Lato to czas wakacyjnych wyjazdów, wyjść z przyjaciółmi i aktywności na świeżym powietrzu. Promienie słoneczne docierają do nas coraz częściej i intensywniej, co u jednych wywołuje radość i zadowolenie, a dla innych nielubiących upałów jest sporym utrudnieniem. Bez względu na to czy lubimy słońce czy nie, to bez wątpienia trzeba się przed nim chronić. Podstawową kwestią jest ochrona skóry przed promieniowaniem za pomocą SPF, unikanie słońca w najbardziej newralgicznych godzinach, a także częste przebywanie w cieniu. Nie można zapominać przy tym o wzroku, który tak samo jak skóra jest wrażliwy na niebezpieczne promieniowanie UV. Jak więc skutecznie chronić wzrok przed słońcem?
Światło i ciepło słońca powstają z powodu promieniowania ultrafioletowego lub UV, które emituje słońce. Promieniowanie UV można podzielić na kategorie UVA i UVB. Słońce nie jest jedynym naturalnym źródłem promieniowania UV, jakie można spotkać. Łóżka opalające i inne sztuczne źródła promieniowania UV również emitują ten rodzaj potencjalnie szkodliwego promieniowania i mogą mieć wpływ na ogólny stan zdrowia i dobre samopoczucie. Promieniowanie UV może poparzyć powierzchnię skóry i wywołać reakcję, którą powszechnie nazywamy oparzeniem słonecznym. Promieniowanie UV może również negatywnie wpływać na oczy na kilka sposobów.
Jeśli oczy są narażone na zbyt duże promieniowanie UV powstaje większe ryzyko chorób, w tym:
- oparzenia słonecznego rogówki, zwanego również zapaleniem rogówki lub „ślepotą śnieżną”,
- raka skóry na powiekach i wokół oczu,
- raka spojówki,
- zaćmy i związanej z nią postępującą utratą wzroku,
- zwyrodnienia plamki żółtej, nawet do stanu obejmującego uszkodzenie centralnego obszaru siatkówki przez promieniowanie UV.
- słońce może także wywołać oznaki przedwczesnego starzenia się skóry wokół oczu tzw. kurzych łapek, worków pod oczami itp.
Skutecznie chroń swoje oczy
Nie musisz unikać wychodzenia na zewnątrz, aby chronić oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV, bo korzystanie ze słońca w umiarkowanych ilościach np. podczas ćwiczenia na zewnątrz jest korzystne. Za pomocą odpowiednich okularów przeciwsłonecznych, a także zmian w świadomości, możesz powstrzymać swoje oczy przed negatywnymi skutkami promieniowania.
Oto zasady jakie warto stosować.
- Zawsze używaj wysokiej jakości okularów przeciwsłonecznych, które w pełni chronią Cię przed wszystkimi rodzajami światła UV i pochłaniają co najmniej 99% do 100% zarówno promieni UVA, jak i UVB.
- Osłoń oczy i głowę kapeluszem lub np. parasolem przeciwsłonecznym, zachowując przy tym dziesięciocentymetrowy obszar cienia wokół twarzy.
- Zwróć uwagę na to, ile czasu spędzasz w bezpośrednim świetle.
- Unikaj bezpośredniego patrzenia na słońce i inne źródła światła.
- Bądź świadomy, że czynniki takie jak zachmurzenie, wysokość słońca i pora dnia mają bardzo duży wpływ na poziom promieniowania UV.
Zawsze, gdy przebywasz na zewnątrz, powinieneś chronić się kremem przeciwsłonecznym o SPF 30 lub wyższym, aby zmniejszyć ryzyko poparzeń i raka skóry. Beztłuszczowe i inne specjalne preparaty do skóry wrażliwej o takiej samej wartości skutecznie zabezpieczą delikatną okolicę twarzy i oczu.
Światło słoneczne a zdrowie
Zdrowa ekspozycja na światło słoneczne może mieć pozytywne skutki, o ile chronisz oczy przed uszkodzeniem przez promieniowanie UV. Każdy człowiek potrzebuje odrobiny naturalnego światła każdego dnia, chociażby po to, aby dobrze spać. Dzieje się tak, ponieważ światłoczułe komórki w naszych oczach odgrywają ważną rolę w naturalnych cyklach czuwania i snu naszego organizmu. Jest to szczególnie ważne, gdy się starzejemy i stajemy bardziej podatni na bezsenność. Spędzanie czasu na świeżym powietrzu w świetle dziennym może również pomóc w zapobieganiu krótkowzroczności u dzieci. Warto zaprosić swoje dzieci do zabawy w słoneczne dni, aby zmniejszyć ryzyko krótkowzroczności i nauczyć je dobrych nawykóww kwestii ochrony oczu, które zaprocentują na całe życie. Pamiętajcie tylko o czapkach i okularach przeciwsłonecznych!
Bibliografia:
Źródło zdjęcia: pixabay.com
Więcej komentarzy...