierwotnej infekcji (powyżej 30 dni choroby) osoby, które przeżyły COVID-19, miały prawie 60% większe ryzyko zgonu w ciągu następnych sześciu miesięcy w porównaniu z populacją ogólną. Po sześciu miesiącach ilość zgonów wśród wszystkich osób, które przeżyły COVID-19, oszacowano na osiem osób na 1000 pacjentów. Wśród pacjentów, którzy byli na tyle chorzy, że potrzebowali hospitalizacji i którzy przeżyli dłużej niż pierwsze 30 dni choroby, odnotowano 29 dodatkowych zgonów na 1000 pacjentów w ciągu kolejnych sześciu miesięcy. „Te zgony z powodu długotrwałych powikłań infekcji niekoniecznie są rejestrowane jako zgony z powodu COVID-19” - powiedział Al-Aly. Naukowcy przeanalizowali dane z krajowych baz danych dotyczących opieki zdrowotnej Departamentu Spraw Weteranów Stanów Zjednoczonych. Zbiór danych obejmował 73 435 pacjentów z VHA z potwierdzonym COVID-19, ale którzy nie byli hospitalizowani, oraz dla porównania prawie 5 milionów pacjentów z VHA, którzy nie mieli diagnozy COVID-19 i nie byli hospitalizowani w tym okresie. Weteranami byli przede wszystkim mężczyźni (prawie 88%), ale w badaniu uczestniczyło także 8880 kobiet z potwierdzonymi przypadkami. Aby pomóc zrozumieć długoterminowe skutki COVID-19, naukowcy wykorzystali dane VHA do przeprowadzenia oddzielnej analizy 13654 pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19, w porównaniu z 13997 pacjentami hospitalizowanymi z powodu grypy sezonowej. Wszyscy pacjenci przeżyli co najmniej 30 dni po przyjęciu do szpitala, a analiza obejmowała dane z sześciomiesięcznej obserwacji.

 

Naukowcy potwierdzili, że pomimo tego, że wirus COVID-19 może wpływać na prawie każdy układ. Oceniając 379 diagnoz chorób prawdopodobnie związanych z COVID-19, 380 klas przepisanych leków i 62 przeprowadzone testy laboratoryjne, naukowcy zidentyfikowali poważne problemy zdrowotne, które utrzymywały się u pacjentów z COVID-19 przez co najmniej sześć miesięcy i dotyczyły prawie każdego organu, w tym:

 

  • Układu nerwowego: udar, ból głowy, problemy z pamięcią i zmysłem węchu.
  • Zdrowie psychiczne: lęk, depresja, problemy ze snem i nadużywanie narkotyków.
  • Metabolizm: nowy początek cukrzycy, otyłości i wysokiego poziomu cholesterolu.
  • Układ sercowo-naczyniowy: ostra choroba wieńcowa, niewydolność serca, kołatanie serca i nieregularny rytm serca.
  • Układ pokarmowy: zaparcia, biegunka i refluks żołądkowy.
  • Nerki: ostre uszkodzenie nerek i przewlekła choroba nerek, które w ciężkich przypadkach mogą wymagać dializy.
  • Regulacja krzepnięcia: skrzepy krwi w nogach i płucach.
  • Skóra: wysypka i wypadanie włosów.
  • Układ mięśniowo-szkieletowy: bóle stawów i osłabienie mięśni.
  • Ogólny stan zdrowia: złe samopoczucie, zmęczenie i anemia.

 

Analiza wykazała, że ​​wśród hospitalizowanych pacjentów osoby z COVID-19 radziły sobie znacznie gorzej niż osoby z grypą. Osoby, które przeżyły COVID-19 miały o 50% większe ryzyko zgonu w porównaniu z osobami, które przeżyły grypę. Ponadto naukowcy odkryli, że ryzyko zdrowotne wynikające z przeżycia COVID-19 wzrasta wraz z ciężkością choroby, a hospitalizowani pacjenci, którzy wymagali intensywnej terapii, byli najbardziej narażeni na długotrwałe powikłania COVID-19 i śmierć. „Niektóre z tych problemów mogą z czasem ulec poprawie, a niektóre mogą się zaostrzyć” - dodał Al-Aly. „Będziemy nadal obserwować tych pacjentów, aby móc zrozumieć trwające skutki wirusa wykraczające poza pierwsze sześć miesięcy po zakażeniu. Ta pandemia trwa tylko nieco ponad rok, więc mogą wystąpić kolejne konsekwencje COVID-19, które są jeszcze niewidoczne”.

 

Aby częściowo zapobiec skutkom pandemii polski rząd planuje wprowadzenie specjalnego programu - „500 plus na zdrowie”. Program miałby na celu przebadanie całej populacji osób 40+, a miałby do tego uprawniać bon w wysokości 500 zł. Ministerstwo Zdrowia planuje uruchomić „Plan odbudowy zdrowia Polaków”, który zakładałby wykonanie podstawowych badań diagnostycznych. Jeśli plan wejdzie w życie z pewnością będzie bardzo korzystny, biorąc pod uwagę, jak wielkie spustoszenie zasiała pandemia, zarówno w służbie zdrowia jak i kondycji zdrowotnej Polaków. Dzięki takim badaniom przesiewowym MZ byłoby w stanie oszacować kondycję znacznej części dorosłej populacji Polaków i w zależności od potrzeb skierować środki przeznaczone na leczenie konkretnych przypadłości. To bardzo dobre rozwiązanie dla wszystkich pacjentów, którzy obawiają się, że przez niegodności i zatory w służbie zdrowia ich stan zdrowia mógł się pogorszyć. Pomysł ten pomógłby w szybkim diagnozowaniu i z pewnością zmotywował wielu Polaków do wykonania badań.

 

 

 

Bibliografia:

ScienceDaily

Źródło zdjęcia: pixabay.com

Grafiki

Przyznane oceny
0.0

0 wszystkich ocen
Zaloguj