Zdrowie mózgu wpływa na to, jak dobrze funkcjonuje człowiek w najróżniejszych aspektach życia. Wiele czynników przyczynia się do dobrej kondycji mózgu, w tym styl życia i nawyki. Dane z ostatnich badań sugerują, że zły stan zdrowia jamy ustnej może być powiązany ze złą kondycją mózgu. Ludzki mózg kontroluje praktycznie wszystkie funkcje organizmu - jego stan zdrowia ma ogromny wpływ na ogólne samopoczucie. Nadal jest wiele niejasności na temat mózgu, nad którymi naukowcy wciąż pracują, aby zrozumieć jakie czynniki wpływają na jego zdrowie. W nowym badaniu naukowcy z Yale School of Medicine w New Haven, CT, odkryli, że ludzie, którzy są genetycznie predysponowani do złego stanu zdrowia jamy ustnej, mają również gorszy stan mózgu. Odkrycia wskazują na potrzebę dalszych badań nad pełnym wpływem zdrowia jamy ustnej i tym, czy dobre nawyki higieny jamy ustnej mogą pozytywnie wpływać na mózg. Autorzy badania planują podzielić się wynikami swoich badań na Międzynarodowej Konferencji Udarowej 2023.
Czym jest "zdrowie mózgu"?
Mózg jest złożonym narządem kontrolującym główne funkcje organizmu niezbędne do utrzymania nas przy życiu. Pozwala ludziom myśleć, poruszać się, oddychać i wyrażać emocje. „Zdrowie mózgu” to szerokie pojęcie, które często odnosi się do zdolności mózgu do wykonywania jego normalnych funkcji oraz braku chorób neurologicznych, które wpływają na jego funkcjonowanie. Lexi Watson, certyfikowany lekarz Instytutu Medycyny Funkcjonalnej (IFMCP) i certyfikowany lekarz Reversing Cognitive Decline (ReCODE) 2.0, który nie był zaangażowany w obecne badanie, wyjaśnił w najprostszych słowach: „Zdrowie mózgu to optymalizacja wielu czynników, które przyczyniają się do funkcjonowania mózgu i funkcji poznawczych, aby umożliwić organizmowi osiągnięcie najwyższego poziomu dobrego samopoczucia”. Wiele czynników może wpływać na zdrowie mózgu, a ludzie mogą wprowadzać modyfikacje w swoim negatywnym zachowaniu np. ograniczenie alkoholu, rzucenie palenia, kontrolowanie ciśnienia krwi, przestrzeganie zdrowej diety i wystarczającą aktywność fizyczną. „Czynniki, które przyczyniają się do zdrowia mózgu, obejmują jakość i ilość składników odżywczych, a także poziom stresu i reakcję organizmu na ten stres” – dodał Watson.
Pielęgnacja jamy ustnej a "zdrowie mózgu"
Autorzy nowego badania chcieli zbadać, w jaki sposób zdrowie jamy ustnej wpływa na zdrowie mózgu. Autor badania, dr Cyprien Rivier, wyjaśnił: „Głównym celem było zbadanie związku między złym stanem jamy ustnej a zdrowiem mózgu. Wiemy już, że zły stan zdrowia jamy ustnej zwiększa ryzyko udaru, ale nie wiedzieliśmy, czy zły stan zdrowia jamy ustnej wpływa na zdrowie mózgu. Zdrowie mózgu to ciągła miara, która opisuje stan funkcjonalny mózgu danej osoby za pomocą narzędzi do neuroobrazowania, takich jak MRI (obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego). Badanie stanu zdrowia jamy ustnej jest szczególnie ważne, ponieważ jest to łatwo modyfikowalny czynnik ryzyka - każdy może skutecznie poprawić stan zdrowia jamy ustnej przy minimalnym nakładzie czasu i środków finansowych”. Naukowcy zastosowali specyficzną metodę zwaną randomizacją mendlowską, która polega na spojrzeniu na genetykę i wyniki zdrowotne. Przeanalizowali dane z brytyjskiego Biobanku, wybierając osoby, które nigdy nie doświadczyły udaru. Przyjrzeli się ponad 100 wariantom genetycznym związanym ze złymi wynikami w zakresie zdrowia jamy ustnej, takimi jak braki w uzębieniu i ubytki. Następnie przyjrzeli się skanom mózgu, aby zmierzyć wskaźniki zdrowia mózgu. Naukowcy odkryli, że genetycznie zwiększone ryzyko złego stanu zdrowia jamy ustnej było związane z gorszym stanem zdrowia mózgu. Obejmowało to zwiększone prawdopodobieństwo występowania cichej choroby naczyniowo-mózgowej, która wpływa na ukrwienie mózgu, oraz uszkodzenia mikrostrukturalne. „Osoby, które były genetycznie podatne na ubytki, braki w uzębieniu lub potrzebujące protez, miały większe obciążenie chorobami naczyniowo-mózgowymi, o czym świadczy 24% wzrost ilości hiperintensywności istoty białej widocznej na obrazach MRI” – wyjaśnił dr Rivier. „Osoby z genetycznie uwarunkowaną słabszą kondycją jamy ustnej miały zwiększone ryzyko uszkodzenia delikatnej struktury mózgu, o czym świadczy zmiana o 43% w wynikach uszkodzeń mikrostruktury widocznych na skanach MRI” – dodał. Na podstawie tych ustaleń autorzy badania sugerują, że wczesna profilaktyka zdrowia jamy ustnej może znacznie poprawić kondycję mózgu.
Ograniczenia w nauce i kontynuacja badań
Badanie miało kilka ograniczeń, które wskazują na potrzebę szerszych analiz. Wyniki randomizacji mendlowskiej wskazują na związek przyczynowy między badanymi czynnikami, ale nie jest to do końca pewne. Ponieważ wykorzystano dane z brytyjskiego Biobanku, który obejmuje głównie białych brytyjskich uczestników, ponieważ 94% uczestników deklaruje się jako biali, dalsze badania powinny również obejmować bardziej zróżnicowane kohorty. Komentując wyniki, Watson zauważył, że „potwierdzają one dla mnie znaczenie zdrowia jamy ustnej dla ogólnej kondycji mózgu”. „Chciałbym teraz zobaczyć badanie pokazujące, co widzę w praktyce, że dbanie o zdrowie jamy ustnej może zmniejszyć ryzyko genetyczne. Geny nie są twoim przeznaczeniem, tylko informacją, która pomoże skierować wysiłki jednostki we właściwym kierunku” – podkreślił.
Bibliografia:
Źródło grafiki: pixabay.com
Więcej komentarzy...