Czy można stłumić wspomnienia? Stymulowanie pewnego obszaru w mózgu pozwala manipulować pamięcią

Co by było, gdyby naukowcy mogli manipulować mózgiem, aby traumatyczne wspomnienia straciły emocjonalną moc nad psychiką?

Steve Ramirez, neuronaukowiec z Uniwersytetu w Bostonie, zafascynowany pamięcią uważa, że pewna ​​mała struktura w mózgu może skrywać klucz do przyszłych technik terapeutycznych w leczeniu depresji, lęku i PTSD, które pewnego dnia pozwolą klinicystom wzmocnić pozytywne wspomnienia lub stłumić negatywne.

W naszych mózgach struktura o kształcie nerkowca zwana hipokampem przechowuje informacje sensoryczne i emocjonalne, które tworzą pozytywne i negatywne wspomnienia. Wspomnienia nie są dokładnie takie same, pamięć o każdym wydarzeniu jest przechowywana w unikalnej kombinacji komórek mózgu, które zawierają wszystkie informacje środowiskowe i emocjonalne związane z tym konkretnym wspomnieniem. Sam hipokamp, ​​choć niewielki, składa się z wielu różnych podregionów, które działają razem, aby przywołać wszystkie elementy danego wspomnienia.

W najnowszych badaniach Ramirez i współ. pokazali, jak elastyczna jest pamięć, jeśli wiesz, które regiony hipokampu stymulować. To odkrycie mogłyby kiedyś umożliwić spersonalizowane leczenie ludzi nawiedzanych przez szczególnie niepokojące wspomnienia. W wielu zaburzeniach psychicznych, szczególnie lękowych i PTSD, jednostka po naprawdę traumatycznych przeżyciach nie jest w stanie przejść dalej, ponieważ wciąż przywołuje swój strach. Autorzy badania pokazują, jak traumatyczne wspomnienia mogą stać się tak naładowane emocjonalnie.

Poprzez sztuczne aktywowanie komórek pamięci w dolnej części hipokampa negatywne wspomnienia mogą stać się jeszcze bardziej wyniszczające. Natomiast stymulowanie komórek pamięci w górnej części hipokampa może zmienić emocjonalny ładunek negatywnych wspomnień, czyniąc je mniej traumatycznymi. A przynajmniej taką reakcję udało się wywołać u myszy. Korzystając z techniki zwanej optogenetyką, naukowcy opisali, które komórki hipokampa były aktywowane, gdy myszy płci męskiej tworzyły nowe wspomnienia z pozytywnych, neutralnych i negatywnych doświadczeń. Pozytywnym doświadczeniem może być kontakt z samicą myszy. W przeciwieństwie do tego, negatywne doświadczenie może polegać na zaskakującym, lecz łagodnym porażeniu elektrycznym dolnych kończyn. Następnie, identyfikując, które komórki były częścią procesu tworzenia pamięci (świecące zielone białka zaprojektowano tak, aby dosłownie rozświetlało się po aktywacji komórek), byli w stanie sztucznie wyzwolić te specyficzne wspomnienia później, używając światła lasera do aktywacji komórki pamięci.

Wyniki tego badania dowodzą tego, jak różne są role górnej i dolnej części hipokampa. Aktywacja górnej części hipokampa wydaje się działać jak skuteczna terapia ekspozycyjna, tłumiąc traumę przeżywanych złych wspomnień. Ale aktywacja dolnej części hipokampa może wywołać trwały strach i związane z lękiem zmiany zachowania, sugerując, że ta część mózgu może być nadaktywna, gdy wspomnienia stają się bardzo naładowane emocjonalnie.

Sugeruje to, że tłumienie nadaktywności w dolnej części hipokampa może potencjalnie zostać wykorzystane do leczenia PTSD i zaburzeń lękowych. Może być również kluczem do poprawy umiejętności poznawczych.

Dziedzina manipulacji pamięcią jest wciąż młoda. Brzmi jak science-fiction, ale to studium jest podglądem tego, co będzie w zakresie naszych możliwości do sztucznego wzmacniania lub tłumienia wspomnień”, mówi Ramirez.

 

 

Chociaż mózg myszy i ludzki są bardzo różne, nauczenie się, jak te procesy przebiegają u myszy, pomoże naukowcom odwzorować plan działania pamięci u ludzi. Możliwość aktywowania specyficznych wspomnień na żądanie, jak również docelowych obszarów mózgu zaangażowanych w pamięć, pozwala naukowcom dokładnie zobaczyć, jakie efekty uboczne pojawiają się wraz z nadmiernym pobudzeniem różnych obszarów mózgu.

W przyszłości gdy uda się rozwinąć wiedzę o strukturze pamięci u myszy i ludzi, naukowcy mogą znaleźć odpowiedź na pytanie dlaczego wspomnienia mają pozytywny lub negatywny wpływ na zdrowie psychiczne.

 

Źródła:

BioTechniques

Science Daily

Current Biology

Grafika: 123rf.com

 

 

Grafiki

Przyznane oceny
0.0

0 wszystkich ocen
Zaloguj