Zaktualizowana lista leków refundowanych zawsze wzbudza wiele emocji. Lista leków refundowanych to dokument emitowany przez Ministra Zdrowia Rzeczpospolitej Polskiej. Oprócz leków znajdują się na niej także środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne. Listy leków refundowanych z poprawkami, zmianami i aktualnościami są średnio publikowane co 2 miesiące. Warto być na bieżąco z tymi zmianami, aby nie zaskoczyła nas odpłatność za lek, szczególnie w przypadku gdy chorujemy na choroby przewlekłe np. cukrzycę, choroby układu krążenia, przewlekłe choroby układu oddechowego, nowotwory, reumatoidalne zapalenie stawów, padaczkę, otyłość i inne, w których regularne przyjmowanie leków jest niezbędne.
Kto zyska na nowej liście?
Z opublikowanej 20 grudnia 2019 roku, i wchodzącej w życie 1 stycznia 2020 roku listy leków refundowanych mogą cieszyć się przede wszystkim:
- diabetycy,
- chorzy dotknięci depresją,
- pacjenci chorzy na schizofrenię,
- osoby z chłoniakami,
- kobiety chore na raka piersi,
- chorzy z rakiem płuca,
- dzieci z astmą i pokrzywką,
- chorujący na wirusowe zapalenie wątroby typu B.
Wiele miejsca na liście leków refundowanych poświęcono wspomaganiu leczenia cukrzycy. W aptekach dostępne będą nowe leki (Trulicity i Ozempic). Są one stosowane w przypadku cukrzycy typu 2, przed rozpoczęciem przyjmowania przez pacjenta insuliny. Specjaliści podkreślają, że są to leki szczególnie ważne ze względu na dodatkowe skuteczne obniżanie masy ciała i działanie zmniejszające ryzyko sercowo-naczyniowe. Na te dwa ryzykowne czynniki szczególnie narażone są osoby z cukrzycą, którym otyłość utrudnia leczenie, powodując insulinooporność.
Aż 3 nowe refundowane leki przeznaczone są do leczenia chorób psychicznych. W tym depresji (Depratal i Brintellix) i schizofrenii (Trevicta). Warto podkreślić, że Trevicta to pierwszy lek w schizofrenii, który można stosować raz na 3 miesiące!
Lek, który znalazł się od stycznia na liście, stosowany w przypadku leczenia chłoniaków (Gazyvaro), został zrefundowany aż o 25%.
Sukcesem według wiceministra zdrowia Macieja Miłkowskiego jest umieszczenie na liście leku Kadycla, będącego elementem leczenia nieoperacyjnego lub przerzutowego raka piersi. Co ważne lek jest uznawany za bardzo skuteczny w terapii.
Chorzy na raka płuca w ramach programu „Leczenie niedrobnokomórkowego raka płuca” otrzymają refundację na inhibitor ARK (Zykadia).
Nowością na liście refundacyjnej z początku 2020 roku jest poszerzenie terapii lekiem Xolair, dla pacjentów w przedziale wiekowym od 6 do 11 lat. Lek ten będzie również dostępny w leczeniu dzieci dotkniętych pokrzywką, w ramach programu „Leczenie przewlekłej pokrzywki spontanicznej”.
Refundacją objęte zostały również leki zawierające substancje czynne w postaci entekawiru i tenofowiru, w ramach programu terapeutycznego „Profilaktyka reaktywacji wirusowego zapalenia wątroby typu B u świadczeniobiorców po przeszczepach lub u świadczeniobiorców otrzymujących leczenie związane z ryzykiem reaktywacji HBV”.
Na wykazach publikowanych przez Ministra Zdrowia RP znajdziemy:
- cenę detaliczną leku,
- wysokość limitu finansowania,
- zakres wskazań objętych refundacją,
- poziom odpłatności,
- wysokość dopłaty świadczeniobiorcy.
Z pełną listą leków refundowanych i pozostałych wyrobów medycznych można zapoznać się na Serwisie Rzeczpospolitej Polskiej: www.gov.pl.
Bibliografia:
Źródło zdjęcia: pixabay.com
Więcej komentarzy...