Coraz więcej dowodów na szkodliwość telefonów komórkowych

Od wielu lat toczą się dyskusje o potencjalnym rakotwórczym oddziaływaniu telefonów komórkowych. Dotychczas naukowcy uważali, że komórki nie zwiększają zachorowalności na nowotwory, gdyż emitowane przez nie fale o częstotliwości radiowej - rodzaj promieniowania niejonizującego - nie uszkadzają DNA. Najnowsze badania na myszach i szczurach sugerują jednak, że to nie do końca prawda - u gryzoni narażonych na fale radiowe przez pierwsze dwa lata życia częściej stwierdzano rzadkie nowotwory mózgu i serca, a zapadalność była wprost proporcjonalna do dawki promieniowania.

Być może te argumenty przekonały włoski sąd do orzeczenia na korzyść Roberto Romeo, wieloletniego pracownika telefonii komórkowej, który uznał, że to konieczność spędzania trzech godzin dziennie przez piętnaście lat przy służbowym telefonie komórkowym doprowadziła u niego do rozwoju guza mózgu. Nowotwór wprawdzie okazał się niezłośliwy, ale spowodował trwałą jednostronną utratę słuchu. Za powstały uszczerbek na zdrowiu Romeo będzie otrzymywać 6000-7000 euro rocznie od włoskiego odpowiednika ZUS, a lokalna agencja ochrony konsumentów już szykuje pozew zbiorowy mający zmusić producentów komórek do zamieszczenia na opakowaniach ostrzeżeń o możliwych negatywnych skutkach używania telefonów.

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków zaleca używanie zestawów słuchawkowych, by zmniejszyć narażenie na promieniowanie, ale jednocześnie zwraca uwagę, że wzrost ryzyka nowotworów to niejedyne zagrożenie płynące ze zbyt częstego używania telefonów. Niebieskie światło emitowane przez ich ekrany zmniejsza produkcję melatoniny - substancji zapewniającej zdrowy, regenerujący sen. Nadmierne przywiązanie do smartfona - a brytyjskie media donoszą, że 81% użytkowników tych urządzeń nie wyłącza ich nawet podczas snu i poświęca im więcej czasu niż porannej toalecie czy jedzeniu śniadania - może więc powodować obniżenie jakości snu, a tym samym sprzyjać nadciśnieniu, chorobom serca, depresji, zaburzeniom lękowym oraz obniżeniu koncentracji i odporności.

Wygląda więc na to, że również w przypadku telefonów komórkowych sprawdza się powiedzenie:

"Co za dużo, to niezdrowo". 

 

Źródło: Medicine.News 

Grafika: Roberto Piras

Grafiki

Przyznane oceny
0.0

0 wszystkich ocen
Zaloguj