Niedawne badanie wykazało, że chodzenie od 6000 do 9000 kroków dziennie wiąże się ze znacznie niższym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych u osób starszych. Każde dodatkowe 1000 kroków dziennie, zwłaszcza dla osób, które obecnie chodzą mniej niż 3000 kroków dziennie, oznacza znaczne zmniejszenie ryzyka sercowo-naczyniowego. W badaniu przeanalizowano dane od ponad 20 000 osób w Stanach Zjednoczonych i 42 z innych krajów. Eksperci twierdzą, że śledzenie dziennej liczby kroków nie jest trudne, nawet bez urządzenia do śledzenia kondycji.
Badanie sugeruje, że osoby w wieku powyżej 60 lat mogą znacznie zmniejszyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, chodząc od 6000 do 9000 kroków dziennie. W porównaniu z osobami, które robiły 2000 kroków dziennie, naukowcy odkryli, że osoby chodzące od 6000 do 9000 kroków dziennie miały zmniejszone ryzyko chorób układu krążenia, w tym zawałów serca i udarów mózgu, o 40% do 50%. Badanie to koncentruje się na ryzyku chorób sercowo-naczyniowych (CVD). Jest uzupełnieniem wcześniejszego badania z Vanderbilt University Medical Center w Nashville, TN. Wcześniejsze badanie wykazało, że chodzenie 8200 kroków dziennie może zmniejszyć ryzyko wielu chronicznych problemów zdrowotnych. Nowe badanie przedstawia wyniki metaanalizy ośmiu badań prospektywnych, w których wykorzystano dane dotyczące zdrowia 20 152 osób w Stanach Zjednoczonych i z 42 innych krajów. Ich średni wiek wynosił 63,2 lat, plus minus 12,4 lat, z czego 52% stanowiły kobiety.
Chodź więcej, aby zmniejszyć ryzyko
Dr Amanda Paluch, epidemiolog zajmująca się aktywnością fizyczną i kinezjolog z University of Massachusetts Amherst, która kieruje stowarzyszeniem Steps for Health Collaborative przeanalizowała wyniki badania. Dr Paluch powiedziała, że ludzie, którzy obecnie chodzą od 2000 do 3000 kroków dziennie, odczują najbardziej znaczące zmniejszenie ryzyka CVD, jeśli będą więcej chodzić. Dla tych, którzy już robią 7000 kroków dziennie, poprawa byłaby mniej znacząca, choć nadal korzystna. Badanie wykazało, że na każde 1000 dodanych kroków następowało stopniowe zmniejszenie ryzyka CVD. Dr Paluch powiedziała: „W naszym badaniu nie było górnej granicy, przy której nie byłoby dodatkowej korzyści. Każdy wzrost ilości kraków wiązał się z niższym ryzykiem chorób serca u osób starszych”. Analiza wykazała stopniowe zmniejszanie ryzyka CVD u osób wykonujących nawet 15 000 kroków dziennie. Ponieważ oryginalne badania nie sięgały wyżej, dr Paluch powiedziała, że jej analiza nie daje wglądu w możliwe korzyści z robienia ponad 15 000 kroków dziennie. Badanie sugeruje, że ludzie, którzy chcą obniżyć ryzyko CVD, mogą rozważyć wyznaczenie celów, które wydają się bardziej osiągalne niż często cytowany cel 10 000 kroków dziennie, który nie był oparty na badaniach naukowych. Pierwotnie był promowany jako część kampanii marketingowej produktu z 1964 roku. Chociaż prawdą jest, że im więcej kroków, tym lepiej – najważniejsze jest ogólne zwiększanie liczby kroków.
Starsi i młodsi spacerowicze
Badanie nie wykazało związku między zwiększeniem liczby kroków, a zmniejszeniem ryzyka CVD u młodszych dorosłych. Dr Paluch powiedziała, że nie jest to zaskakujące, ponieważ CVD to w dużej mierze choroba osób starszych. Badanie wykazało, że tylko 4,2% młodszych dorosłych miało kolejne zdarzenia sercowo-naczyniowe, w porównaniu z 9,5% starszych dorosłych. Nie oznacza to, że młodsi dorośli nie powinni ćwiczyć dla zdrowia układu krążenia, powiedziała dr Paluch: „W przypadku młodszych dorosłych aktywność fizyczna jest korzystna dla wielu prekursorów chorób sercowo-naczyniowych, takich jak wysokie ciśnienie krwi, otyłość i cukrzyca typu 2. Choroby te częściej rozwijają się u młodszych dorosłych i są ważne dla wczesnej profilaktyki chorób sercowo-naczyniowych”.
Kardiolog dr Yu-Ming Ni z kardiologii nieinwazyjnej w MemorialCare Heart and Vascular Institute w Orange Coast Medical Center w Fountain Valley w Kalifornii nie brał udziału w badaniu. „Same kroki nie powinny być używane do oceny, ile ćwiczeń wystarczy” – powiedział dr Ni. „Idealnie ćwiczenia powinny być celowe i codzienne, z co najmniej umiarkowaną intensywnością” – powiedział. „Młodsi dorośli powinni również skupić się na włączaniu niezamierzonych ćwiczeń do swoich codziennych czynności, takich jak wchodzenie po schodach zamiast wjeżdżania windą, chodzenie zamiast jazdy samochodem oraz bardziej aktywny fizycznie wypoczynek”.
Czy potrzebujesz krokomierza?
„Zachęcam osoby starsze do zakupu urządzenia do śledzenia kroków” - powiedział dr Ni, ponieważ są one teraz niezwykle łatwe do zdobycia przy minimalnych kosztach lub za darmo. „Urządzenia do śledzenia kroków mogą być świetnym sposobem monitorowania i inspirowania do osiągania kolejnych celów” — zauważyła dr Paluch. Dr Ni dodał, że wiele smartfonów ma wbudowane moduły do śledzenia kroków, więc ludzie mogą stwierdzić, że już je posiadają. Możesz także mierzyć swoje kroki w zależności od czasu trwania spaceru. Szybki marsz, uważany za aktywność o umiarkowanej intensywności, wynosi około 100 kroków na minutę. Badanie nie wykazało dodatkowego zmniejszenia ryzyka CVD w przypadku szybszego chodzenia.
Bibliografia:
Źródło grafiki: pixabay.com
Więcej komentarzy...