Soczewki kontaktowe nie zawsze ułatwiają życie...

W ostatnich dziesięcioleciach stosowanie soczewek kontaktowych na tyle się upowszechniło, że niektórzy nie wyobrażają sobie bez nich życia. Zwolennicy uważają, że w przeciwieństwie do okularów są one niezwykle wygodne, zapewniają lepsze widzenie, nie ograniczają aktywności (np. sportowej czy zawodowej) i "nie szkodzą urodzie". Mimo niewątpliwych zalet szkieł kontaktowych należy pamiętać również o potencjalnych zagrożeniach płynących z ich stosowania, a o te nietrudno zwłaszcza latem i w podróży, gdy zapominamy o odpowiedniej higienie.

Najczęstsze objawy niepożądane nie wynikają jednak wcale z niewłaściwego korzystania z soczewek, lecz po prostu z ich długotrwałego noszenia. Mowa o zaczerwienieniu i suchości spowodowanych drażnieniem przez ciało obce oraz niewystarczającym dopływem tlenu. Ten problem można jednak łatwo rozwiązać, stosując krople nawilżające i od czasu do czasu rezygnując ze szkieł kontaktowych na rzecz okularów, by oczy mogły odetchnąć.

Niedostateczny dopływ tlenu może również prowadzić do neowaskularyzacji, czyli powstawania nowych, patologicznych naczyń wrastających do spojówek. Wprawdzie współczesne soczewki wykonane z przepuszczających materiałów nie powinny sprawiać takich problemów, ale okulista powinien uważnie przyjrzeć się powierzchownym warstwom oka na każdej wizycie kontrolnej. Zaburzenie to również objawia się zaczerwienieniem oczu.

Niestety soczewki mogą również wywoływać poważniejsze reakcje na ciało obce. Należą do nich olbrzymiobrodawkowe zapalenie spojówek oraz niespowodowany zakażeniem naciek limfocytarny spojówek. To pierwsze występuje też czasem w odpowiedzi na implanty okulistyczne lub szwy chirurgiczne i objawia się dyskomfortem po założeniu soczewek oraz białawą wydzieliną sklejającą rano powieki. Leczenie polega na czasowym zaprzestaniu noszenia szkieł kontaktowych bądź zmianie ich typu lub wyborze innego płynu do przechowywania soczewek. Naciek limfocytarny jest natomiast o tyle problematyczny, że niemal identyczny obraz spotyka się we wczesnej fazie zakaźnego zapalenia spojówek. Dlatego też oprócz kropli zawierających lek sterydowy okuliści często profilaktycznie przepisują w takich sytuacjach antybiotyk.

Co ciekawe, soczewki mogą paradoksalnie... pogorszyć widzenie. Źle dobrane szkła kontaktowe, zwłaszcza u cierpiących na astygmatyzm, potrafią odkształcić rogówkę i stale zmienić jej kształt, pogłębiając wadę wzroku. Dlatego podczas doboru odpowiednich szkieł kontaktowych nie warto się spieszyć, a w pierwszych miesiącach ich stosowania wizyty kontrolne powinny odbywać się co kilka tygodni.

Kolejne istotne powikłania noszenia soczewek to ubytki rogówki - płytsze, zwane nadżerkami, często będące po prostu rezultatem urazu mechanicznego podczas zakładania szkieł bądź zbyt długiego ich noszenia, oraz głębsze, penetrujące w głąb gałki ocznej, czyli owrzodzenia - znacznie poważniejsze, gdyż zwykle towarzyszy im infekcja, która może docierać do kolejnych warstw oka, grożąc utratą wzroku. Te ostatnie często wymagają hospitalizacji i leczenia pod baczną obserwacją okulisty. 

A jakie mikroorganizmy najczęściej powodują zapalenie rogówki? Wymienia się tu takie bakterie jak Pseudomonas aeeruginosa, Streptococcus, Staphylococcus czy Serratia, a także pierwotniaki, np. Acanthamoeba, oraz grzyby. Najciekawsze, a jednocześnie najgroźniejsze jest współistnienie ameby oraz grzybów z rodzaju Fusarium. Mikroorganizmy te wchodzą w interakcje, które czynią leczenie znacznie trudniejszym niż gdy te patogeny występują osobno, a ponadto czynią diagnostykę niezwykle trudną. Przypadki koinfekcji nierzadko kończą się więc przeszczepieniem rogówki lub utratą wzroku.

Powikłania zdarzają się zawsze, nie należy więc zakładać, iż soczewki są z gruntu szkodliwe. Trzeba jednak pamiętać o ich właściwym doborze, przestrzeganiu zasad higieny i regularnych wizytach kontrolnych u okulisty, a także o tym, że oko często wie lepiej, i jego zaczerwienienie czy dyskomfort może świadczyć o rodzącym się problemie.

Źródła:

cdc.gov

uihc.org

eyewiki.aao.org

aao.org

Źródło grafiki:123rf.com

Grafiki

Przyznane oceny
0.0

0 wszystkich ocen
Zaloguj