Zdwojenie przewodu pokarmowego

Zdwojenia przewodu pokarmowego to rzadkie wrodzone wady rozwojowe, które mogą się znacznie różnić rozmiarem, lokalizacją i objawami. Częstość duplikacji przewodu pokarmowego wynosi około 1 na 4500 żywych urodzeń i występuje u 0,2% dzieci.

Zdwojenie przewodu pokarmowego może występować na całej długości układu żołądkowo-jelitowego, w postaci torbieli duplikacji jelita cienkiego, torbieli duplikacji jelita cienkiego i torbieli duplikacji jelita grubego. Choroba może wystąpić w każdym wieku, ale w 80% przypadków objawia się w ciągu pierwszych dwóch lat, a większość w ciągu pierwszych trzech miesięcy życia, z diagnozą przedporodową dokonaną w znacznej liczbie przypadków.

Zdwojenia żołądkowo-jelitowe są wynikiem jednej lub więcej wrodzonych anomalii o niepewnej etiologii. Są to na ogół masy woreczkowe lub rurkowe z obecnością ścisłego połączenia z przewodem pokarmowym, warstwą mięśnia gładkiego w ścianie i wyściółką nabłonkową przypominającą część przewodu żołądkowo-jelitowego. Cysty zostają włączone do ściany jelita i dzielą wspólny dopływ krwi z jelitem rodzicielskim.

 

Objawy

Objawy często są związane z lokalizacją duplikacji, zmiany w jamie ustnej i przełyku mogą powodować trudności w oddychaniu, natomiast zmiany w dolnej części przewodu pokarmowego mogą powodować nudności, wymioty, krwawienie, perforację lub niedrożność.
Pacjenci ze zdwojeniem żołądka mogą być bezobjawowi, ale mogą również rozwinąć się u nich objawy takie jak rozlany ból brzucha, ból w nadbrzuszu, wymioty, utrata masy ciała, niedrożność ujścia żołądka, owrzodzona masa antralna.

U pacjentów z duplikacją w odcinku proksykalnym przewodu pokarmowego mogą wystąpić dysfagia, ból w klatce piersiowej, kaszel, duszność lub ból brzucha. W przypadku dużych torbieli z szybkim wzrostem mogą wystąpić bóle retrosternalne, krwioplucie i infekcja.

Nawracający ból brzucha jest jednak najczęściej występującym objawem i zwykle jest przypisywany wysokiemu ciśnieniu wewnątrz powielonych torbieli z powodu kumulacji wydzielin. Jednak najpoważniejsze powikłania powstają, jeśli torbiel ulokowana jest wewnątrz błony śluzowej żołądka, co prowadzi do stanu zapalnego, krwawienia, owrzodzeń, a nawet perforacji.

 

Przyczyny

Etiologia zdwojeń przewodu pokarmowego jest wciąż nieznana, zaproponowano kilka teorii wyjaśniających ich patofizjologię, ale żadna pojedyncza hipoteza nie uzasadnia wszystkich duplikacji, lokalizacji i powiązanych anomalii. Natomiast wszystkie istniejące teorie upatrują źródeł tego zaburzenia w procesie embriogenezy, uważa się, że owe anomalie występują między 4 a 8 tygodniem rozwoju embrionalnego.

Jedna z teorii sugeruje, że zdwojenia żołądkowo-jelitowe powstają w wyniku wewnątrzmacicznego wypadku naczyniowego podczas wczesnego rozwoju płodu i mogą być ważnym wyjaśnieniem izolowanego powielania. Jednak istnienie różnych teorii prowadzi do przekonania, że ​​pochodzenie tego zaburzenia może być wieloczynnikowe.

 

Diagnostyka

Diagnostyka obejmuje USG prenatalne, które pozwala na rozpoznanie zaburzenia jeszcze przed przyjściem dziecka na świat.

Badaniem pierwszego wyboru jest usg jamy brzusznej, a następnie rezonans magnetyczny z kontrastem oraz tomografia komputerowa, które są pomocne w określaniu anatomicznych granic duplikacji

Ostateczne rozpoznanie stawia się po przeprowadzeniu endoskopowego badania ultrasonograficznego, które jest szeroko stosowane jako metoda oceny i diagnozy zdwojenia przewodu pokarmowego. Jest to narzędzie diagnostyczne z wyboru do badania torbieli duplikacji, ponieważ umożliwia rozróżnienie zmian litych od torbielowatych.

 

Leczenie

Leczenie polega najczęściej na resekcji przeprowadzanej laparoskopowo, z zachowaniem ostrożności w celu ochrony wspólnego ukrwienia rodzimych struktur. Czasami wymagana jest częściowa resekcja z wycięciem błony śluzowej w celu zachowania błony śluzowej jelit. Tam, gdzie to możliwe, celem interwencji powinna być całkowita resekcja, ponieważ częściowe wycięcie torbieli wiąże się z wysokim ryzykiem nawrotu.

Optymalny czas przeprowadzenia resekcji u dzieci z diagnozą przedporodową nie jest określony. Dzieci po urodzeniu poddaje się natychmiastowym badaniom, a następnie zabieg resekcji przeprowadzany jest nawet w ciągu pierwszych 6 miesięcy życia.

Obecnie najczęściej stosowany jest zabieg minimalnie inwazyjny, a większość torbieli można skutecznie wyciąć, zarówno torakoskopowo, jak i laparoskopowo.

 

Profilaktyka i badania

Wczesne odkrycie zdwojenia przewodu pokarmowego pozwala uniknąć niepotrzebnego cierpienia oraz zmniejsza ryzyko powikłań. Szybko przeprowadzony zabieg pozwala uniknąć zachorowań i kompikacji pooperacyjnych oraz wiąże się z krótszym czasem pobytu w szpitalu.

 

Bibliografia

Insights into imaging

J Neonatal Surgery

Radiographics

Endoscopic Ultrasound

Grafika: 123rf.com

Grafiki

Przyznane oceny
0.0

0 wszystkich ocen
Zaloguj
Województwa
Miasta
Specjalizacje
Województwa
Miasta
Specjalizacje

Przedstawiono 1-1 z 1 znalezionych

Najnowsze aktualności ze świata medycyny