Nowe sposoby pomiaru cholesterolu, które powiedzą więcej o skłonności do zawału

 

Cholesterol najczęściej kojarzy nam się negatywnie. Łączymy go z otyłością i chorobami serca. Jest w tym sporo prawdy, jednak należy wiedzieć, że cholesterol to związek chemiczny niezbędny do prawidłowego funkcjonowania. Co więcej istnieją 2 typy cholesterolu: dobry i zły. Zły cholesterol wiążę się z naszą dietą bogatą w tłuszcze, gdy jest ich za dużo organizm przestaje sobie z nimi radzić, a ilość niekorzystnego dla nas cholesterolu wzrasta. Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych podkreślają, że choroby serca są główną przyczyną śmierci wśród prawie wszystkich grup ludzi w USA. 1 na 4 zgony w kraju wynikają z tego rodzaju chorób.

Wciąż trwają debaty na temat związku cholesterolu ze zdrowiem serca. Dobry cholesterol jest lepiej znany jako cholesterol lipoprotein o dużej gęstości (HDL). Cholesterol przemieszcza się przez organizm na lipoproteinach, następnie cholesterol trafia do wątroby, która następnie usuwa go z organizmu. Zły cholesterol nazywa się cholesterolem lipoprotein o niskiej gęstości (LDL). Kiedy w organizmie jest zbyt dużo LDL, może on gromadzić się, tworząc płytki w naczyniach krwionośnych. To podnosi ciśnienie krwi, co zwiększa ryzyko poważnej choroby sercowo-naczyniowej. Zwiększone ilości HDL są związane z niższym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych. Nowe badania sugerują, że alternatywny sposób pomiaru HDL może dokładniej przewidzieć ryzyko zawałów serca i udarów mózgu. Zespół badaczy zauważa również, że ani tradycyjny, ani nowy pomiar nie wykazał silnego związku między poziomem cholesterolu HDL, a zawałem serca wśród osób czarnej rasy.

 

Różne sposoby mierzenia HDL

Tradycyjnie poziom HDL jest mierzony poprzez określenie całkowitej ilości cholesterolu przenoszonego przez cząsteczki HDL. Jednak ostatnie badania sugerują, że pomiar liczby cząstek HDL (HDL-P), a nie całkowitej ilości cholesterolu przenoszonego przez cząstki (HDL-C), może być lepszym sposobem ustalenia związku między HDL, a chorobami sercowo-naczyniowymi. Według dr Ananda Rohatgi, profesora nadzwyczajnego i kardiologa profilaktyki w Southwestern Medical Center University w Teksasie: „W poprzednich badaniach analizowano poziomy HDL u całej populacji. Wiemy jednak, że czasami biologia różni się ze względu na płeć i rasę”.

Aby przeprowadzić badanie, naukowcy wykorzystali cztery duże badania, które zawierały dane o różnych pomiarach HDL związanych z problemami sercowo-naczyniowymi. Badania te obejmowały badanie serca, badanie ryzyka miażdżycy w społecznościach, wieloetniczne badanie miażdżycy tętnic oraz badanie profilaktyki schyłkowej niewydolności nerek i naczyń. W sumie wzięło w nich udział 15 784 uczestników, którzy byli śledzeni przez średnio 8–12 lat. Z ogólnej liczby 46% stanowili mężczyźni, 22% stanowili czarnoskórzy, a średni wiek uczestników to 56 lat. Według dr. Kavishy Singha, pierwszego autora badania i naukowca z uniwersytetu: „Łącząc wszystkie te duże istniejące kohorty, mieliśmy wystarczającą liczbę osób, aby spojrzeć na te populacje”. Autorzy stwierdzili, że uczestnicy z najwyższym poziomem HDL-P mieli o 34% mniejsze ryzyko udaru mózgu i o 37% niższe ryzyko zawału serca, w porównaniu z uczestnikami, którzy mieli najniższy poziom HDL-P. Związek był jeszcze silniejszy wśród kobiet: najwyższe poziomy HDL-P były związane z 46% redukcją udarów i 49% redukcją zawałów serca, w porównaniu z najniższymi poziomami. Badanie ma jednak swoje granice. Zrozumienie związku między HDL, a zdrowiem serca wśród uczestników różnych ras wymagać będzie dalszych badań. Chociaż różnice biologiczne mogą wyjaśniać tę wariancję, kwestie związane z rasizmem strukturalnym mogą również odgrywać pewną rolę, podobnie jak inne, wciąż niezidentyfikowane czynniki. Jak wyjaśnia dr Singh: „Markery ryzyka są naprawdę istotne w codziennej podstawowej opiece zdrowotnej i kardiologii. Lekarze używają poziomu cholesterolu do podejmowania takich decyzji, jak to, czy pacjent ma przyjmować leki, czy nie. ”

 


Bibliografia:

Medical News Today

Źródło grafiki: pixabay.com

Grafiki

Przyznane oceny
0.0

0 wszystkich ocen
Zaloguj