Dowody na to, że obniżenie ciśnienia krwi zmniejsza ryzyko demencji

 

Badania obserwacyjne wykazały silny związek między wysokim ciśnieniem krwi w wieku średnim a zwiększonym ryzykiem demencji i spadkiem funkcji poznawczych. Jednak niedawna metaanaliza obejmująca ponad 17 000 starszych osób dorosłych wykazała, że ​​osoby z najniższym ryzykiem demencji miały wysokie ciśnienie krwi. W międzyczasie randomizowane kontrolowane badania przyniosły mieszane wyniki dotyczące wpływu obniżenia ciśnienia krwi na ryzyko demencji. Dalsze badania związku między ciśnieniem krwi, a ryzykiem demencji są niezbędne do opracowania skutecznych strategii zapobiegania tej chorobie. Niedawno naukowcy przeanalizowali pięć badań, które śledziły, jak różne metody leczenia obniżające ciśnienie krwi wpływają na występowanie demencji. Finalnie odkryli, że leczenie obniżające ciśnienie krwi znacznie zmniejsza ryzyko demencji. „Badanie przedstawia indywidualną analizę danych uczestników z podwójnie ślepych, kontrolowanych placebo badań, w których wszystkie opierały się na ślepej ocenie eksperckiej demencji zgodnie ze standardowymi kryteriami” – powiedział dr Phillip Tully, zarejestrowany psycholog i badacz z Uniwersytetu w Adelajdzie. „W związku z tym badanie to stanowi najsilniejszy do tej pory dowód dotyczący leków przeciwnadciśnieniowych i ryzyka demencji” – powiedział dr Tully. „Dane uzyskane w wielu krajach, w których stosowano różne leki przeciwnadciśnieniowe w porównaniu z placebo, sugerują, że niezależnie od rodzaju leku hipotensyjnego obniżenie ciśnienia krwi u osób z nadciśnieniem wiąże się z niższym ryzykiem demencji”.

 

Leki na ciśnienie krwi a demencja

 

Do badania naukowcy włączyli pięć randomizowanych, podwójnie ślepych, kontrolowanych placebo badań z udziałem 28 008 osób w średnim wieku 69 lat z 20 krajów. We wszystkich badaniach mierzono ciśnienie krwi na początku badania, w odstępach rocznych i podczas obserwacji. Dane obejmowały również przypadki otępienia, zgonu i udaru wraz z cechami wyjściowymi, takimi jak wskaźnik masy ciała (BMI), palenie tytoniu i historia edukacji. Badanie śledziło uczestników średnio przez 4,3 roku i zarejestrowało 861 przypadków demencji. W końcu naukowcy odkryli, że ci, którzy przyjmowali leki na ciśnienie krwi, mieli o 13% mniejsze ryzyko demencji. Naukowcy zauważyli, że wyniki te pozostały po uwzględnieniu czynników takich jak: wiek, wyjściowe ciśnienie krwi i historia udaru. Naukowcy doszli do wniosku, że terapie obniżające ciśnienie krwi w późniejszym okresie życia zmniejszają ryzyko demencji.

 

Leczenie nadciśnienia w celu zapobiegania demencji

 

Na pytanie, w jaki sposób obniżenie ciśnienia krwi może zapobiec demencji, dr Emil Tsai, M.A.S., główny naukowiec i dyrektor generalny SyneuRx i profesor na Wydziale Psychiatrii i Nauk Behawioralnych na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles (UCLA), powiedział:
Ciśnienie krwi mierzy siłę wywieraną na tętnice, gdy krew krąży w ciele. Wysokie ciśnienie krwi lub nadciśnienie jest wynikiem starzenia się naszych naczyń krwionośnych i utraty elastyczności, co powoduje, że siła nacisku krwi na ściany naczyń krwionośnych jest stale zbyt wysoka” „Wysokie ciśnienie krwi powoduje z czasem obciążenie naczyń krwionośnych, co może powodować, że ściany tętnic stają się grubsze i sztywniejsze, a także zwężają się, co nazywa się miażdżycą. To zwężenie tętnic może wystąpić w mózgu, powodując brak składników odżywczych i tlenu, co powoduje uszkodzenia, które uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie mózgu” – dodał dr Tsai. „Wysokie ciśnienie krwi może również spowodować udar mózgu. Udar może spowodować śmierć komórek mózgowych, co może prowadzić do rozwoju demencji naczyniowej, drugiej najczęstszej postaci demencji po chorobie Alzheimera” - kontynuował lekarz.

 

Ograniczenia badania

 

„Oczywistym założeniem jest to, że dzięki zmniejszeniu chorób naczyń w mózgu dostępnych jest więcej nieuszkodzonych neuronów, które mogą zwalczać skutki choroby neurodegeneracyjnej” – powiedział dr Blum. „To domniemanie jest nieudowodnione, a biorąc pod uwagę charakter tego rodzaju badań, prawdopodobnie będzie trudne do sprawdzenia. Prowadzi to do ograniczeń takich badań. Mają charakter obserwacyjny. Wyobraź sobie, że przeprowadzasz badanie, w którym naukowcy nie leczą nadciśnienia u połowy pacjentów. Byłoby to nieetyczne i nigdy nie zostanie zrobione” – dodał. Dr Tsai dodał, że chociaż badanie obejmowało 20 krajów, może nie mieć uniwersalnego zastosowania, ponieważ na ciśnienie krwi duży wpływ ma dieta, ćwiczenia i klimat.

 

Dr Narayanan zauważył, że te odkrycia uzupełniają znaczną liczbę dowodów wskazujących na korzyści z obniżenia ciśnienia krwi dla zdrowia mózgu. „Korzyści odnotowano przy obniżeniu nawet o średnim spadku ciśnienia krwi o 9,6/3,7 mm Hg po 12 miesiącach. Ponieważ przewiduje się, że oczekiwana długość życia zarówno kobiet, jak i mężczyzn wzrośnie w różnych grupach rasowych i etnicznych w ciągu najbliższych czterech dekad, określenie skutecznych strategii zapobiegania demencji ma ogromne znaczenie dla pacjentów” – powiedziała.

 

 

 

Bibliografia:

MedicalNewsToday

Źródło grafiki: pixabay.com

Grafiki

Przyznane oceny
0.0

0 wszystkich ocen
Zaloguj