Mastopatia limfocytowa, zwana także mastopatią zwłóknieniową, mastopatią cukrzycową lub zwyrodnieniem włóknisto-torbielowatym, jest łagodnym stanem kliniczno-patologicznym, którego głównym rozpoznaniem różnicowym jest rak piersi, dotyka zarówno kobiet młodych, jak i w średnim wieku (34-47 lat).
Mastopatia jest łagodną, zależną od hormonów zmianą w gruczołowej tkance piersi. Objawy są przede wszystkim zauważalne przed miesiączką i w jej trakcie. Termin mastopatia obejmuje różne łagodne zmiany w gruczołach mlecznych, takie jak guzki, obrzęki lub torbiele. Choroba występuje w wyniku braku równowagi między hormonami estrogenem i progesteronem.
Mastopatia cukrzycowa może być rzadkim powikłaniem cukrzycy charakteryzującym się twardymi masami, które rozwijają się w piersi. Te łagodne zmiany są bezbolesne, składają się głównie z elementów zwłóknieniowych i zapalnych, mogą być błędnie rozpoznane jako rak piersi. Mastopatię cukrzycową najczęściej diagnozuje się u kobiet z długotrwałą cukrzycą typu 1, ale stan ten zgłaszano również u mężczyzn.
Zgłoszone przypadki sugerują etiologię autoimmunologiczną ze względu na związek z klinicznymi objawami cukrzycy insulinozależnej i jej powikłaniami, szczególnie retinopatią, a także innymi chorobami autoimmunologicznymi, takimi jak zespół Hashimoto.
Objawy
Mastopatia limfocytowa jest rzadką zmianą włóknisto-zapalną, która przebiega z obecnością łagodnych guzków piersi i może klinicznie i radiologicznie naśladować raka. Klinicznie zmiana ta może występować jako pojedyncza lub wielokrotna, jedno- lub dwustronna, synchroniczna lub asynchroniczna źle zdefiniowana, utwardzona masa.
W zależności od poziomu choroby objawy mastopatii mogą różnić się nasileniem.
Charakterystyczne objawy to:
- ciągnięcie i / lub uczucie ucisku w piersi na krótko przed miesiączką,
- wyczuwalne obrzęki, guzki lub torbiele,
- ból przy dotyku,
- obrzmienie piersi,
- dyskomfort, uczucie pełności piersi,
- czasem z sutków może sączyć się płyn.
W rzadkich przypadkach pacjent może cierpieć z powodu proliferacji mastopatii, która zawiera wzrost atypowych komórek gruczołu sutkowego. Proliferująca mastopatia musi być ściśle monitorowana, ponieważ ryzyko zachorowania na raka piersi jest wyższe.
Przyczyny
Patogeneza mastopatii limfocytowej wciąż wymaga wyjaśnienia i uważa się, że jest wieloczynnikowa. Istnieje związek z długoterminową cukrzycą typu I, nieodpowiednim leczeniem i licznymi powikłaniami. Sugeruje to, że przewlekła hiperglikemia bierze udział w rozwoju choroby.
Mastopatia cukrzycowa występuje głównie u pacjentów z cukrzycą typu 1, ale jej przyczyna jest w dużej mierze nieznana. Uważa się, że przyczyną mogą być procesy autoimmunologiczne. Badania donoszą, że u 13% kobiet przed menopauzą z cukrzycą typu 1 rozwija się mastopatia cukrzycowa. U pacjentów z rozpoznaną mastopatią cukrzycową prawdopodobnie wcześniej rozwiną się inne powikłania cukrzycowe. Mogą to być zaburzenia pracy nerek lub neuropatia, problemy ze wzrokiem, tarczycą i stawami.
Pacjenci z cukrzycą typu 2 z rozpoznaną mastopatią cukrzycową byli narażeni na egzogenną insulinę, co mogło przyczynić się do rozwoju choroby. Jednak podobnie jak w przypadku typu 1, chociaż mastopatia cukrzycowa została opisana u kobiet z cukrzycą typu 2, brakuje dowodów naukowych pozwalających zidentyfikować przyczynę.
