Czym jest nadmierna potliwość?

Każdy z nas się poci. To naturalny proces, w którym organizm pozbywa się niepożądanych składników przemiany materii. Pocenie się, mimo że nieprzyjemne, ma jednak wiele więcej zalet, bo również pozwala organizmowi regulować temperaturę. Problem pojawia się wtedy, gdy potu jest zbyt wiele. Nadpotliwość może dotykać najróżniejszych obszarów: twarzy, pleców, pach, pachwin, dłoni, stóp.

 

Pocenie się zimą

Nadmiernemu poceniu sprzyja nie tylko lato (wysokie temperatury i intensywne nawadnianie), ale również zima. Zimą ubieramy się zdecydowanie cieplej, niekiedy nieadekwatnie do temperatury. Już kilka stopni mrozu powoduje zakładanie kilku warstw ubrań. Wtedy organizm musi chronić się przed przegrzaniem, a jednocześnie zapobiec wychłodzeniu. Przy temperaturze spadającej do -20 czy -30 stopni Celsjusza organizm intensywnie oddaje ciepło poprzez parę wodną. Dlatego wydychając powietrze widzimy charakterystyczny dymek.

Zimą czas karnawału to okres, na który wiele osób czeka z niecierpliwością. Gdy jednak szalone imprezy również generujące stres, a co za tym idzie i nadmierne pocenie dobiegną końca, a przed nami jest już tylko powrót do pracy i przygotowywanie kolejnych raportów i prezentacji wiele osób z nadmierną potliwością zastanawia się, co może zakładać na co dzień, aby czuć się komfortowo. Często niestety wybór ten podyktowany jest unikaniem ośmieszenia się, złośliwych komentarzy, czy własnego wycofania spowodowanego przez chorobę.

 

Przyczyny nadmiernego pocenia

Przyczyny nadmiernego pocienia dzielą się na 2 rodzaje:

  • Niekiedy nie da się określić przyczyn nadmiernego pocenia. To tzw. idiopatyczna nadmierna potliwość. Naukowcy do tej pory nie są w stanie ustalić co wywołuje pierwotną nadpotliwość. Kiedyś przypadłość tę łączono ze stanem psychicznym – niepokojem, lękiem, zestresowaniem. Teraz jednak uznaje się, że to pocenie wywołuje te odczucia. Przyjmuje się, że nadpotliwość idiopatyczną mogą powodować geny i że owa przypadłość jest dziedziczna.
  • Wtórna nadmierna potliwość może wiązać się z rożnymi chorobami: cukrzycą, otyłością, nadczynnością tarczycy, menopauzą, dną moczanową, zatruciem rtęcią, naużywaniem alkoholu, urazem rdzenia kręgowego, chorobą Parkinsona, niewydolnością oddechową, półpaścem, niektórymi nowotworami, HIV, malarią, gruźlicą, a także przyjmowaniem niektórych leków np. przeciwdepresyjnych, antycholinesterazow, pilokarpiny, propranolu.

Nadmiernemu poceniu towarzyszą też często stresujące sytuacje, ważne egzaminy, rozmowa o pracę, aktywność fizyczna. Nie zawsze można jednak wtedy mówić o nadmiernym poceniu, gdyż nadpotliwość ma podłoże chorobowe, a nie występuje doraźnie w wyniku różnych sytuacji.

Powołując się na dane International Hyperhidrosis Association ok. 7.8 milionów amerykanów cierpi na nadmierne pocenie.

 

Objawy nadpotliwości

Za nadpotliwość uznaje się stan, gdy objawy choroby występują co najmniej raz w tygodniu i utrudniają normalne funkcjonowanie.

Do objawów choroby należy przede wszystkim zbyt duża ilość potu przesiąkająca przez ubranie, buty itp. Oprócz tego występują objawy towarzyszące takie jak: unikanie zabawy, kontaktu fizycznego, obsesyjne wycieranie spoconych miejsc, przesadne dbanie o higienę, ciągłe zmienianie ubrań, zakładanie tylko oversizowych rzeczy, które zamaskują plamy potu.

 

Jak przebiega postawienie diagnozy?

W pierwszej kolejności lekarz rodzinny postara się wykluczyć wszystkie choroby wywołujący wtórną nadpotliwość. Zleci badanie krwi i moczu oraz pomiar cukru we krwi. Lekarz przeprowadzi również obszerny wywiad, zapyta o miejsca w których występuje nadmierne pocenie, czy nadpotliwość wpływa na codzienne funkcjonowanie pacjenta, jego zachowanie w miejscach publicznych, nawiązywanie relacji z innymi ludźmi.

Wykonuje się również test termoregulacyjny potu: na skórę nakłada się proszek, który reaguje na wilgoć. Gdy pot pojawi się na skórze, proszek zmieni kolor.

 

Jak przeciwdziałać nadpotliwości?

Zgodnie z obecnymi trendami i dla własnego komfortu większość z nas dąży do całkowitego wyeliminowania pocenia. Stosujemy różnego rodzaju kosmetyki, dezodoranty, blokery, zażywamy częstych kąpieli. Dlatego widoczne pocenie może być problemem nie tylko fizycznym, ale też psychicznym. Osoby dotknięte nadpotliwością często zawstydzone swoją chorobą wycofują się z życia towarzyskiego, zamykają się w domu, stronią od zakładania obcisłych ubrań, mają w swojej szafie tylko białe lub czarne stroje, na których nie widać potu. Wiele z tych osób powstrzymywanych przez strach, nie korzysta z pomocy lekarza, a może być ona skuteczna – istnieje wiele metod działania przeciw nadpotliwości. Szacuje się, że pacjenci dotknięci nadmierną potliwością zgłaszają się do lekarza po przeżyciu około 9 lat z objawami choroby – to zdecydowanie za długo!

Na własną rękę możemy zadbać o noszenie przewiewnych ubrań z naturalnych materiałów oraz stosowanie wysokiej jakości antyperspirantów.

Medycyna również służy pomocą osobom cierpiącym na nadpotliwość. Lekarz internista, może skierować pacjenta do specjalisty dermatologa, który zaleci bardzo skuteczne zabiegi:

  • Jonoferezę – bezbolesne leczenie za pomocą prądu elektrycznego w wodzie.
  • Zastrzyki z botoksu – blokowanie nerwów gruczołów potowych za pomocą iniekcji.
  • Leki antycholinergiczne – preparaty hamujące przekazywanie przywspółczulnych impulsów nerwowych.
  • ETS – operacyjne odcięcie gruczołów potowych.

 


Bibliografia:

Medical News Today

Źródło zdjęcia: pixabay.com

Grafiki

Przyznane oceny
0.0

0 wszystkich ocen
Zaloguj
  • Zdjęcie profilowe Renata Gandecka Wrocław MedicalProgress

    Renata Gandecka

    26.04.2021 o 15:02

    dbam o konkretny rodzaj ubrań i higiene, jednak strasznie się pocę, mometalnie już takim problemem się nie borykam ale nie było to przyjemne mieć mokre pachy plecy czy stopy po cały dzień, wstyd gdzieś wyjsc. Najlepsze zalety znalazłam stosując electro antiperspirant, wielka satysfakcja be potu po kilka miesiecy

    Odpowiedz