Promieniowanie UV niestety przyczynia się do powstawania większości nowotworów skóry. W głównej mierze pochodzi ono ze słońca, ale czasem jego źródła mogą być sztuczne, jak ma to miejsce w przypadku łóżek do opalania i lamp słonecznych. Osoby, które są często narażone na promienie UV, są również bardziej podatne na powstanie raka skóry, stąd konieczność ochrony przed wpływem promieniowania słonecznego zarówno dzieci, jak i dorosłych. Głównymi rodzajami promieni UV, które mogą wpływać na skórę, są promienie UVA i promienie UVB. Promienie UVB mają większy ładunek energii i są tym samym częstszą przyczyną przynajmniej niektórych nowotworów skóry, ale zarówno promienie UVA, jak i UVB mogą nieodwracalnie uszkadzać skórę.
Siła promieni słonecznych UV docierających do ziemi zależy od wielu czynników, takich jak:
- pora dnia - promienie UV są najsilniejsze w środku dnia, między godziną 10.00 a 16.00,
- pora roku - promienie UV są silniejsze w miesiącach wiosennych i letnich,
- odległość od równika (szerokość geograficzna) - ekspozycja na promieniowanie UV zmniejsza się wraz z oddalaniem się od równika.
- wysokość n. p .m. - więcej promieni UV dociera do ziemi na wyższych wysokościach,
- zachmurzenie - warto wiedzieć, że promienie UV mogą przedostać się na ziemię, nawet w pochmurny dzień,
- odbicie od powierzchni - promienie UV mogą odbijać się od powierzchni, takich jak woda, piasek, śnieg lub chodnik, prowadząc do zwiększenia ekspozycji na promieniowanie UV.
Amerykańska Narodowa Służba Pogodowa i Agencja Ochrony Środowiska (EPA) opracowały Indeks UV, który daje wyobrażenie o tym, jak silne jest światło UV. Wyższa liczba oznacza większe ryzyko narażenia na promienie UV i większą szansę na oparzenia słoneczne oraz uszkodzenia skóry, które mogą ostatecznie prowadzić do raka skóry. Indeks UV jest częścią wielu prognoz pogody w całym kraju, szczególnie w słoneczne, letnie dni.
Chroń się przed słońcem
Niektóre osoby myślą o ochronie przeciwsłonecznej tylko wtedy, gdy spędzają słoneczny dzień nad jeziorem, plażą lub basenem. Ale ekspozycja na słońce sumuje się z dnia na dzień i to za każdym razem, gdy jesteś na słońcu, co stwarza duże zagrożenie. Chociaż światło słoneczne jest głównym źródłem promieni UV, nie trzeba całkowicie unikać słońca. Nierozsądnie byłoby ciągłe pozostawanie w pomieszczeniach i zupełny brak ekspozycji na słońce, co także nie jest dobre dla zdrowia. Istnieje jednak kilka prostych kroków, które można podjąć, aby ograniczyć docieranie do skóry promieni UV. Przebywanie w cieniu to jeden z najlepszych sposobów na ograniczenie ekspozycji na promieniowanie UV.
Jeśli masz zamiar przebywać na słońcu wykorzystaj następujące akcesoria:
- Załóż przewiewne, najlepiej białe bawełniane lub lniane ubranie,
- Wykorzystaj krem przeciwsłoneczny.
- Załóż kapelusz i okulary przeciwsłoneczne, aby chronić oczy i skórę wokół nich.
Poszukiwania cienia
Oczywistym, ale bardzo ważnym sposobem ograniczenia ekspozycji na światło UV jest unikanie zbyt długiego przebywania na zewnątrz w bezpośrednim świetle słonecznym. Jest to szczególnie ważne między godziną 10 a 16, kiedy światło UV jest najsilniejsze. Jeśli nie masz pewności, jak silne są promienie słoneczne, skorzystaj z testu cienia: jeśli Twój cień jest krótszy od Ciebie, promienie słoneczne są najsilniejsze i powinieneś pozostać w cieniu drzew czy budynków. Promienie UV docierają do ziemi przez cały rok, nawet w pochmurne lub zamglone dni, ale ich siła może się różnić w zależności od wielu czynników (patrz wyżej). Należy zachować szczególną ostrożność na plaży lub w miejscach pokrytych śniegiem, ponieważ piasek, woda i śnieg odbijają światło słoneczne, zwiększając ilość otrzymywanego promieniowania UV. Promienie UV mogą również docierać pod powierzchnię wody, więc nadal możesz się poparzyć, nawet jeśli jesteś w wodzie i czujesz chłód. Wiele firm produkuje odzież, która jest lekka, wygodna i chroni przed promieniami UV, nawet gdy jest mokra. Ubrania te mają specjalne powłoki, które pomagają pochłaniać promienie UV. Nawet niektóre detergenty do prania w pralce, mogą zwiększyć wartość UPF posiadanych już ubrań. Dodają one warstwę ochrony przed promieniowaniem UV do ubrań, nie zmieniając ich koloru ani tekstury.
Użyj kremu przeciwsłonecznego
Bloker to produkt, który nakłada się na skórę, aby chronić ją przed promieniami słonecznymi UV. Ważne jest, aby wiedzieć, że krem przeciwsłoneczny to tylko filtr – nie blokuje on wszystkich promieni UV. Krem przeciwsłoneczny nie powinien być używany do przedłużenia mozliwego czasu spędzanego na słońcu. Nawet przy prawidłowym stosowaniu kremu przeciwsłonecznego niektóre promienie UV nadal przenikają do skóry. Potraktuj zatem filtry przeciwsłoneczne jako jeden z ochrony skóry. Wybierając krem przeciwsłoneczny, koniecznie przeczytaj etykietę. Zalecane są filtry przeciwsłoneczne o szerokim spektrum ochrony (przed promieniami UVA i UVB) oraz o współczynniku ochrony przeciwsłonecznej (SPF) 30 lub wyższym. SPF to poziom ochrony, jaką zapewnia filtr przeciwsłoneczny przed promieniami UVB, które są główną przyczyną oparzeń słonecznych. Wyższy numer SPF oznacza większą ochronę przed promieniowaniem UVB (chociaż nie mówi nic o ochronie przed promieniowaniem UVA). Na przykład nakładając filtr przeciwsłoneczny SPF 30, otrzymujesz ekwiwalent 1 minuty promieni UVB na każde 30 minut spędzone na słońcu. Tak więc 1 godzina na słońcu z filtrem SPF 30 to to samo, co spędzenie 2 minut bez ochrony.
Dostępne są filtry przeciwsłoneczne z filtrami SPF o wartości nawet 100+. Wyższe liczby oznaczają większą ochronę, ale wiele osób nie rozumie skali SPF. Filtry SPF 15 odfiltrowują około 93% promieni UVB, podczas gdy filtry SPF 30 odfiltrowują ich około 97%, filtry SPF 50 około 98%, a SPF 100 około 99%. Jednak żaden krem przeciwsłoneczny nie chroni ciała w 100%, dlatego oprócz kremu należy stosować inne środki ochronne.
Bibliografia:
Źródło zdjęcia: pixabay.com
Więcej komentarzy...