Podczas ciemnych jesiennych i zimowych miesięcy, kiedy dni stają się krótsze, wiele osób doświadcza sezonowych zaburzeń afektywnych (SAD, depresja sezonowa), szczególnie tych mieszkających w krajach położonych dalej od równika. Zaburzenia te opierają się na powtarzających się wzorcach sezonowych, wpływających na uczucia i zachowanie. Eksperci twierdzą, że SAD może być w tym roku szczególnym wyzwaniem dla osób, które wciąż doświadczają utrzymujących się psychologicznych skutków pandemii COVID-19. 3 lekarzy specjalistów opowiada o szczegółach dotyczących SAD.
Objawy sezonowego zaburzenia afektywnego
Dr Desan: „Sezonowa choroba afektywna zaczyna się jesienią, pogłębia się przez zimę i poprawia na wiosnę. Zdarza się to przez większość lat jako powtarzający się wzorzec u danej osoby”.
Dr Rosenthal: „Na początku wygląda to po prostu jak depresja, która może obejmować utratę zainteresowania aktywnością, zmniejszenie energii i poczucie beznadziejności”.
Dr Mendez: „Niektóre typowe objawy obejmują uczucie zmęczenia i smutku przez większość dnia oraz utrzymują się przez okres dwóch lub więcej tygodni. Występuje także niski poziom energii i odkładanie wykonywania niezbędnych zadań lub obowiązków, zwiększony apetyt i możliwy przyrost masy ciała, skłonność do izolacji i unikania kontaktów towarzyskich oraz niekontrolowane zasypianie”.
Dr Desan: „Z technicznego punktu widzenia, aby postawić diagnozę sezonowego zaburzenia afektywnego, trzeba spełnić kryteria depresji ciężkiej zdefiniowane przez psychiatrów w USA. Istnieje nieco większa grupa ludzi, którzy zauważają, że ich nastrój, energia, sen lub apetyt zmieniają się w zimie na tyle, że szukają pomocy i mogą nie spełniać kryteriów poważnej depresji. Nazywamy to „subsyndromalnym sezonowym zaburzeniem afektywnym”
Co powoduje SAD lub depresję sezonową?
Dr Mendez: „Badania wskazują, że sezonowy afektywny niski nastrój może być spowodowany reakcją niektórych osób na skrócenie czasu dziennego. Rzadziej, choć nie jest to niemożliwe, sezonowe wzorce depresji afektywnej występują latem”.
Dr Rosenthal: „Nasłonecznienie to ilość światła słonecznego, jakiej doświadczamy w miejscu ich położenia na powierzchni ziemi. Tempo zmian nasłonecznienia powoduje zmiany SAD. To jest bardziej skomplikowane niż się wydaje. Miasta na tej samej szerokości geograficznej mogą mieć bardzo różne tempo zmian nasłonecznienia ze względu na klimat, więc pojawienie się i ustąpienie objawów zależy w dużym stopniu od tego, gdzie się mieszka”.
Dr Desan: „Wiemy, że u wielu gatunków ssaków, gdy wystawisz ich organizm na wszelkiego rodzaju zimowe światło, zaczynają doświadczać zachowań typu zimowego. Mimo że żyjemy czesto w otoczeniu sztucznych źródeł światła to większość ludzkich mózgów zdaje się być świadoma długości cyklu światło-ciemność i wiemy, że chemia w ludzkich mózgach zmienia się na podstawie różnego rodzaju badań w ciągu roku.”
Jeśli jesteś lekarzem psychiatrą, to pracę dla siebie znajdziesz na Jooble!
Pandemia SAD i COVID-19
Dr Rosenthal: „Odnotowano gwałtowny wzrost lęku i depresji z powodu COVID. Kiedy dojdą do tego podstawy stanu SAD, te dwa efekty wzmacniają się nawzajem.”
Dr Mendez: „Osoby, u których zdiagnozowano problemy ze zdrowiem psychicznym, zwłaszcza zaburzenie dwubiegunowe lub depresyjne, są bardziej narażone na sezonowe zaburzenia afektywne”.
Dr Desan: „We wszystkich naszych klinikach zdrowia psychicznego obserwujemy wzrost stresu i liczby wizyt w związku z pandemią koronawirusa”.
Jak zapobiegać SAD lub radzić sobie z objawami?
Dr Desan: „Ekspozycja na jasne światło z samego rana ma bardzo dobry wpływ na samopoczucie, co jest potwierdzone w wielu badaniach naukowych, ponieważ czas wschodu słońca jest najważniejszym sygnałem dobowym u wielu gatunków. Jeśli oszukasz mózg, myśląc, że wczesnym rankiem jest jasny dzień, zamiast myśleć, że jest zima, mózg pomyśli, że jest lato”.
Dr Rosenthal: „Od 15 sierpnia do 15 stycznia używaj dodatkowych źródeł delikatnego światła, w tym lamp i świec przez 30 minut dziennie.”
Dr Rosenthal przedstawił również kilka pomysłów na walką z jesiennym spadkiem dobrego samopoczucia:
- Kiedy czujesz się przygnębiony przeznacz część czasu na aktywności, które mogą poprawić nastrój.
- Spędź czas grając lub rozmawiając ze swoimi futrzanymi przyjaciółmi. Jeśli nie masz zwierzaka, rozważ wizytę lub wolontariat w lokalnym schronisku dla zwierząt lub po prostu przytul się przez kilka chwil z pluszem lub futrzanym kocem.
- Twórz specjalne wspomnienia, praktyki, tradycje i rytuały. Dr Rosenthal powiedział, że pomaga to wyjść z melancholii i zapewnia możliwość interakcji, którą w przeciwnym razie mógłbyś zlekceważyć lub uniknąć.
- Zaakceptuj wprowadzanie prostych zmian w życiu. Na przykład zmień meble w domu. Ta strategia aktywuje kreatywność oraz zwiększa szanse na większe poczucie celu i wartości w życiu poprzez drobne zmiany.
- Ćwicz skupienie i nie zaniedbuj czynności, które zazwyczaj przynoszą Ci radość, takich jak dbanie o ogród, ćwiczenia, jazda na rowerze, wędrówki piesze.
- Noś swój ulubiony strój i dbaj o siebie nawet jeśli nie masz zamiaru wychodzić z domu. Dr Rosenthal powiedział, że ten prosty akt może podnieść na duchu i zwiększyć poczucie własnej wartości.
Bibliografia:
Źródło grafiki: pixabay.com
Więcej komentarzy...