„Wewnętrzna salamandra”, czyli zdolność regeneracyjna kończyn nie tylko u zwierząt

Gdy na początku 2013 roku naukowcy opublikowali wyniki badań dotyczące sposobu odradzania się kończyn u salamandry, nikt zapewne nie podejrzewał, że kilka lat później wpłyną one na tak duży przełom w dziedzinie medycyny.

Do niedawna przekonani byliśmy jedynie o tym, że zdolność do regenerowania kończyn mają tylko niektóre zwierzęta. Jednak nowe badania wskazują, że ludzie również dysponują umiejętnościami do odrastania chrząstek w ciele, podobnie jak ogon salamandry, co w znaczącym stopniu może pomóc w leczeniu urazów stawów.

Badacze z Duke University w Karolinie Północnej wykorzystując technikę spektrometrii masowej, zidentyfikowali mechanizm za pośrednictwem, którego będziemy mogli naprawić tkankę wokół kolan, bioder oraz kostek. Jak twierdzi jedna z autorek badania „(...) zrozumienie tej zdolności regeneracyjnej (...) może stanowić podstawę dla nowych metod naprawy tkanek stawów i ewentualnie całych ludzkich kończyn” - zapewniała na łamach „Science Advancese” Virginia Byers Kraus — profesor na wydziałach medycyny, patologii i chirurgii ortopedycznej w Duke.

Zebrane próbki tkanek ze stawu biodrowego, kolanowego oraz kostek pacjentów, którzy wcześniej przeszli operacje, umieszczono w spektrometrze, aby zmierzyć, ile białek się w nich mieści. Kolejnym i niezwykle istotnym krokiem, było określenie wieku białek tkanki chrzęstnej. Udowodniono, że wiek chrząstki zależy w dużej mierze od tego, gdzie znajdowała się w ciele. Wykazano, że chrząstka w kostkach jest młoda, w średnim wieku na kolanie, a stara w biodrach. Ta zależność wyjaśnia zatem, dlaczego biodra i stawy kolanowe są częściej podatne na zapalenie i goją się zdecydowanie dłużej, niżeli kostki.

Co ciekawe, naukowcy za sprawą odczytu białka, dowiedzieli się również, że mikroRNA reaguje na zachodzący proces. Nie dziwi więc, że mikroRNA są najbardziej aktywne u zwierząt takich jak na przykład: salamandra, afrykańskie ryby słodkowodne, czy jaszczurki, które znane są z „samoleczenia” między innymi: kończyn, ogonów i płetw. Kluczowe jest jednak to, że aktywność mikroRNA występującego także u ludzi, podobnie, jak w przypadku zwierząt, zależy od jego lokalizacji.

Naukowcy twierdzą również, że jeżeli uda im się ustalić, jakich związków w porównaniu z salamandrami, brakuje w ludzkim mikroRNA, będą mogli opracować sposób na częściową lub nawet całkowitą regenerację uszkodzonej kończyny. Dalsze badania mogą pozytywnie wpłynąć także na zmianę mechanizmu naprawy nie tylko chrząstek, ale i wielu innych tkanek. Odkrycie to daje również nowe możliwości dla firm farmaceutycznych, które mogą opracowywać leki odwarcające lub spowalniające zapalenie stawów. 

możliwość regeneracji jak u salamandry

Bibliografia:

Duke Health

HuffPost

Science alert

pixabay.com

Grafiki

Przyznane oceny
5.0

2 wszystkich ocen
Zaloguj