Genetyka i kondycja układu sercowo-naczyniowego mają wpływ na demencję

 

Demencja to choroba, która przede wszystkim występuje u osób starszych. Objawia się głównie problemami związanymi z upośledzeniem funkcji intelektualnych: zanikaniem pamięci, rozkojarzeniem, spowolnieniem myślenia, problemami z rozpoznaniem pozornie dobrze znanych miejsc i ludzi, trudnościami w mówieniu. Początkowo objawy demencji są dość łagodne, jednak nasilają się z czasem, aż w końcu uniemożliwiają samodzielne funkcjonowanie. Opieka nad osobą z demencją wymaga ogromnej cierpliwości i pokładów czasowych, dlatego warto szukać pomocy u specjalistów. Dzięki odpowiednio dobranym lekom i terapii można spowolnić rozwój choroby. Nowe badanie wykazało, że genetyka i zdrowie układu sercowo-naczyniowego mogą łączyć się, zwiększając ryzyko rozwoju demencji. Na tej podstawie autorzy sugerują, że ludzie mogą łagodzić niektóre choroby zapisane w genach, poprzez zadbanie o zdrowie układu krążenia. Badania opublikowane w czasopiśmie Neurology sugerują, że nawet jeśli ktoś ma genetyczne predyspozycje do rozwoju demencji, to utrzymanie dobrego stanu układu sercowo-naczyniowego może pomóc zmniejszyć to ryzyko.
Według National Institute on Aging (NIA) demencja oznacza utratę funkcji poznawczych u osoby, która wpływa na jej zdolność myślenia, zapamiętywania i rozumowania. Mogą ją powodować różne problemy, z których najczęstszym jest choroba Alzheimera. Łagodna demencja może objawiać się jako drobne zapominanie lub chwilowe zdezorientowanie, któremu towarzyszy co najmniej jeden inny obszar nieprawidłowego funkcjonowania, taki jak problem ze znalezieniem drogi do domu (problemy wzrokowo-przestrzenne) lub niewiedza, jak zapłacić rachunek (funkcja wykonawcza). Gdy demencja przejdzie w fazę umiarkowanej lub ciężkiej, może powodować zmiany osobowości, niemożność rozpoznania rodziny lub przyjaciół i prawie całkowitą zależność od innych w zakresie podstawowych czynności życiowych. Od strony medycznej demencja występuje wtedy, gdy znaczna liczba neuronów nie funkcjonuje już prawidłowo i ostatecznie umiera. Obecnie nie ma lekarstwa na demencję, zatem zrozumienie, jak powstaje, jest najlepszym sposobem, aby doradzić pacjentom, co mogą zrobić, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia tego schorzenia.

 

Genetyka, a kardiologia

W niniejszych badaniach naukowcy wykorzystali dane z Framingham Heart Study (FHS) - długoterminowego badania zorganizowanego przez National Heart, Lung and Blood Institute - aby przyjrzeć się związkom między genetyką, zdrowiem układu krążenia i demencją. Badacze ocenili dane 1211 uczestników z FHS, analizując ich względne zdrowie sercowo-naczyniowe i ryzyko genetyczne demencji. Naukowcy odkryli, że uczestnicy z wysokimi ocenami ryzyka genetycznego byli 2,6 razy bardziej narażeni na rozwój demencji, niż ci z wynikami niskiego ryzyka. Okazało się również, że dobry stan układu krążenia może zmniejszyć ryzyko wystąpienia demencji o 55% w okresie obserwacji trwającym średnio ok. 8,4 lat. Posiadanie względnie słabego zdrowia układu krążenia zwiększa ryzyko wystąpienia demencji. Wreszcie badanie wykazało, że predyspozycje genetyczne i zły stan układu sercowo-naczyniowego mogą wspólnie zwiększać ryzyko wystąpienia demencji. Według dr Sudha Seshadri z University of Texas Health Science Center w San Antonio i współautora badania: „Powiązanie związku między zdrowiem serca a zdrowiem mózgu staje się jaśniejsze z każdym odkryciem”. Chociaż istnieje jeszcze wiele niewiadomych związanych z demencją, badanie przyczynia się do utwierdzenia teorii, że pozostanie aktywnym fizycznie i dobra dieta mogą mieć znaczący wpływ na zachowanie zdrowej psychiki aż do śmierci.

 


Bibliografia:

Medical News Today

Źródło zdjęcia: pixabay.com

 

Grafiki

Przyznane oceny
0.0

0 wszystkich ocen
Zaloguj