7 kroków, by spełnić noworoczne postanowienia

 

Razem z nadejściem Nowego Roku masz bardzo ambitne plany? Chcesz zmienić pracę, schudnąć lub rzucić palenie? Czy te postanowienia nie brzmią znajomo? Być może to samo planowałeś w minionym roku, ale pewne warunki nie pozwoliły na realizację celów? Dużo aktywności takich jak podróżowanie czy znaczne wydatki pokrzyżowała epidemia koronawirusa. Na szczęście pojawiły się szczepionki, dużo osób już przechorowało wirusa i można spojrzeć na Nowy Rok 2021 nieco przychylniejszym okiem niż na ubiegłe miesiące. Nawet jeśli nie udało Ci się zrealizować wielu postanowień, to rozpoczęcie nowego roku jest dobrym momentem na ponowną mobilizację. Tworzenie nowych nawyków wymaga jednak czasu i energii. Nowe zachowanie nie stanie się automatyczne z dnia na dzień, ale może szybko przynieść pierwsze pozytywne skutki. Wypróbuj siedem poniższych wskazówek, które pomogą wprowadzić trwałą zmianę w życiu.

 

1. Stawiaj sobie duże wyzwania. Chcesz wziąć udział w maratonie lub triathlonie? Zrzucić 20 kilogramów, aby zmieścić się w ubraniach, które kiedyś nosiłeś? Z wytrwałością, zachętami i dodatkowym wsparciem możesz to zrobić. Ambitny cel często inspiruje innych wokół. Wielu zaczyna Cię dopingować. Niektórzy mogą pomóc w praktyczny sposób, na przykład szkoląc się z Tobą lub podejmując się zadań, które zwykle wykonujesz, abyś miał więcej czasu na realizację swojego celu.

2. Rozbij elementy planu na mniejsze kroki. Małe, ale systematyczne kroki prowadzą do ostatecznego celu. Szukaj w swoich planach „kamieni milowych” - dotarcie do nich może wzmocnić Twoją pewność siebie, aby sprostać trudniejszym zadaniom i odnieść sukces w ich wykonaniu. Nie lekceważ także z pozoru łatwych wyzwań. Zaczynaj każdy plan od „to do list”, wtedy masz gwarancję, że Twój pomysł będzie poukładany i że wykonałeś już pierwszy krok ku zmianie. To nie żart - badania programów lojalnościowych, których celem jest motywowanie konsumentów, wykazało, że dawanie ludziom darmowych bonusów na karcie dla osób, które i tak często kupującą, zachęciło je do kolejnych zakupów. Podziel więc trudne zadania na mniejsze elementy i ciesz się szybkim wykonaniem prostych zadań.

3. Zrozum, dlaczego powinieneś dokonywać zmian. Dopóki nie zrozumiesz, dlaczego trzymasz się dotychczasowych nawyków i rutyny, może być trudno zebrać wystarczającą ilość energii i chęci, by zmobilizować się do zmian. Szkodliwe zachowania, takie jak przejadanie się, niosą ze sobą przyjemności, ale także koszty i długofalowe straty. Dlatego rozważając zmianę, poświęć trochę czasu na przemyślenie jej korzyści. Zwiększasz swoje szanse na sukces, gdy równowaga plusów i minusów jest wystarczająca, aby przyjęcie nowego zachowania było bardziej atrakcyjne niż zachowanie dawnych przyzwyczajeń. Jeśli lubisz robić sobie przerwę podczas palenia, zrób sobie przerwę i ciesz się nią, ale znajdź zdrowsze sposoby na jej spędzenie.

4. Zaangażuj się. Bądź odpowiedzialny, składając pisemną lub ustną obietnicę ludziom, których nie chcesz zawieść. To zachęci Cię do przedzierania się przez trudne punkty. Możesz złożyć obietnicę swojemu partnerowi lub dziecku, nauczycielowi, lekarzowi, szefowi lub przyjaciołom i samemu sobie. Oczekujesz więcej wsparcia? Opublikuj swoją obietnicę na Facebooku, wyślij ją na Twitterze do swoich obserwujących lub odszukaj w Internecie osoby z podobnymi celami.

5. Nagradzaj się. Nie czekaj z pochwałami i satysfakcją z samego siebie, aż nie wykonasz ostatniego etapu swojego planu. Zmiany w życiu są zwykle stopniowe. Zachęcaj się do tego, świętując nawet niewielkie sukcesy, po kolei odhaczając małe i duże kroki na drodze do celu. Pozwól sobie na małe przyjemności - relaksującą kąpiel, zjedzenie batonika, drobny zakup. Poproś także rodzinę i przyjaciół o wsparcie.

6. Wyciągaj wnioski z przeszłości. Za każdym razem, gdy nie uda ci się dokonać zmiany, potraktuj ją jako życiową lekcję. Kiedy napotkasz na przeszkodę, pomyśl przez chwilę, co zadziałało, a co nie. Może podjąłeś zbyt duże wyzwanie? Jeśli tak, powróć do mniej ambitnego wyzwania lub podziel je na mniejsze kroki. Jeśli wykonanie kolejnych 30. minut ćwiczeń wydaje się niemożliwe, to staraj się wykonać trzy 10-minutowe spacery lub podziel serię ćwiczeń na mniejsze partie.

7. Podziękuj sobie za to, co robisz. Zapomnij o perfekcji. Skup się zarówno na celu jak i czasie, który wykorzystałeś aby go zrealizować. Dzięki ćwiczeniom, czy innym podejmowanym aktywnościom i tak odniesiesz korzyść, nawet wtedy, gdy będziesz robić mniej, niż sobie pierwotnie założyłeś. Każda aktywność jest lepsza niż żadna. Jeśli Twoim celem jest codzienny 30-minutowy trening, a w rezultacie ćwiczysz tylko 10 minut, to wystarczy, jutro może być tylko lepiej.

Mając na uwadze wszystkie wskazówki, dobrze przemyślany plan i odpowiednią motywację, spełnienie noworocznych postanowień nie będzie już mrzonką. Jeśli nie uda Ci się wystartować od nowego roku, to znajdź inny dzień – każdy moment jest dobry na wdrożenie pozytywnych zmian.

 

 

Bibliografia:

Health Harvard

Źródło zdjęcia: pixabay.com

Grafiki

Przyznane oceny
0.0

0 wszystkich ocen
Zaloguj