Gdy tabletka nie działa. Odkryto gen zmniejszający skuteczność antykoncepcji

Antykoncepcja hormonalna to jedna z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży. Uważa się, że prawidłowo stosowana zmniejsza ryzyko zapłodnienia nawet do 0,1-1%. Co jednak z kobietami, które mimo systematycznego przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych lub posiadania uwalniającego hormony implantu ujrzały dwie kreski na teście ciążowym? Kto jest winny nieskuteczności preparatu - one same, bo nie stosowały się do zaleceń, producent leku czy zwykły pech? A może… geny?

Naukowcy z amerykańskiego University of Colorado School of Medicine postanowili sprawdzić zależność między genomem a metabolizmem hormonalnych środków zapobiegających ciąży. Do badania włączyli 350 kobiet stosujących implant antykoncepcyjny z etonogestrelem - syntetycznym odpowiednikiem progesteronu, czyli żeńskiego hormonu płciowego, który m. in. zapobiega powtórnej owulacji, gdy już do niej doszło, oraz po zapłodnieniu. Przeanalizowawszy materiał genetyczny uczestniczek, badacze zauważyli intrygującą zależność.

Gen CYP3A7*1C koduje enzym CYP3A7 odpowiedzialny za metabolizm hormonów steroidowych - w tym płciowych, na przykład progesteronu. Zwykle ulega on inaktywacji po urodzeniu, jednak jego obecność stwierdzono u około 5% uczestniczek amerykańskiego badania. U większości z nich zaobserwowano niższe niż u kobiet nieposiadających wspomnianego genu stężenia etonogestrelu, co oznacza, że enzym CYP3A7 prawdopodobnie przyspiesza u nich rozkład syntetycznego progesteronu. Co więcej, u 27,8% badanych stężenie hormonu spadło poniżej wartości gwarantującej trwałe zatrzymanie owulacji.

Czy zatem kobiety zamierzające stosować antykoncepcję hormonalną powinny najpierw poddać się genotypowaniu? Naukowcy zapewniają, że to zbyt pochopny wniosek. Wpływ genu CYP3A7*1C na skuteczność pigułek i implantów hormonalnych należy jeszcze potwierdzić na większej i bardziej różnorodnej grupie kobiet (wśród dotychczas przebadanych ponad połowę stanowiły osoby rasy białej pochodzenia latynoskiego). Poza tym w większości preparatów stężenie hormonu, nawet przy przyspieszonym przez CYP3A7 metabolizmie, wystarcza do zatrzymania owulacji. Warto jednak mieć na uwadze, że prawdopodobnie istnieje więcej niepoznanych jeszcze czynników wpływających na skuteczność antykoncepcji hormonalnej, a jej zawodność nie zawsze wynika z błędu pacjentki.   

Źródło: Science Alert

Źródło grafiki: 123rf.com

Źródło filmu: Pink Candy

Grafiki

Przyznane oceny
0.0

0 wszystkich ocen
Zaloguj