Centrum gastroenterologii - leczenie chorób jelit

 

Przyczyn występowania zaburzeń ze strony przewodu pokarmowego może być wiele. Często pacjenci skarżą się na uciążliwe bóle lub występują u nich nietypowe objawy, które znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie. Droga do zdiagnozowania problemu bywa długa i wymaga przeprowadzenia szeregu badań. Pacjenci cierpiący na schorzenia układu pokarmowego szukają fachowej opieki medycznej - choroby i zaburzenia funkcjonowania układu pokarmowego diagnozują i leczą gastroenterolodzy.

 

Czym zajmuje się gastroenterologia?

 

To dziedzina medycyny, która diagnozuje i leczy choroby układu pokarmowego. Współcześnie do gastrologa zgłasza się coraz więcej osób, do czego przyczynia się zmiana trybu życia wielu Polaków, ale również rosnąca świadomość społeczeństwa. Do centrum gastroenterologii warto zgłosić się już przy pierwszych objawach ze strony układu pokarmowego, które nie mają naturalnego charakteru występowania. Niekiedy nawet niegroźne, ale częste bóle żołądka czy wzdęcia mogą świadczyć o chorobie, która nieleczona może w przyszłości powodować poważne konsekwencje zdrowotne.
Lekarze tej specjalizacji pracują razem z dietetykami, psychodietetykami, internistami, diagnostami laboratoryjnymi, aby znaleźć przyczynę zgłaszanych dolegliwości i wprowadzić skuteczną terapię. Warto w tym miejscu podkreślić, że nie zawsze wiąże się to z przyjmowaniem leków. Dla pacjentów, którzy szukają kompleksowej opieki, dobrym wyborem stają się centra gastroenterologii, w których lekarze i specjaliści dziedzin związanych ze zdrowiem układu
pokarmowego mogą prowadzić leczenie pacjenta w jednym miejscu. Jednym z takich miejsc jest Centrum Gastroenterologii Klinika Salvita - placówkę tę znaleźć można w naszej bazie:

https://medicalprogress.pl/placowki/klinika-salvita-wroclaw-id20

 

Jakie schorzenia leczy się w centrum gastroenterologii?

 

W centrum gastroenterologii możliwe jest leczenie różnego rodzaju schorzeń układu pokarmowego. Należą do nich problemy z trawieniem, które nie występują jako naturalny efekt przejedzenia lub zjedzenia niewłaściwej potrawy. Oprócz tego w centrum gastrologii diagnozowane i leczone są poważne choroby układu trawiennego. Niektóre z nich wymienimy poniżej.

 

Wrzodziejące zapalenie jelita – kiedy do gastrologa?


Wrzodziejące zapalenie jelita grubego to przewlekła choroba zapalna. Stan zapalny dotyka błonę śluzową jelita grubego, prowadząc do jej owrzodzenia. Objawy choroby rozwijają się powoli i od wystąpienia pierwszych oznak choroby do postawienia diagnozy mija wiele lat.
Choroba przebiega w tym czasie z okresami zaostrzeń i remisji (ustępowania objawów). Do gastrologa najczęściej zgłaszają się osoby między 15. a 25. rokiem życia w występującej fazie zaostrzenia objawów.

 

Do najczęstszych objawów należą:

  • ból brzucha i skurcze,
  • zmęczenie,
  • krwawienia z dolnych dróg układu pokarmowego,
  • biegunka,
  • utrata masy ciała,
  • bóle stawów,
  • gorączka.


Jest to poważna choroba przewlekła, klasyfikowana obecnie jako choroba autoimmunologiczna, czyli taka, w której układ odpornościowy błędnie funkcjonuje i zaczyna atakować zdrowe tkanki organizmu. Niestety między okresami zaostrzenia objawów mogą występować nawet długie okresy remisji. Dlatego nie można bagatelizować widocznego zaostrzenia dolegliwości, czekając, aż miną. Z racji tego, że wrzodziejące zapalenie jelita grubego ma poważne w skutkach konsekwencje, w centrum gastroenterologii diagnostyka przebiega sprawnie i niemal od razu wdrożone jest specjalistyczne leczenie gastroenterologiczne. Chorobę diagnozuje się przy wykorzystaniu badań, poprzez kolonoskopię. Pomocna jest diagnostyka z wykorzystaniem USG i inne badania endoskopowe, a także badania kału oraz krwi zlecane przez gastroenterologa. W leczeniu stosuje się leki, ale także suplementy, probiotyki, odpowiednią dietę.

