Nowe badania wykazały związek między osobowością, a biomarkerami układu odpornościowego i długoterminowymi wynikami zdrowotnymi. Biomarker związany z układem immunologicznym, interleukina 6 (IL-6), i białko ostrej fazy białka C-reaktywnego (CRP) są integralną częścią odpowiedzi immunologicznej, odgrywając zarówno rolę pro, jak i przeciwzapalną. Sumienność i tendencja do bycia odpowiedzialnym, zorganizowanym oraz zdolnym do samokontroli, to cechy osobowości, która według naukowców wiążą się z niższym ryzykiem zgonu. Naukowcy odkryli, że osoby bardziej sumienne miały również niższy poziom IL-6 i zmniejszone ryzyko śmierci. To odkrycie ustanawia bezpośredni związek między konkretną cechą osobowości a śmiertelnością.
Cechy osobowości określają sposób, w jaki dana osoba funkcjonuje, przy czym niektóre cechy mają bardziej pozytywne skutki niż inne. Sumienność, skłonność do dobrej organizacji, kontrolowanie się i systematyczność, to jedne z atrybutów osobowości z tzw.„Wielkiej Piątki”. Inne cechy, które obejmuje Wielka Piątka, to m. in.:
- otwartość,
- ugodowość,
- neurotyczność.
Oprócz istotnego wpływu na życie danej osoby, badania pokazują, że pewne cechy są również związane z długoterminowymi dobrymi wynikami badań i niższą śmiertelnością. „Nasza osobowość jest niezwykle ważna od wczesnych etapów rozwoju. Staje się również coraz bardziej oczywiste, jak ważna jest dla długoterminowego zdrowia” - powiedział dr Páraic Súilleabháin z Wydziału Psychologii i Instytutu Badań nad Zdrowiem na Uniwersytecie w Limerick. Wiele badań łączy sumienność z korzystnymi zachowaniami, w tym mniejszym spożyciem alkoholu, niepaleniem papierosów, dobrymi nawykami żywieniowymi i większą aktywnością fizyczną. Ponadto metaanaliza wykazała, że osoby określane generalnie jako „niesumienne”, były narażone 1,4 razy bardziej na ryzyko śmierci.
Inne badanie wykazało, że sumienność jest również powiązana z niższymi poziomami IL-6 w organizmie, co jak wykazali naukowcy, jest czynnikiem przyczyniającym się do długoterminowych wyników zdrowotnych i mniejszego ryzyka przedwczesnej śmierci. Chociaż naukowcy rozumieją, że sumienność sprzyja długowieczności, to nie wiadomo, jak to się dzieje.
Skala osobowości
Testując 957 dorosłych uczestników badania Midlife in the United States (MIDUS), naukowcy zbadali ścieżki między cechami osobowości, IL-6 i CRP oraz ryzykiem śmiertelności. Zespół ocenił cechy osobowości za pomocą Skali Osobowości Midlife Development Inventory (MIDI), w których uczestnicy wskazywali swoje skłonności, odpowiadając na pytania w czterostopniowej skali Likerta. Następnie naukowcy pobrali próbki krwi od uczestników i zmierzyli ich poziomy zapalnych biomarkerów CRP i IL-6. Wzięli pod uwagę również cechy i zmienne, które mogą wpływać na wyniki badania, w tym:
- wiek,
- płeć,
- rasę,
- wykształcenie,
- palenie tytoniu,
- choroby przewlekłe,
- przyjmowane leki,
- aktywność fizyczną.
Zespół badawczy stwierdził, że uczestnicy, którzy mieli wyższe wyniki w zakresie sumienności, również mieli mniejsze ryzyko zgonu. Dane pokazały, że każde odchylenie od standardowego poziomu sumienności wiązało się z o 35% niższym ryzykiem zgonu. To odkrycie sugeruje, że sumienność może prowadzić do dłuższego życia. Naukowcy zwracają uwagę na kilka ograniczeń swoich badań, w tym potrzebę dalszej analizy innych potencjalnie istotnych biomarkerów. Zauważają również, że bardziej kompleksowa skala osobowości, która uwzględnia ponadpodstawowe aspekty osobowości, może jeszcze lepiej uchwycić niuanse między markerami biologicznymi a sumiennością. Pomimo ograniczeń badacze uważają, że odkrycia te są niezmiernie ważne, ponieważ po raz pierwszy pokazują, że leżące u ich podstaw markery biologiczne są bezpośrednio powiązane z osobowością i śmiertelnością.
Bibliografia:
Źródło zdjęcia: pixabay.com
Więcej komentarzy...