AI w lepszy sposób wykrywa raka prostaty na MRI niż radiolodzy

 

Sztuczna inteligencja (AI) częściej wykrywa raka prostaty i rzadziej daje fałszywe alarmy niż radiolodzy. To wynik dużego badania, w którym międzynarodowy zespół transparentnie ocenił i porównał AI z ocenami radiologów oraz wynikami klinicznymi.

Przełomowe badanie


AI wykrywa raka prostaty częściej niż radiolodzy, a dodatkowo rzadziej generuje fałszywe alarmy - wynika z międzynarodowego badania przeprowadzonego pod kierownictwem Radboud University Medical Center i opublikowanego w The Lancet Oncology. To pierwsze tak duże badanie, w którym zespół międzynarodowy transparentnie porównał AI z ocenami radiologów oraz wynikami klinicznymi.


Wyzwania dla radiologów


Radiolodzy stają przed coraz większym obciążeniem, ponieważ mężczyźni z wyższym ryzykiem raka prostaty rutynowo otrzymują MRI prostaty.


Diagnozowanie raka prostaty za pomocą MRI wymaga znacznej wiedzy specjalistycznej, a doświadczonych radiologów jest niewystarczająco.


AI może pomóc w rozwiązaniu tych wyzwań.


Międzynarodowe badanie PI-CAI


Ekspert AI Henkjan Huisman i radiolog Maarten de Rooij, liderzy projektu PI-CAI, zorganizowali wielkie zawody między zespołami AI a radiologami z udziałem międzynarodowego zespołu.


Wspólnie z innymi ośrodkami w Holandii i Norwegii dostarczyli ponad 10 000 skanów MRI. Transparentnie ustalili, czy rak prostaty był obecny u każdego pacjenta. Pozwolili różnym grupom na całym świecie na opracowanie AI do analizy tych obrazów.


Precyzyjna diagnoza


Społeczność PI-CAI zgromadziła ponad 200 zespołów AI i 62 radiologów z dwudziestu krajów.


Porównali wyniki AI i radiologów nie tylko między sobą, ale również z zastosowaniem standardu złotego, monitorując wyniki mężczyzn, od których pochodziły skany. Średnio mężczyźni byli obserwowani przez pięć lat.


Implikacje dla przyszłości


To pierwsze międzynarodowe badanie dotyczące AI w diagnostyce prostaty pokazuje, że AI wykrywa prawie o 7% więcej istotnych przypadków raka prostaty niż grupa radiologów. Dodatkowo AI identyfikuje podejrzane obszary, później okazujące się nie będące rakiem, o 50% rzadziej.


To oznacza, że liczba biopsji może być zmniejszona o połowę dzięki zastosowaniu AI. Jeśli te wyniki zostaną potwierdzone w kolejnych badaniach, mogą one znacząco pomóc radiologom i pacjentom w przyszłości.


System jakości


Huisman zauważa, że społeczeństwo ma małe zaufanie do AI. "To dlatego, że producenci czasami tworzą AI, które nie jest wystarczająco dobre" - tłumaczy. Pracuje nad dwoma rzeczami. Po pierwsze, nad publicznym i transparentnym testem, który sprawiedliwie oceni AI. Po drugie, nad systemem zarządzania jakością, podobnym do tego, które istnieje w branży lotniczej. "Jeśli samoloty prawie się zderzają, komitet bezpieczeństwa analizuje, jak można poprawić system, aby w przyszłości tego uniknąć. Chcę to samo dla AI. Chcę badać i rozwijać system, który uczy się z każdego błędu, aby AI było monitorowane i mogło ciągle się poprawiać. W ten sposób możemy budować zaufanie do AI w opiece zdrowotnej. Optymalna, zarządzana AI może pomóc uczynić opiekę zdrowotną lepszą i bardziej efektywną."

 

Źródło: ScienceDaily

Grafiki

Przyznane oceny
0.0

0 wszystkich ocen
Zaloguj