Czy lampy UV używane w salonach kosmetycznych mogą powodować raka skóry?

 

Manicure hybrydowy to obecnie jedna z podstawowych usług salonów piękności. „Hybrydy” jak popularnie nazywa się tego rodzaju manicure jest doceniany ze względu na swoją trwałość – pomalowane paznokcie mogą wyglądać dobrze dzięki hybrydzie nawet przez 3-4 tygodnie! Wiele salonów, jak i samodzielnych manicurzystek wyspecjalizowały się w tego rodzaju stylizacji, bo zapotrzebowanie klientek na wykonywanie trwałego malowania urosło w ostatnim czasie lawinowo. Manicure hybrydowy i żelowy wykonywane są na specjalne okazje, ale także na co dzień. Dzięki nim można praktycznie zapomnieć o samodzielnym malowaniu paznokci. Paleta barw dostępnych lakierów, jak i możliwości dodatkowych ozdób są praktycznie nieograniczone, stąd też wzięła się popularność tego zabiegu. Czy jednak proces utwardzania lakieru na płytce paznokcia za pomocą lamp UV jest w pełni bezpieczny?

 

Wszyscy znamy niebezpieczeństwa związane z solarium i wiemy, jak może one zwiększyć ryzyko raka skóry. Być może zastanawiasz się, czy równie nierozsądne jest umieszczanie idealnie wypolerowanych paznokci pod lampą ultrafioletową w salonie paznokci? Kiedy robisz manicure, te specjalne lampy pomagają utrwalić manicure hybrydowy i lakier na sucho. Emitują promienie ultrafioletowe, które w dużych dawkach mogą powodować raka skóry i przedwczesne starzenie się skóry, bo promienie ultrafioletowe wnikają głęboko w skórę, niszczą kolagen, podstawowy budulec naszej skóry, oraz elastynę, dzięki której wyglądamy młodziej. Ale jest też i dobra wiadomość dla bywalców salonów - badania wykazały, że związek między lampami do salonów paznokci a rakiem nie jest tak silny jak mogłoby się wydawać.

 

Natężenie lamp UV

 

Naukowcy z Georgia Regents University w Augusta, GA przetestowali 17 różnych lamp z 16 salonów. W salonach stosowano szeroką gamę żarówek, które emitowały bardzo różne ilości światła ultrafioletowego. Żarówki miały różne moce wyjściowe i emitowały różne ilości promieniowania. Wyniki pokazały, że lampy ultrafioletowe o większej mocy emitowały więcej promieniowania ultrafioletowego. Klienci salonów, w których robi się manicure są zazwyczaj narażeni na krótkotrwałe działanie lamp ultrafioletowych – działają one jednak wystarczająco długo, aby wysuszyć mokry lakier do paznokci. Badanie wykazało, że aby doszło do uszkodzenia skóry, potrzebne byłyby liczne wizyty. Naukowcy doszli więc do wniosku, że ryzyko zachorowania na raka skóry spowodowanego manicure jest na szczęście niewielkie. Dermatolog Melissa Piliang, MD, mówi, że zagrożenie chorobą zdecydowanie sprowadza się to do częstotliwości wykonywania zabiegu. „Jeśli jesteś osobą, która raz w tygodniu idzie zrobić sobie paznokcie i wkładasz ręce pod lampy na 10 minut, to jest to powód do zmartwienia” – mówi. Dr Pilianga. Dodaje, także, że jeśli korzysta się z tego rodzaju usług kilka razy w roku to nie ma powodów do obaw.

 

Zachowaj środki ostrożności

 

Naukowcy zalecają klientom salonów paznokci stosowanie kremów przeciwsłonecznych lub noszenie rękawic ochronnych, aby zmniejszyć ryzyko raka skóry i przedwczesnego starzenia się. „Dobry moment na nałożenie kremu z filtrem może być tuż przed nałożeniem lakieru przez manikiurzystkę” - mówi dr Piliang. „Jeśli nałożysz krem ​​​​przeciwsłoneczny, gdy idziesz do salonu, wszystko zejdzie, gdy zrobią manicure i umyją ręce” – mówi dr Piliang. „Ale weź trochę ze sobą i poproś swoją manikiurzystkę, aby nałożyła ci krem ​​​​przeciwsłoneczny na koniec manicure. Wtedy bylibyście chronieni pod światłem”. Chociaż powyższe badanie zostało przeprowadzone w 2014 r., ostatnie odkrycia wykazały, że ryzyko zachorowania na raka skóry z lamp ultrafioletowych do paznokci jest nadal dość niskie. Przegląd literatury z 2020 roku dotyczący zachorowalności na raka skóry dłoni i paznokci młodych dorosłych (osób poniżej 40 roku życia) wykazał, że „ryzyko rakotwórcze związane z manicure przy użyciu lamp UV jest niewielkie lub żadne”. I znowu autorzy tego badania wspomnieli o stosowaniu kremu przeciwsłonecznego jako środka ostrożności o szerokim spektrum działania przed manicure żelowym.

 

 


Bibliografia:

Health Clevland Clinic

Źródło grafiki: pixabay.com

Grafiki

Przyznane oceny
0.0

0 wszystkich ocen
Zaloguj