 

Choroba Leśniowskiego-Crohna – poważna choroba zapalna jelit


Choroba Leśniowskiego-Crohna to choroba zapalna jelit, ale może dotknąć także inne odcinki układu pokarmowego. Podczas jej przebiegu występują silne bóle brzucha wynikające z rozwijającego się zapalenia, zmęczenie czy nagła utrata masy ciała. Zmiany zapalne bardzo często obejmują cały układ pokarmowy – od jamy ustnej aż do jelita grubego. Choroba Leśniowskiego-Crohna jest trudna do zdiagnozowania, a diagnostyka opiera się na procesie eliminacji. Wyklucza się wszystkie inne choroby za pomocą przeprowadzonych badań krwi, kolonoskopii, rezonansu magnetycznego lub tomografii komputerowej. Niektórzy specjaliści decydują się również na przeprowadzenie endoskopii kapsułkowej.

 

kapsuła endoskopowa

 

Największą skuteczność diagnostyczną zapewnia w tym przypadku możliwość pobrania fragmentu chorej tkanki (np. podczas zabiegu kolonoskopii), która następnie poddawana jest biopsji.

Samej choroby nie można w pełni wyleczyć, ale w centrach gastroenterologii wykorzystuje się wszystkie sposoby, aby złagodzić objawy, tak by pacjent mógł komfortowo funkcjonować. Jest to często terapia łącząca podanie leków, suplementację witamin, dietę czy nawet czasowo
zastosowanie żywienia przez sondę lub pozajelitowego. Istotnym czynnikiem w łagodzeniu objawów jest również zapewnienie pacjentowi strategii radzenia sobie ze stresem, poprzez ćwiczenia oddechowe i relaksację. Możliwe jest złagodzenie objawów choroby Leśniowskiego-Crohna aż do uzyskania stabilnej remisji. Współpraca specjalistów - lekarzy, dietetyków, diagnostów – może przynieść znaczącą poprawę i podnieść komfort życia pacjenta zmagającego się z tą ciężką chorobą.

 

Krwawienie z dolnego odcinka przewodu pokarmowego – leczenie


Krwawienie z dolnego odcinka pokarmowego występuje najczęściej u osób dorosłych, szczególnie po 50. roku życia, a objawy mogą nasilać się z wiekiem. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z istnienia problemu ze względu na to, że krwawienie może być utajone. Można je wtedy
zdiagnozować jedynie na podstawie ustalenia nieprawidłowości w badaniach laboratoryjnych. W wielu przypadkach krwawienie ustępuje samoistnie.
Jawne krwawienia z dolnego odcinka przewodu pokarmowego widoczne są jako czarne, smoliste stolce, widoczna w kale krew albo wydalanie skrzepów, jasnoczerwonej krwi lub bordowych stolców. Krwawienie niejawne jest trudniejsze do zdiagnozowania, ponieważ nie daje widocznych w stolcu oznak.

Co może sugerować wystąpienie krwawień w dolnym odcinku przewody pokarmowego? Są to objawy takie jak zawroty głowy i omdlenia, bóle klatki piersiowej i trudności w oddychaniu czy bóle brzucha.

Dlaczego dochodzi do krwawień? Powodów może być wiele, i to właśnie dobry gastroenterolog ma za zadanie odkryć ich przyczynę oraz wdrożyć odpowiednie leczenie. Będzie ono różne, zależnie od tego, czy krwawienia i występujący w jelicie grubym stan zapalny są spowodowane
występowaniem pasożytów, bakterii lub jakąś infekcją, czy też są one jedynie objawem innej choroby zapalnej. Innym powodem krwawień mogą być także hemoroidy, szczelina odbytu, polipy czy zmiany nowotworowe w układzie pokarmowym.

Do gastroenterologa warto zgłosić się po zaobserwowaniu pierwszych objawów, przy problemach z wydalaniem czy ostrym bólem brzucha. Diagnostyka w przypadku tego typu problemów to badanie fizykalne, szczegółowy wywiad, niekiedy badania laboratoryjne, ale przede wszystkim kolonoskopia, której efektywność diagnostyczna sięga od 40 do nawet 90%. Ponadto im szybciej zostanie wprowadzona odpowiednia diagnostyka, tym bardziej możliwe jest skrócenie czasu leczenia i uniknięcie powikłań.

Diagnostyka prowadzona przez specjalistę pozwala szybciej znaleźć przyczynę problemów oraz wprowadzić właściwe leczenie. Nieleczone krwawienie może doprowadzić do hospitalizacji i poważnych powikłań zdrowotnych w przyszłości. Może być objawem innych chorób współistniejących, dlatego warto skonsultować ze specjalistą wszelkie niepokojące objawy ze strony przewodu pokarmowego.

 

grafika: capsovision.com

 

Grafiki

Przyznane oceny
0.0

0 wszystkich ocen
Zaloguj