Wyprysk – coraz mniej niewiadomych

Naukowcy są coraz bliżej rozszyfrowania molekularnych mechanizmów powodujących wyprysk – dermatologiczne schorzenie dotykające nawet 20% dzieci i 3% dorosłych. 

Wyprysk (in. egzema) to w rzeczywistości termin określający grupę nieinfekcyjnych chorób zapalnych skóry, często nawrotowych, o podłożu alergicznym, z których najczęściej występuje atopowe zapalenie skóry. Mimo rozpowszechnienia tego problemu zdrowotnego dotychczas nie opracowano leczenia przyczynowego, a terapia ogranicza się do miejscowego stosowania leków uśmierzających objawy. Teraz, dzięki eksperymentowi badaczy z brytyjskiego Newcastle University, może się to zmienić.

Już od 2006 roku wiadomo, że wyprysk często współistnieje z genetycznie uwarunkowanym niedoborem filagryny – białka, które m. in. pozwala komórkom skóry zachować odpowiedni kształt oraz uczestniczy w tworzeniu naskórkowej bariery ochronnej. Zagadką pozostawało jednak, czy sam brak tej proteiny może powodować egzemę. 

     Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, brytyjscy naukowcy wykorzystali tzw. trójwymiarowy ekwiwalent ludzkiej skóry (wyhodowany in vitro model komórkowy przypominający naskórek człowieka), który pozbawili filagryny. Już wkrótce stało się jasne, że brak tego białka znacząco zmienił funkcjonowanie szlaków komórkowych oraz ekspresję kilkunastu innych protein obecnych w ekwiwalencie skóry, co nie tylko wpłynęło negatywnie na strukturę komórek i ich funkcje obronne, ale i zmodyfikowało odpowiedź zapalną i reakcjęna stres.

Kolejnym etapem było porównanie otrzymanych wyników z próbkami skóry osób zdrowych i dotkniętych wypryskiem. Okazało się, że u tych drugich obserwuje się podobne jak w modelu tkankowym zaburzenia ekspresji białek, podczas gdy u zdrowych ludzi takie zmiany nie występują.

     Odkrycie to jest obiecującym krokiem na drodze do zrozumienia molekularnego podłoża egzemy, który być może pozwoli stworzyć leki nie tylko łagodzące objawy, ale i zwalczające przyczyny tego schorzenia. Dla pacjentów cierpiących na wyprysk rodzi się więc nowa nadzieja.

 

Źródło: Science alert

Zdjęcie: 123rf.com

Grafiki

Słowa kluczowe
Przyznane oceny
0.0

0 wszystkich ocen
Zaloguj