Egzema to przewlekła choroba skóry, która może prowadzić do nieprzyjemnych objawów, w tym swędzenia i pękania skóry. Leczenie może obejmować minimalizowanie uciążliwych zmian i redukowanie objawów. Dane z niedawnego badania wykazały, że liczba dzieci i nastolatków z egzemą rośnie, ale występują duże różnice w częstości występowania egzemy w zależności od miejsca życia i zamożności społeczeństwa. Uzasadnione są dalsze badania, aby zrozumieć różnice w globalnym rozpowszechnieniu egzemy. Egzema dotyka ludzi na całym świecie. Naukowcy wciąż pracują nad zrozumieniem, kto jest najbardziej narażony na nią i jakie czynniki wpływają na jej występowanie. Jednym z obszarów zainteresowania jest częstość występowania egzemy wśród dzieci i młodzieży. W niedawnym badaniu opublikowanym w Clinical & Experimental Allergy zebrano dane z 14 krajów i uwzględniono w analizie tysiące dzieci i nastolatków. Naukowcy poinformowali, że około 6% dzieci i młodzieży ma obecnie objawy egzemy. Ponadto szacują, że częstość występowania choroby wzrosła w ciągu ostatniej dekady w tych grupach wiekowych. Najczęstszym rodzajem egzemy jest atopowe zapalenie skóry.
Podejście do leczenia egzemy
Egzema wymaga długotrwałego leczenia. Osoby z egzemą mogą doświadczać okresów, w których ich objawy nasilają się, a innym razem, gdy objawy całkowicie ustępują. Lekarze mogą podejść do leczenia, pomagając im unikać lub zminimalizować czynniki, które wywołują nawroty egzemy. Mogą również przepisywać leki miejscowe i edukować o właściwej pielęgnacji skóry. Zmiany mogą prowadzić do powikłań, takich jak infekcje i wpływać na jakość życia. Dr Steven Line, przedstawiciel American Cosmetic Association, który nie brał udziału w badaniu, wyjaśnił: „Wpływ egzemy może być znaczący, poprzez działanie nie tylko na skórę, ale także ogólną jakość życia danej osoby. Wypryski mogą powodować intensywne swędzenie, zaczerwienienie i suchą, łuszczącą się skórę, a także mogą prowadzić do zaburzeń snu, zmniejszonej produktywności i obniżonej samooceny”.
Trendy w rozwoju egzemy
W badaniu przeanalizowano tendencje w częstości występowania egzemy u dzieci i młodzieży. Naukowcy zauważają, że egzema jest globalnym problemem zdrowotnym. Zebrali swoje dane z ośrodków uczestniczących w międzynarodowym badaniu astmy i alergii w dzieciństwie. Naukowcy zebrali dane na temat dzieci i młodzieży z 14 krajów, ostatecznie obejmując analizą 74 361 nastolatków i 47 907 dzieci. Stwierdzili, że: „Utrzymuje się mediana, potwierdzająca, że obecnie 6% dzieci/młodzieży ma objawy egzemy”. Ponadto zauważyli, że w ciągu ostatnich 10 lat nastąpił ogólny wzrost liczby dzieci i młodzieży z egzemą. Badacze oszacowali również ogólny wzrost częstości występowania ciężkich objawów egzemy i częstości jej występowania w ciągu całego życia. Dr Peter Lio, dermatolog zajmujący się egzemą, który nie brał udziału w badaniu, zauważył: „To duże badanie podsumowujące dane z 14 krajów i obejmujące ponad 100 000 dzieci i nastolatków. Odkryto 10-letni wzrost (choć niewielki) częstości występowania egzemy i ciężkiej egzemy. Obciążenie nią jest znaczne, a częstość występowania choroby wzrosła o prawie 1% na dekadę u młodzieży i 1,2% na dekadę u dzieci. Co jednak ważne, istnieje duża niejednorodność między lokalizacjami i środowiskami, co sugeruje, że jest to złożony problem, na który wpływają również czynniki zewnętrzne”. Wystąpiła duża zmienność we wzroście częstości występowania egzemy, z których część może być związana z poziomem dochodów. Jednak odkrycia sugerują, że na te trendy może wpływać wiele czynników. Autorzy badania zauważyli, co następuje: „Głównym priorytetem jest lepsze zrozumienie, dlaczego częstość występowania egzemy wzrasta w niektórych miejscach. Z punktu widzenia usług zdrowotnych i obciążenia chorobami istnieje potrzeba skoncentrowania wysiłków badawczych na zrozumieniu, dlaczego częstość występowania ciężkich objawów egzemy jest szczególnie wysoka w określonych lokalizacjach geograficznych”.
Ograniczenia w nauce i kontynuacja badań
Badania miały jednak kilka ograniczeń. Po pierwsze, badacze byli ograniczeni przez uczestniczące ośrodki, które w większości reprezentowały środowiska miejskie, a nie wiejskie. Tak więc próba niekoniecznie odzwierciedla globalną populację. Zmiany i dostępność danych stanowią wyzwania, które ograniczają wnioski z badania. Dane opierały się również na zgłoszeniach rodziców i uczestników, co ogranicza dokładność gromadzenia informacji. Autorzy badania mają plany co do dalszych analiz w celu określenia czynników ryzyka egzemy. Doszli do następującego wniosku: „Potrzebne są globalne badania, aby zająć się obciążeniem związanym z egzemą, przy ciągłych międzynarodowych wysiłkach na rzecz określenia strategii zapobiegania wystąpieniu egzemy”.
Bibliografia:
Źródło grafiki: pixabay.com
Więcej komentarzy...