Choroba przyczepów ścięgnistych tzw. entezopatia lub zapalenie okołostawowe

Choroba przyczepów ścięgnistych, czyli tzw. entezopatia lub zapalenie okołostawowe jest bolesną zmianą w miejscu przyczepu wiązadła do kości albo chrząstki. W wyniku drobnych i licznych urazów odrywają się pojedyncze włókna wiązadła od kości. Entezopatia może dotyczyć różnych ścięgien, np. pięty, rzepki kolana, ścięgna Achillesa, łokcia oraz mięśnia czworogłowego.

Objawy

Najważniejszym objawem choroby jest ból oraz obrzęki, które nasilają się przy ruchach kończyny. Ból może promieniować do innych okolic, może też dojść do osłabienia lub zaniku mięśni. Pojawia się trzeszczenie w okolicy ścięgna, ale też wyczuwalne jest pogrubienie ścięgna i mogą powstawać w nim guzki. Czasami dochodzi do przerwania ścięgna w miejscu, gdzie ma połączenie z kością.

 

Przyczyny

Choroba ta rozwija się w związku z przewlekłymi przeciążeniami i mikrourazami ścięgna w wyniku częstego ich napinania i ruchów. Czynniki, które mogą wpłynąć na rozwój entezopatii to, np. wady budowy kości i stawów, nadmierne napięcie mięśni i zaburzona biomechanika stawów.

 

Diagnostyka

Diagnoza entezopatii powinna obejmować wywiad, badanie kliniczne, a także badanie obrazowe i histopatologiczne. Podczas wywiadu lekarz ustala mechanizm powstawania bólu, jaki ma on charakter i ile trwa. Natomiast podczas badania klinicznego ogląda bolące miejsca. Do postawienia prawidłowej diagnozy ważne znaczenie mają badania obrazowe, np. RTG, MRI (magnetyczny rezonans jądrowy) i USG, a także badanie histopatologiczne.

 

Leczenie

W leczeniu zachowawczym bardzo ważne jest schładzanie bolesnego miejsca co jakiś czas zimnym okładem. Konieczne może okazać się unieruchomienie chorego stawu, czyli trzeba założyć ortezę, stabilizator albo elastyczną opaskę. Stosuje się też farmakoterapię, gdzie zażywa się leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Jeśli pojawi się silny ból, można zastosować iniekcję z glikokortykosteroidów. Zaleca się również stosowanie suplementów, które zawierają kwas hialuronowy oraz chondroitynę. Poza tym bardzo dobrze sprawdza się fizykoterapia. W przypadku, gdy leczenie zachowawcze i fizykoterapia nie działają, lekarz może skierować na operację.

 

Profilaktyka i badania

W celach profilaktycznych bardzo ważne jest dokładne leczenie urazów i zapaleń. Należy nosić na co dzień odpowiednie obuwie, jak i do uprawiania sportu. Można też chodzić na masaże i spożywać preparaty, które zawierają kwas hialuronowy oraz chondroitynę.

 

Bibliografia

Encyklopedia Zdrowia, t. 2, pod red. Witolda S. Gomułki i Wojciecha Rewerskiego, wyd. Naukowe PWN, Warszawa 2001, s. 1607 – 1608.
Medycyna Rodzinna, red. nauk. J. Bożydar Latkowski, Witold Lukas, Maciej Godycki – Ćwirko, wyd. PZWL, Warszawa 2017.

Przyznane oceny
0.0

0 wszystkich ocen
Zaloguj
Województwa
Miasta
Specjalizacje

Przedstawiono 1-3 z 3 znalezionych

Województwa
Miasta
Specjalizacje

Przedstawiono 1-2 z 2 znalezionych

Najnowsze aktualności ze świata medycyny