Inne czynniki muszą być zaangażowane w patogenezę mastopatii limfocytowej, ponieważ jej obecność została opisana u pacjentów bez cukrzycy lub u tych, którzy nie otrzymywali insuliny. Mastopatia może występować w wyniku braku równowagi hormonalnej, między estrogenem i progesteronem. Ciało wytwarza zbyt dużo estrogenu, przy jednoczesym niedoborze progesteronu, to stymuluje tkankę łączną do rozwoju. Nadmierny rozrost tkanki łącznej stymuluje rozrost gruczołów sutkowych, prowadząc do obrzęku i reakcji zapalnych.
Diagnostyka
Wszelkie zmiany w piersi powinny zostać zbadane przez lekarza, aby nie przeoczyć ewentualnych objawów nowotworu piersi. Mastopatia jest diagnozowana na podstawie wywiadu medycznego pacjenta i przez badanie palpacyjne piersi, następnie przeprowadza się badanie USG. W przypadku niejasnych lub podejrzanych objawów wykonuje się mammografię.
Może zdarzyć się, że wyniki wstępnych badań obrazowych będą niejednoznaczne, ponieważ klinicznie zmiana ta może naśladować raka piersi. W wielu przypadkach obrazowanie rezonansem magnetycznym może definiować łagodność zmiany. Rezonans magnetyczny przewyższa mammografię i USG w różnicowaniu mastopatii limfocytowej od zmian złośliwych. Rodzaj wzmocnienia kontrastu może stanowić kryterium rozróżnienia mastopatii limfocytowej od zmian złośliwych. Często wykonywana jest również biopsja cienkoigłowa pod kontrolą USG, która może w większości przypadków zdefiniować diagnozę.
Moża również wykonać badania kontrolne stanu zdrowia i odporności organizmu, którego efektem będzie obszerny raport, powstający na bazie przeprowadzonych badań laboratoryjnych oraz informacji przekazanych przez Pacjentkę. Panel pozwala szybko, wygodnie i kompleksowo poznać stan swojego zdrowia. Co niezwykle istotne, może wskazać ewentualne zagrożenia i choroby na bardzo wczesnym etapie. Dzięki tym informacją można skonsultować się z lekarzem i niezwłocznie zacząć działać.
Leczenie
Po potwierdzeniu diagnozy masy zwykle pozostają niezakłócone. W przypadku młodszych kobiet zaleca się badania USG w regularnych odstępach czasu (zwykle raz w roku). W przypadku starszych pacjentów zaleca się coroczne badania kliniczne, mammograficzne i ultrasonograficzne. W miarę upływu czasu wielkość i liczba mas mastopatii może wzrosnąć, a wszystkie nowe zmiany należy zbadać za pomocą biopsji, aby upewnić się, że są to zmiany łagodne i niezłośliwe.
Grudki i torbiele w piersi można usunąć chirurgicznie, ale uważa się, że odrosną w ciągu pięciu lat i z czasem mogą się powiększać. Dlatego lekarze zalecają biopsję rdzeniową, która jest wykonywana pod kontrolą USG i usuwa centralną część guzków.
Nawroty mogą być częste - jeśli pacjent z rozpoznaną mastopatią cukrzycową znajduje nowe zmiany, powinien je sprawdzić u lekarza. Zmiany mastopiatyczne przeważnie pozostają niezłośliwe, ale w rzadkich przypadkach mogą zrakowieć.
Profilaktyka i badania
Mastopatia nie jest chorobą złośliwą. Jest uważana za stan samoograniczający się, który nie wymaga leczenia, chociaż choroba może nawracać.
Niezależnie od tego, wszyscy pacjenci z mastopatią powinni zostać poinformowani o możliwych powikłaniach tego stanu i powinni zostać nauczeni, jak regularnie wykonywać samodzielne badanie piersi. Każda nowa zmiana powinna zostać zbadana przez lekarza. Pacjenci z cukrzycą powinni skonsultować się z lekarzem, jeśli zauważą jakiekolwiek zmiany w liczbie lub wielkości guzków w piersi, ponieważ rak piersi występuje znacznie częściej niż mastopatia cukrzycowa.
Ponadto zaleca się regularne, coroczne wykonywanie kontrolnych badań USG i mammograficznych.
Bibliografia
Źródło zdjęcia: 123rf.com
Więcej komentarzy...